تبیان، دستیار زندگی
ازدواج نخستین سنگ بناى تشكیل خانواده و بالطبع، جامعه و اجتماع بوده که میزان اندیشه و تدبر آن در میزان پیشرفت، انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیرگذار است. از این رو، اسلام به عنوان مكتبی آسمانى آن را نه تنها كارى محبو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظر رهبری درباره جهیزیه

ازدواج نخستین سنگ بناى تشكیل‏ خانواده و بالطبع، جامعه و اجتماع بوده که میزان اندیشه و تدبر آن در میزان پیشرفت، انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیرگذار است. از این ‏رو، اسلام به عنوان مكتبی آسمانى آن را نه تنها كارى محبوب و مقدس دانسته، بلكه جوانان را موكدا بدان توصیه كرده است بر این اساس با توجه به اهمیت و جایگاه ازدواج در جامعه و دین مبین اسلام، مقام معظم رهبری در مراسم عقد و ازدواج جوانان توصیه و بیانات ارزشمندی ایراد کرد‌ه‌اند.

بخش کلوب ازدواج تبیان
جهیزیه، چشم و هم چشمی، رهبری، خانواده

خطبه عقد 79/06/28

* از خاندان پیامبر (ص) تقلید كنید

بهترین دخترهای عالم، حضرت زهرا السّلام علیها بود. بهترین پسرهای عالم و بهترین دامادها هم،حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام بود. ببینید این‌ها چگونه ازدواج كردند؟ هزاران جوان زیبا و با اصل و نسب و قدرتمند و محبوب به یك تار موی علی بن ابیطالب علیه السّلام نمی‌ارزند . هزاران دختر زیبا و با اصل و نسب هم به یك تار موی حضرت زهرا السّلام علیها نمی‌ارزند. آن هایی كه هم از لحاظ معنوی و الهی آن مقامات را داشتند، هم بزرگان زمان خودشان بودند .ایشان دختر پیامبر صلی الله علیه و اله بود. رئیس جامعه اسلامی، حاكم مطلق. او هم كه سردار درجه یك اسلام بود . ببینید چطوری ازدواج كردند؟ چه جور مهری؟ كم، چه جور جهیزیّه كم. همه چیز با نام خدا و یاد او . این‌ها برای ما الگو هستند. همان زمان جاهلانی بودند كه مهری؟ دختران‌شان بسیار زیاد بود مثلاً هزار شتر. آیا این‌ها از دختر پیامبر صلی الله علیه و اله بالاتر بودند؟ از آن ها تقلید نكنید. از دختر پیامبر صلی الله علیه واله تقلید كنید ،از امیر المؤمنین علیه السّلام تقلید كنید.

خطبه عقد 75/02/17

* لباس عروس كرایه‌ای

بعضی‌ها لباس عروس گران قیمت می‌خرند. نه! چه لزومی دارد. حالا لباس عروس می‌خواهند، بعضی‌ها لباس عروس را

مبادا بروید پول قرض كنید، جهیزیه درست كنید. مبادا خودتان را به زحمت بیندازید. مبادا خانواده‌تان را به زحمت بیندازید

می‌روند كرایه می‌كنند. چه مانعی دارد؟ ننگ است؟ نه! چه ننگی؟ چه مانعی دارد؟ بعضی‌ها این‌ها را ننگ می‌دانند. ننگ این است كه انسان یك پول گزافی بدهد، چیزی بخرد كه یك‌بار آن را مصرف كند، بعد بیاندازد دور. یك‌بار مصرف! آن‌هم با این وضعی كه بعضی مردم دارند، بعضی‌ها واقعا نیاز دارند.

خطبه عقد 74/10/04

* پیامبر اكرم (ص) سنّتِ مهریه جاهلی را شكست

خود آن كسی كه مشرّع مهر است – كه نبی اكرم صلی الله علیه و اله با شد – كه از هم؟ كائنات بالاتر است و دختر مطهره و عزیز؟ او كه از هم؟ زنان عالم از اولین و آخرین بالاتر است و شوهـر او كه امیر المؤمنین علیه السّلام باشد كه از جمیع خلایق از اولین و آخرین بعد از پیامبر صلی الله علیه و اله بالاتر است، برای این دو كه جوان بودند، زیبا بودند، عنوان داشتند، محترم بودند ، اوّل شخص مدینه بودند، دیدید پیغمبر چقدر مهر قرار داد؟

خطبه عقد 71/09/24

پیامبر صلی الله علیه واله آمد وهمه این‌ها را شكست، برای این كه مانع ازدواج می‌شود. این‌ها مانع از ازدواج دخترها و پسرها می‌شود. گفت این چیزها را رها كنید. ازدواج شروعش آسان است. از لحاظ شرایط مادی سهل‌ترین است، آنچه كه در ازدواج مهم است رعایت‌های بشری و انسانی است.

