تبیان، دستیار زندگی
بااینکه حقانیت روشن بود، ولی ایمان نمی آوردند و ریشۀ مطلب را که زیارت عاشورا بود، دنبال نمی کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بلایی که دامنگیر شهر سامرا شده بود

بااینکه حقانیت روشن بود، ولی ایمان نمی‏آوردند و ریشۀ مطلب را که زیارت عاشورا بود، دنبال نمی‏کردند.

بخش اعتقادات شیعه تبیان
بلایی که دامنگیر شهر سامرا شده بود

خدا اعجاز انبیا، اوصیا، اولیا و علما را هم اگر مصلحت بداند، ظاهر می‌کند؛ کما اینکه در سامره کرد. کأنه همه در معرض طاعون بودند و همه‌گیر شده بود. آقا سید محمد فشارکی رضوان‌الله‌علیه با آن کراماتش و مقامات علمیه و عملیه‌، گفت: «من بر همۀ شیعه حکم ‌می‌کنم که سه روز روزه بگیرند ـ‌البته روزه مظنونم است و یقینی نیست‌ـ و در این سه روز، زیارت عاشورا را بخوانند؛ خداوند به‌واسطۀ این کارشان، این بلا را از شیعه رفع می‌کند».

آن‌ها می‌آمدند در صحن عسکریین علیهماالسلام و می‌گفتند: «یَا عَلِیٌ الهَادِی، نُسَلِّمُ عَلَیْکَ، مِثْلْ مَا یُسَلِّمُ الشِیعَة»؛ هر طوری که شیعه سلام می‌کنند، ما هم به همان نیت و همان‌طور سلام می‌کنیم، دربارۀ ما هم شفاعت بکن، کمااینکه شیعه را می‌بینیم که با طاعون کشته نمی‌شوند.

اهل سامرا دیدند فوج‌فوج از غیر شیعه وفات می‌کنند، ولی یک نفر از شیعه وفات نمی‌کند. البته یک نفر در تمام جمعیت شیعه وفات کرد، ولی نه به طاعون. یک پاره‌دوزی به یک مرض دیگری وفات کرد والّا احدی به طاعون وفات نکرد و این‌ها تعجب ‌کردند که این چه بلایی است که مخصوص غیرشیعه است و فوج‌فوج از غیرشیعه، به طاعون وفات می‌کنند.

لذا آن‌ها می‌آمدند در صحن عسکریین علیهماالسلام و می‌گفتند: «یَا عَلِیٌ الهَادِی، نُسَلِّمُ عَلَیْکَ، مِثْلْ مَا یُسَلِّمُ الشِیعَة»؛ هر طوری که شیعه سلام می‌کنند، ما هم به همان نیت و همان‌طور سلام می‌کنیم، دربارۀ ما هم شفاعت بکن، کمااینکه شیعه را می‌بینیم که با طاعون کشته نمی‌شوند.

کأنه در طاعون نوشته شده بود: برای غیر شیعه. این هم از اعجاز است.

ملاحظه می‏کنید؟ بااینکه حقانیت روشن بود، ولی ایمان نمی‏آوردند و ریشۀ مطلب را که زیارت عاشورا بود، دنبال نمی‏کردند.
منبع:

کانال نشر آثار آیت الله بهجت؛ رحمت واسعه، ص٢٢٩

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.