تبیان، دستیار زندگی
خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف و زیاده روی، كسی را خوشبخت نمی كند. مهریه و جهیزیه هم كسی را خوشبخت نمی كند. پای بندی به روشِ شرع است كه انسان را خوشبخت می كند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیانات رهبری در مورد ازدواج جوانان

خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف و زیاده‌روی، كسی را خوشبخت نمی‌كند. مهریه و جهیزیه هم كسی را خوشبخت نمی‌كند. پای‌بندی به روشِ شرع است كه انسان را خوشبخت می‌كند.

بخش کلوب ازدواج تبیان
ازدواج، رهبری، آرامش، محبت، مادیات، خوشبختی

آنچه در ذیل می آید گلچینی است از بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد ازدواج جوانان كه هنگام قرائت خطبه عقد ایراد فرموده اند:

* خداوند از زن و مرد تنها خوشش نمی‌آید

خدای متعال از زن و مرد تنها خوشش نمی‌آید، مخصوصا آن‌هایی كه جوانند و بار اولشان است. مخصوص جوان‌ها هم نیست. خدای متعال از زندگی مشترك و مزدوج خوشش می‌آید. آدم تنها، مرد تنها و زن تنها كه همـه عمر را به تنهایی می‌گذراند، از

اگر در زندگی محبت وجود داشت، سختی‌های بیرون خانه آسان خواهد شد. برای زن هم سختی ‌های داخل خانه آسان خواهد شد

دید اسلامی چیز مطلوبی نیست . مثل یك موجود بیگانه است در مجموعه پیكره انسانی. اسلام این طور خواسته كه خانواده، سلول حقیقی مجموعه پیكره جامعه باشد نه فرد تنها.

خطبه عقد 75/10/05

*مال و جمال، یا كمال؟ كدام انگیزه؟

اگر چنانچه كسی بخاطر مال و جمال ازدواج كند، طبق روایت ممكن است خدای متعال مال و جمال را به او بدهد و ممكن هم هست كه ندهد. اما اگر چنانچه برای تقوا و عفاف قدم بگذارد و ازدواج بكند، خدای متعال به او مال هم خواهد داد جمال هم خواهد داد. ممكن است كسی بگوید جمال كه اعطا كردنی نیست؛ یك كسی یا جمال دارد یا ندارد! معنایش این است كه چون جمال در چشم شما و دل شما و در نگاه شماست، اگر انسان كسی را خیلی هم جمیل نباشد، دوست داشت او را جمیل می‌بیند. وقتی كسی را دوست نداشت هر چقدر هم جمیل باشد به نظر او جمیل نمی‌آید.

خطبه عقد 77/10/13

*مرد قوام است و زن ریحان

اسلام مرد را قوام و زن را ریحان می‌داند. این نه جسارت به زن است نه جسارت به مرد. نه نادیده گرفتن حق زن است نه نادیده گرفتن حق مرد؛ بلكه درست دیدن طبیعت آنهاست. ترازوی آنها هم اتفاقا برابر است؛‌ یعنی وقتی جنس لطیف و زیبا و عامل آرامش و آرایش معنوی محیط زندگی را در یك كفه می‌گذاریم، و این جنس مدیریت و كاركرد و محل اتكا بودن و تكیه‌گاه بودن برای زن را هم در كفه‌ی دیگر ترازو می‌گذاریم، این دو كفه با هم برابر می‌شود. نه آن بر این ترجیح دارد و نه این بر آن.

خطبه عقد 78/12/22

*مفهوم خوشبختی

خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف و زیاده‌روی، كسی را خوشبخت نمی‌كند. مهریه و جهیزیه هم كسی را خوشبخت نمی‌كند. پای‌بندی به روشِ شرع است كه انسان را خوشبخت می‌كند.

خطبه عقد 75/02/10

* اصل قضیه "عشق " است

اگر در زندگی محبت وجود داشت، سختی‌های بیرون خانه آسان خواهد شد. برای زن هم سختی ‌های داخل خانه آسان خواهد شد.

خطبه عقد 77/08/11

در ازدواج، اصل قضیه محبت است. دخترها و پسرها این را بدانند. این محبتی كه خدا در دل شما قرار داده حفظ كنید.

خطبه عقد 74/10/17

دختر و پسر، عروس و داماد به هم محبت بورزند؛ چون آن محبت ملاطی است كه این‌ها را برای هم حفظ می‌كند، در كنار هم نگه می‌دارد و نمی‌گذارد از هم جدا شوند. محبت خیلی چیز خوبی است. محبت كه بود وفاداری هم هست.