خطبه عقد 72/10/06

چرا اصرار بر 14 سكه؟

این كه می‌بینید ما گفتیم 14 سكه بیشتر را عقد نمی‌كنیم، نه برای این است كه چهارده سكه بیشتر اشكالی در ازدواج ایجاد می‌كندخیر. چهارده هزار سكه هم باشد، ازدواج اشكالی ندارد، فرقی ندارد. این است كه آن جنبه معنوی ازدواج، غلبه پیدا كند برجنبه مادی. مثل یك تجــارت و معامله نباشد. داد و ستد مــادی نباشد. اگـر تشریفات را كم كردید ،جنبه معنوی تقویت خواهد شد.

خطبه عقد 72/10/26

مهریّه هر چه كمتر باشد به طبیعت ازدواج نزدیك‌تر است، چون طبیعت ازدواج معامله كه نیست، خرید و فروش كه نیست، اجاره دادن كه نیست، زندگی دو انسـان است. این ارتبــاطی به مسائل مادی ندارد. ولی شارع مقدّس یك مهریّه‌ای را معین كرده كه باید یك چیزی باشد. اما نباید سنگین باشد. بایستی عـادی بــاشد جوری بــاشد كه همه بتوانند انجــام بدهند.

خطبه عقد 74/05/18

در ازدواج، آنچه كه اتفاق می‌افتد، یك حــادثه و پیوند انسانی است، نه یك معامله پولی و مالی، اگـرچه یك مالی هم در بین هست درشرع مقدّس اسلام، آن مال جنبه نمادین دارد. جنبه رمزی دارد. خرید و فروش و بده بستان نیست.

خطبه عقد 71/01/05

عزت دختر به اخلاق است نه به جهیزیه

جهیزیه برای دختر مایه عزت نیست. عزت دختر به اخلاق او به رفتار و شخصیت خود اوست. بعضی از خانواده‌های عروس، خودشان را اذیت می‌كنند و به زحمت می‌اندازند و اگر پول هم ندارند به زور پول تهیه می‌كنند. اگر پول دارند زیادی خرج می‌كنند، برای این‌كه یك جهیزیه پر زرق و برقی را مثلا در اختیار دخترشان بگذارند.

خطبه عقد 77/12/28

مهریه و جهیزیه زیاد، هیچ دختری را خوشبخت نمی‌كنند و هیچ خانواده‌ای را به آرامش و سكون و اعتماد لازم نمی‌رساند. این‌ها زوایای زندگی است. فضول زندگی است و جز دردسر و اسباب زحمات و اسباب مشكل فایده‌ای ندارد.

خطبه عقد 75/09/18

مبادا بروید پول قرض كنید، جهیزیه درست كنید. مبادا خودتان را به زحمت بیندازید. مبادا خانواده‌تان را به زحمت بیندازید. مبادا خیال كنید كه دخترتان اگر جهیزیه‌اش كمتر از دختر همسایه و قوم و خویش بود، این سرشكستگی است. نه این سرشكستگی نیست.

خطبه عقد 81/03/29

چشم و هم چشمی و معضل جهیزیّه

خانواده ها روی چشم و هم چشمی، جهیزیّه را برای خودشان یك معضل می‌كنند. بعد كه این معضل را خودشان به یك نحوی تحمّل كردند، تازه نوبت دیگران است كه رنج این معضل را ببرند. برای خاطر این كه وقتی شما درجهیزیّه دخترتان این همه وسایل درست كردید، بعد كسانی كه دیدند، تكلیف آنها چیست؟ این چشم و هم چشمی‌ها آخر به كجا خواهد رسید؟ این همان مشكلاتی است كه درست خواهد شد. اسلام می‌خواهد این‌ها نباشد.

خطبه عقد 73/03/16

جهیزیه بهترین عروس عالم

شما نگاه كنید به دختر پیغمبر اكرم صلی الله علیه و اله بهترین دخترهای عالم ، فاطمه زهرا علیها السلام بود. بهترین زن‌های اوّلین و آخـرین، فاطمه زهرا علیها السلام بود. هرگـز دختری به آن خوبی، به آن شرافت و به آن عظمت نیامده است همه‌ی زن‌های عالم از اوّل تا آخر در مقابل او مثل خدمتكارهایی هستند‌. مثل ذرّاتی هستند در مقابل خورشید جهان افروز. شوهرش هم امیر المؤمنین علیه السلام، بهترین مردان عالم. اگرچه هم؟ فضائل و مكارم‌شان را جمع كنیم. همه مردان عالم به یك ناخن او هم نمی رسند؛ این دو مظهر عظمت، مظهر زیبایی و فضیلت، با هم دیگر ازدواج كردند.

