تبیان، دستیار زندگی
ست حوزویان به درخواست دانشگاهیان پاسخ عملی دهند  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش وحدت حوزه و دانشگاه، هدف نهایی وحدت حوزه و دانشگاه را ایجاد دانشگاه تمدن ساز اسلامی دانست و تأكید كرد: انتظار می‌رود حوزویان د...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هدف نهایی وحدت حوزه و دانشگاه ایجاد دانشگاه تمدن ساز اسلامی است

حوزویان به درخواست دانشگاهیان پاسخ عملی دهند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش وحدت حوزه و دانشگاه، هدف نهایی وحدت حوزه و دانشگاه را ایجاد دانشگاه تمدن ساز اسلامی دانست و تأكید كرد: انتظار می‌رود حوزویان در این زمینه قوی‌تر وارد شوند و به درخواست دانشگاهیان پاسخ عملی دهند.
به گزارش رسا، دكتر محمد مهدی زاهدی، صبح روز دوشنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران به مناسبت بیست و هفتمین سالروز شهادت آیت‌الله مفتح برگزار شد، با اشاره به همکاری های دو سویه بین حوزه و دانشگاه اظهار داشت: امیدوارم كه در این دولت این تعاملات بیشتر شود و از بركات آن دانشگاه‌ها و حوزه‌ها بتوانند الگوی مناسبی برای جوامع دیگر باشند.
وی افزود: من به عنوان یك فرد دانشگاهی عرض می‌كنم كه درخواست پشتیبانی از حوزه علمیه داریم و این، یكی از مباحثی كه به طور جدی در وزارت علوم تعقیب می‌كنیم. این مساله هرچند به ظاهر آرمانی است، ولی قابل دستیابی است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری كشور، هدف اصلی وحدت حوزه و دانشگاه را سیر دادن دانشگاه‌های ایران به سوی ایجاد دانشگاه‌های تمدن ساز خواند و ادامه داد: البته این امر، به وحدت میان حوزه و دانشگاه بستگی دارد.
وی ادامه داد: نباید برخی تصور كنند كه دانشگاه اسلامی جایی است كه در آن تنها دروس حوزوی تدریس می‌شود و اساتید آن تنها در كسوت روحانیت هستند؛ این سخن، قابل قبول نیست. دانشگاهی مد نظر است كه هدف آن در جهت الاهی باشد.
وی با بیان این كه حوزویان می‌توانند نقش بسیار موثری در وحدت حوزه و دانشگاه داشته باشند، افزود: حضور حوزویان در ایجاد دانشگاه تمدن‌ساز اسلامی می‌تواند به عنوان مدرس دانشگاه یا به عنوان نمایندگان نهاد رهبری و یا حاضر در مناظره‌های علمی و دینی باشد.
دکتر زاهدی یادآور شد: هر چند این تعامل بین حوزه و دانشگاه آغاز شده؛ اما انتظار می‌رود حوزویان در این زمینه قوی‌تر وارد شوند و به درخواست دانشگاهیان پاسخ عملی دهند.
وی به  همکاری دیگری كه می‌تواند از سوی حوزویان صورت گیرد اشاره کرد و افزود: با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفتمان علمی باید گفتمان مسلط دانشگاه باشد و این كار به آسانی امكان پذیر نیست؛ زیرا برای تغییر این رویكرد نیاز جدی به كمك روحانیان داریم.
وی حرکت جهان آینده را به سوی تولید ارزیابی کرد و متذكر شد: تولید علم حرف اول را در سیاست، فرهنگ، اعتقاد، تجارت و امنیت می‌زند. برای رسیدن به تولید علم باید به اعتماد نسبی برسیم كه شعار آقای احمدی نژاد هم همین است. در این زمینه از حوزویان كمك می‌خواهیم كه با استفاده از ظرفیت تبلیغ و منابر عمومی خود این فضا را آماده كنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری كشور، یادآور شد: برای برقراری گفتمان علمی در حوزه و دانشگاه رسالت سنگینی بر دوش حوزویان و اساتید دانشگاه است كه گفتمان علمی و تولید علم را در هر دو جایگاه به نتیجه مطلوب و آرمانی برسانند.
وی یكی دیگر از رویکردهای وحدت حوزه و دانشگاه را در مباحث قانون گرایی و قانون مداری عنوان و تصریح كرد: اگر بتوانیم اجرای ضوابط را در كشور حاكم كنیم، به نفع همه است. اگر بی ضابطگی حاكم شود، برای كشور دردسر ساز خواهد بود. باید فرهنگ قانون‌گرایی و تابع مقررات بودن كه یك نوع گفتمان علمی است، پدید آید تا فضای شور و نشاط را در جامعه شاهد باشیم.