تبیان، دستیار زندگی

نکاتی خواندنی از دنیای مهمانداران هواپیما

تصور اکثر مردم از مهمانداران و شغل مهمانداری بسیار سطحی و در بیشتر موارد فاصله زیادی با حقیقت دارد. چون ما معمولا عادت داریم که با دیدن ظاهر همه چیز درباره اصل و باطن هم قضاوت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکاتی خواندنی از دنیای مهمانداران هواپیما

تصور اکثر مردم از مهمانداران و شغل مهمانداری بسیار سطحی و در بیشتر موارد فاصله زیادی با حقیقت دارد. چون ما معمولا عادت داریم که با دیدن ظاهر همه چیز درباره اصل و باطن هم قضاوت کنیم. معمولا تصور می‌شود مهمانداری شغلی لوکس و جذاب و همچنین راحت و بی دردسر است که لازمه آن فقط داشتن ظاهری آراسته و مناسب و روابط عمومی بالاست. هرچند که این ویژگی‌ها برای این شغل لازم است ولی به هیچ وجه کافی نیست. بیایید کمی بیشتر درباره این شغل و جزئیات آن بدانیم تا شاید تمرینی باشد برای زود قضاوت نکردن.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از شغل مهمانداری ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم: مهماندار هواپیما عضو خدمه هوایی است که توسط ایرلاین‌ها برای تضمین ایمنی و آسایش مسافران به کار گرفته می‌شودو بعد از خلبان بیشترین مسئولیت را داراست. معمولا مهمانداران باید با توجه به خطوط هوایی که در آن خدمت می‌کنند به زبان مسلط باشند، روحیه کار تیمی و روابط عمومی بالا هم لازمه کارشان است و آنها باید همیشه ظاهر مرتب و آراسته داشته‌باشند. همچنین به دلیل اینکه مجبورند ساعات طولانی بایستند و در فضاهای کوچک تردد کنند و با توجه به شرایط جوی نامناسب هواپیما و ساعت کاری نامنظم، مهمانداران باید از نظر جسمانی توان مناسبی داشته‌باشند.

اگر کسی برای دستشویی رفتن از جایش بلند شود، ما مجبوریم که به اتاق خلبان اطلاع دهیم تا آن‌ها هواپیما را نگه دارند.

حالا به مطالبی از زبان خود مهمانداران توجه کنید.

نمی‌خواهیم دستور بدهیم، اما به حرف‌های ما گوش کنید

سالم رسیدن شما به مقصد اولین اولویت کاری هر مهمان‌داری است و سارا کیگل مهمان‌دار باسابقه هواپیما در همین مورد بیان می‌کند:

مسافران در هواپیما با قوانین مزاحمی روبرو می‌شوند، اما این نکته را نمی‌دانند که پشت هر یک از این قوانین دلیلی برای حفظ ایمنی‌شان وجود دارد.

الن مهمان‌دار سابق خطوط هوایی می‌گوید:

مسافران باید بدانند که ما طبق قوانین فدارل هواپیمایی موظف به حفظ ایمنی آن‌ها در تمام طول سفر هستیم. در پرواز ممکن است اتفاقات غیرمنتظره‌ای پیش بیاید؛ پس برای حفظ ایمنی شما، لازم است که در صندلی‌هایتان بنشینید.

تاخیر در پروازها برای ما هم بسیار آزاردهنده‌ است

تاخیر پروازها برای مسافران و مهمان‌داران هواپیما، به یک اندازه آزاردهنده و استرس‌زا است. فانی دلونی، مهمان‌دار سابق ایرفرانس می‌گوید:

ما معمولا برای آماده شدن پرواز یک ساعت زودتر به هواپیما می‌رویم. علاوه براین حدود چند ساعت قبل در فرودگاه حاضر می‌شویم.

اگر شما از تاخیر پروازها خسته می‌شوید ما مهمان‌داران سه برابر شما احساس خستگی می‌کنیم. الن می‌گوید:

در هنگام سوار شدن با یکدیگر همکاری کنید

ترزا مهمان‌دار سابق خطوط هوایی دلتا عقیده دارد که سخت‌ترین قسمت پرواز، هنگام سوار شدن مسافران است. چون جا دادن درست بار مسافرین می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

او معتقد است: اگر مسافران فقط به فکر خود نباشند و با یکدیگر همکاری کنند؛ کار خدمه‌ی پرواز بسیار راحت‌تر می‌شود و هواپیما به‌موقع پرواز خواهد کرد.

بنابراین می توانید بعد از جا دادن درست چمدان‌های خود، به دیگر مسافرانی که هنوز در حال تقلا برای جا دادن چمدان‌های‌شان هستند؛ کمک کنید.