خطبه عقد 76/09/24

*بزرگترها هم كمك كنند

باید جوان‌ها را هدایت كرد، اما در جزئیات آن‌ها نباید دخالت كرد كه زندگی برای آن‌ها مشكل می‌شود.

خطبه عقد 76/09/06

مبادا بعضی‌ها با دخالت‌های خودشان، بعضی‌ها با كم‌ظرفیتی و خویِ بچگی خودشان، این بنای مستحكم را به اندك چیزی متزلزل كنند. اگر دیدید دخالت‌های آن‌ها این زن و شوهر را نسبت به دل چركین می‌كند، دیگر اجازه ندارند دخالت كنند.

خطبه عقد 75/02/17

*ساده زیستی و میانه‌روی

زندگی‌را ساده بردارید، البته ما خیلی هم اهل زهد و تقوا نیستیم. خیال نكنید. آن سادگی كه ما می‌گوییم آن سادگی زُهّاد و عُبّاد نیست. سادگی به نسبت این كارهایی است كه مردمِ امروز می‌كنند و الا نه، سادگی ما را اگر آن مردان خدا بیایند نگاه كنند شاید هزار تا ایراد هم به آنچه كه ما سادگی می‌دانیم بگیرند.

خطبه عقد 74/05/11

* قناعت برای همه مفید است

قناعت كنید، از قناعت خجالت نكشید. بعضی‌ها خیال می‌كنند كه قناعت مال آدم‌های تهیدست و فقیر است و اگر آدم داشت، دیگر لازم نیست قناعت كند. نه، قناعت یعنی در حدّ لازم، در حدّ كفایت، انسان توقف كند.

خطبه عقد 76/01/01

توقعات مادیِ زیاد و بالا، موجب تنگی معیشت و ناراختی خود انسان می‌شود، اگر انسان توقع خودش را از زندگی توقع كمی

توقعات مادیِ زیاد و بالا، موجب تنگی معیشت و ناراختی خود انسان می‌شود، اگر انسان توقع خودش را از زندگی توقع كمی قرار دهد، این مایه‌ی سعادت خواهد بود.

قرار دهد، این مایه‌ی سعادت خواهد بود. نه فقط برای آخرت انسان خوب است، كه برای دنیای انسان هم خوب است.

خطبه عقد 79/12/21

* از مراسم عروسی آغاز كنید

در همه‌ی امور زندگی‌تان سادگی را رعایت كنید. اولش هم از همین مراسم ازدواج است، از اینجا شروع می‌شود. اگر ساده برگزار كردید قدم بعدی‌اش هم می‌شود ساده و الا شما كه رفتید آن مجلس كذاییِ مثل اعیان و اشراف‌های طاغوت را درست كردید، بعد دیگر نمی‌توانید بروید توی خانه‌ی كوچكی مثلا با وسایل مختصری زندگی كنید. این جور نمی‌شود دیگر. چون خراب شده و از دست رفته است. از اول، زندگی را پایه‌اش را براساس سادگی و ساده‌زیستی بگذارید تا زندگی بر خودتان، بر كسانتان و بر مردم جامعه ان‌شالله آسان شود.

خطبه عقد 74/06/13

*تشریفات ساده‌ی ازدواج اسلامی

شما اگر نگاه كنید به تشریفات ازدواج در میان اقوام مختلف، خواهید دید در اسلام تشریفات ازدواج ساده است. البته جشن و سرور و این‌ها عیبی ندارد، هركس هر مقداری كه مایل است، اما این‌ها جزو دین و تشریفات رسمی و دینی ازدواج نیست. هر كس خواست می‌تواند انجام دهد، هركس نخواست، نه. اینكه حتما باید بروند در یك معبدی و زانو بزنند جلوی كسی و چه بكنند و مراسمی كه در جاهای دیگر وجود دارد، در اسلام نیست. در اسلام، یك صیغه‌ای است شرعی كه باید خوانده شود. الته در اسلام برای معاملات گوناگون، معاملاتی كه اهمیتش كمتر از ازدواج است، شاهد می‌گیرند ... حالا هم كه مقررات ثبت است و درج در محاكم. مراكز ثبت رسمی است و هیچ تشریفاتی ندارد؛ می‌توانند خیلی راحت و بدون تشریفات این ازدواج را انجام دهند.

ادامه دارد...


منبع : تابناک با تو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.