جهیزیّه شان همان چند قلم ارزان قیمتی بود كه در كتاب ها نوشته اند. ضبط كرده اند: یك تكّه حصیر، یك تكّه لیف خرما، یك دست رختخواب و یك دستاس، یك كوزه، یك كـاسه. همه‌اش را اگر چنانچه به پول امــروز روی همدیگر بگذارند، معلوم نیست كه چند هزار تومان بیشتر بشود.

جهیزیّه را مختصر بگیرید. به این و آن نگاه نكنید، خرج زیادی نكنید. كار را برای انسان كه ندارند مشكل نكنید

همان مهریّه را از امیر المؤمنین علیه السلام گرفتند و پولش را دادند جهیزیه مختصری را فراهم كردند و بردند خانه شوهر. حالا ما نمی‌گوییم دخترهای ما مثل فاطمه زهرا علیها السلام جهیزیّه بگیرند. نه دخترهای ما مثل فاطمه زهرا هستند و نه خود ما ها مثل پدر ایشان هستیم و نه پسرهای ما مثل امیر المؤمنان علیه السلام شوهر فاطمه زهرایند. ما كجا آنها كجا؟! از زمین تا آسمان با هم فرق داریم، اما معلوم می‌شود راه، آن راه است.

جهت، آن جهت است. جهیزیّه را مختصر بگیرید. به این و آن نگاه نكنید، خرج زیادی نكنید. كار را برای انسان كه ندارند مشكل نكنید .

خطبه عقد 72/01/05

جهیزیه فاطمه زهرا علیها السلام به قدری بود كه شاید دو نفر آدم با دست می‌توانستند از این خانه بردارند ببرند آن خانه. ببینید افتخار این‌ها ست. ارزش این هاست .آیا پیامبر اكرم صلی الله علیه و اله نمی‌توانستند یك جهیزیّه مفصل تشكیل دهند؟

اگر پیامبر صلی الله علیه واله اشاره‌ای می‌كردند، این مسلمانانی كه در اطراف ایشان بودند، بعضی‌هایشان هم آدم‌های متمكّنی بودند، پول هم داشتند ازخدا می‌خواستند كه بیایند و یك هدیه‌ای بدهند، كمكی بكند، نكردند. چرا نكردند؟ این برای این است كه من و شما یاد بگیریم.

و الاّ بنشینیم و تعریف كنیم و خوشمان بیاید و بعد هم یاد نگیریم، چه فایده ای دارد؟ استفاده‌اش را نمی بریم‌. نسخه طبیب را كه انسان نباید بگذارد روی طاقچه تماشا كند. باید عمل كنیم تا بهره‌اش را ببریم. رژیم غذایی را باید عمل كنید تا فایده‌اش را ببرید. این‌ها رژیم غذایی روح است، رژیم غذایی صحّت جامعه است. صحت خانواده است باید عمل شود. ساده بر گذار كنید.

خطبه عقد 75/09/05

عروس خانم‌ها! شما نگذارید

نگذارید جهیزیّه‌ها را سنگین كنند. دخترها نگذارند. عروس‌ها، شما نگذارید. پدر و مادرها هم اگر می‌خواهند شما نگذارید. این همه جنس گران را می‌خواهید چه كنید؟

خطبه عقد 73/09/23

مادرهای عروس‌هـــا در تهیّه جهیزیّه دست نگه دارند، خیلی افــراط یا اسراف نكنند. نگویند حالا مثلاً دخترمــان است دلش می‌شكند. نه. دخترها خوبند. دخترها نمی‌خواهند. ما بیخود نباید دل آن‌ها را بكشانیم به این سمت كه هر چیز قشنگ و لوكس و ... حتماً باید برایش تهیه شود.

خطبه عقد 79/11/16

این دختر خانم‌ها كه می‌خواهند جهیزیّه درست كنند، برای خرید اسباب سر عقد و جهیزیّه، توی این دكان‌های گران قیمت بعضی از جاهای تهران، آن محلاّت گران قیمت كه معروف است - نمی‌خواهم البته اسم بیاورم - من می‌شناسم كه كجاهاست كه دكان‌هایش معروف است به جنس گران‌، اصلا ًطرف آن‌ها پا نگذارند. بروند آن جاهایی كه معروف به گرانی نیست. این طور نباشد كه داماد بیچاره را دنبال‌شان راه بیندازند برای خرید عروس و خرید عقد. متأسفانه از این كارها می‌كنند.


منبع : فارس

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.