تبیان، دستیار زندگی
هدف از پژوهش حاضر تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون و مقایسه آن با سوخت دیزل مصرفی در ایران بود ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون و مقایسه آن با سوخت دیزل مصرفی در ایران

هدف از پژوهش حاضر تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون و مقایسه آن با سوخت دیزل مصرفی در ایران بود.

بخش پروژه های دانش آموزی - مهدی رحمانی

تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون

دوازدهمین دوره  از پروژه ‌های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال ‌های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ‌ها و ایده ‌های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ‌ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده ‌های جالب ، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده بروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح ‌های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون و مقایسه آن با سوخت دیزل مصرفی در ایران

نام ارائه دهنده/دهند گان: محمد شریفی اقبال، مهرزاد تاجیک، آرین حیدری و امیرحسین عرب حلوایی

زمینه و نوع پروژه: زیست

درجه سختی: متوسط

نام مدرسه: دبیرستان غیردولتی کوشش ورامین

مقدمه

بحران فزاینده انرژی در جهان صنعتی امروز با شتاب تندی همه کشورهای جهان را بیش و کم به چالشی عظیم کشانده است و کمبود، میرایی و تجدید ناپذیری سوخت‌ های فسیلی، اندیشمندان و محققان حوزه‌ های مختلف علوم را به تنگنای فکری وا داشته و گروه ‌های تحقیقاتی به دنبال راهکارهای عملی برای فائق آمدن بر مشکلات و تبعات بحران انرژی در عرصه ‌های مختلف صنعتی و اجتماعی هستند. کمبود سوخت‌ های فسیلی موجود و محدود بودن منابع آن به برخی مناطق جهان، افزایش تشعشعات آلاینده زیست‌ محیطی حاصل از احتراق سوخت‌ های فسیلی و افزایش بهای آن ‌ها، استفاده از منابع بیوتوده را بسیار جذاب و درخور توجه ساخته است.

در سال های اخیر به دلیل كاهش منابع سوخت های فسیلی و مسائل زیست ‌محیطی و قابلیت تجدیدپذیری این گونه از سوخت ها تحقیقات وسیعی در راستای امکان استفاده از بیودیزل به جای سوخت دیزل انجام یافته است. بیوگاز، بیواتانول، بیوبنزین و بیودیزل از مهمترین اعضای این خانواده از سوخت ها محسوب می ‌شوند. از آن جا كه قسمت اعظم آلاینده‌ هایی نظیر تركیبات نیتروژن، منواكسید كربن، دی اكسید کربن و ذرات جامد معلق از گاز خروجی اگزوز موتورهای دیزلی ناشی می‌ شوند، لذا در میان سوخت های زیستی موجود، تحقیق در راستای یافتن سوختن جایگزین و مناسب برای سوخت دیزل سهم وسیعی از تحقیقات را به خود اختصاص داده است. از مهمترین دلایل انتخاب بیودیزل ها می ‌توان به تجدیدپذیری، مقادیر كمتر آلاینده های حاصل از احتراق، عدم نیاز به تغییر در ساختار موتور اشاره كرد.

تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون

هدف

هدف از پژوهش حاضر تولید بیودیزل روغن استخراج شده از دنبه گوسفند با استفاده از روش ترانس استریفیکاسیون و مقایسه آن با سوخت دیزل مصرفی در ایران بود.

روش

دانش آموزان جهت تولید بیودیزل، ابتدا روغن دنبه را تا صد درجه سانتی گراد داغ کردند تا مطمئن شوند که آب آن بخار شود.

در یک ظرف جدا متانل و آب قلیایی را کاملاً مخلوط کردند. مخلوط به دست آمده را در مرحله بعد به روغن گیاهی اضافه کردند. برای بهترین نتیجه درجه حرارت آن را حدود 45 درجه سانتی گراد تنظیم کردند. در گام بعد دانش آموزان مخلوط را چند دقیقه به خوبی هم زدند. حالا ظرف محتوی آن را در جای امنی، دور از دسترس کودکان قرار دادند و یک شب هیچ کاری با محلول نداشتند. بعد از گذشت زمان مورد نظر دو لایه مجزا تشکیل شده بود. در ته ظرف ماده چسبناک قهوه ای رنگی بود. این مخلوط گلیسرین و متانول استفاده نشده‌، کاتالیزور و احتمالاً کمی صابون که از هر اسید چرب تولید می‌ شود می باشد. لایه روی سطح بیودیزل است. بنابراین تست های لازم بر روی بیودیزل تهیه شده انجام شد.

مهارت های کسب شده

1. روش ایده یابی (بارش مغزی)

2. مهارت کار در آزمایشگاه (رعایت نکات ایمنی)

3.  آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز

4.  آشنایی با پروپوزال نویسی

5. آَشنایی با مقاله نویسی

6. آشنایی با تهیه پاورپوینت

7. آشنایی با نحوه جستجوی اطلاعات

8. آشنایی نحوه فیش برداری

9. مهارت ساخت پوستر علمی

10. مهارت انجام کارگروهی

تنظیم کننده: محبوبه همت