نکاتی خواندنی از دنیای مهمانداران هواپیما

هواپیما یک وسیله حمل و نقل است نه یک رستوان پرنده

به خاطر داشته‌باشید که کارکرد اصلی پرواز، ارایه یک سرویس غذایی خوب و مفصل نیست. الن می‌گوید:

ما معمولا تمام غذاها را در هواپیما قرار نمی‌دهیم، پس نمی‌توانیم اولین انتخاب‌های مسافران را در سفارش غذا، فراهم کنیم.

اس گری، از مهمان‌دار با سابقه‌ی خطوط هوایی می‌گوید:

ما در در هواپیمای 747 هستیم نه رستوان‌‌های مجهز. ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا شما پروازی لذت بخش داشته‌باشد؛ اما گاهی‌ اوقات نمی‌توانیم همه خواسته‌های شما را  انجام دهیم.

گفتن یک متشکرم برای ما بسیار ارزش‌مند است

لیزا لنت، مهمان‌دار هواپیما می‌گوید:

هنگامی که به اسقبال مسافران برای سوار شدن می‌رویم، صبح بخیر گفتن آن‌ها، بیشترین و شیرین‌ترین معنا را دارد.

طبق صحبت‌های ترزا، گاهی اوقات مسافران هدایای کوچکی مثل شکلات را به خدمه پرواز می‌دهند. او معتقد است:

هنگامی که یکی از مسافران مجله‌اش را بعد از خواندن به ما می‌دهد، اتفاق بسیار دوست‌داشتنی هست. این چیزهای کوچک، تفاوت و تغییر بزرگی برای ما محسوب می‌شود.

دلیل اصلی حضور ما فراهم کردن خوراکی نیست

حضور مهمان‌داران برای تضمین سلامت شماست؛ نه تهیه هر چیزی که شما احتیاج دارید. آن‌ها آموزش‌های سختی همچون، آموزش کمک‌های اولیه پزشکی،احیا کردن و تخلیه اضطراری هواپیما را یاد می‌گیرند. دکتر اگنس هاف، مهمان‌دار سابق خطوط هوایی امریکا و جنوب‌غربی اقیانوس آرام می‌گوید:

خوش‌بختانه اکثر پروازها با مشکلات ایمنی مواجه نمی‌شود؛ درنتیجه اغلب مردم گمان می‌کنند که کار ما فقط کنترل خوراکی و سرو نوشیدنی است. و متوجه نمی‌شوند که مهمان‌‌داران برای حفظ ایمنی و راحتی مسافران، آموزش‌های بسیاری دیده‌اند.

سارا در صحبت‌های خود بیان می‌کند که خلبان‌ها نمی‌توانند داخل هواپیما را ببینند. بنابراین مهمان‌داران گوش و چشم آن‌ها محسوب می‌شوند. و در مواقع اضطراری آن‌ها را آگاه می‌سازند.

ما یک گروه خیلی صمیمی هستیم

با اینکه برخورد و دیدارهای ما فقط چند دقیقه طول می‌کشد. گری می‌گوید:

در بین خدمه‌ی حاضر در یک پرواز اتفاق معجزه‌آسایی رخ می‌دهد. ما ناگهان به دوستانی تبدیل می‌شویم که انگار چندین سال است یکدیگر را می‌شناسیم و من حدس می‌زنم که این اعتماد ناشی از آن است که ما باید در مواقع اضطراری پشت یکدیگر باشیم.

گری اعتقاد دارد که اکثر گفتگوهای صمیمی آن‌ها که بسیار کوتاه است، در مسیر تاکسی، بلند شدن هواپیما و فرود آن اتفاق می‌افتد.

لطفا در طول پرواز به موقع از دستشویی استفاده کنید

نادیده گرفتن علامت «کمربند را ببندید» و رفتن به دستشویی در هر زمانی که احتیاج دارید، باعث تاخیر در پرواز می‌شود. سارا می‌گوید:

سلسله مراحلی در قرارگیری و حرکت هواپیما در باند وجود دارد. اگر کسی برای دستشویی رفتن از جایش بلند شود، ما مجبوریم که به اتاق خلبان اطلاع دهیم تا آن‌ها هواپیما را نگه دارند. تا زمانی که سر جای خود نشیند و کمربندش را نبندد ما مجبور به توقف هستیم، زیرا ممکن است که هواپیما از مسیر خود منحرف شود.

همچنین الن می‌گوید:

جابجایی ۳۰۰ پوند چرخ‌دستی نوشیدنی‌ها در هواپیما کاری بسیار سخت است و هنگامی که شما برای دستشویی رفتن از صندلی‌تان بلند می‌شوید؛ ما مجبور به جابجایی آن تا آشپزخانه هستیم.

صحبت با مسافران می‌تواند بهترین قسمت کار یک مهمان‌دار هواپیما باشد.

فانی معتقد است: یکی از زیبایی‌های شغل مهمانداران گفتگو با مسافران خوش‌برخورد است. صحبت‌ها ممکن است در مورد ترس از پرواز یا چیزهای عجیب موجود در آسمان باشد.


 

منابع:دیدبان،زومیت