تبیان، دستیار زندگی
بر اساس گزارش عملکرد دولت یازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی، سیمان در میان دیگر تولیدات معدنی نسبت به پیش از آغاز دولت با افت حدود ۲۳ درصدی تولید همراه بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افت ۲۳ درصدی تولید سیمان در چهار سال اخیر

بر اساس گزارش عملکرد دولت یازدهم در بخش معدن و صنایع معدنی، سیمان در میان دیگر تولیدات معدنی نسبت به پیش از آغاز دولت با افت حدود ۲۳ درصدی تولید همراه بود.
افت ۲۳ درصدی تولید سیمان در چهار سال اخیر

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایسنا، بر اساس گزارش‌های موضوعی عملکرد دولت یازدهم نقش صنعت و معدن مورد بررسی قرار گرفته است که در آن رشد معدن و صنایع معدنی و همچنین محصولات این حوزه به تفکیک آورده شده است و بر اساس آن در جدول اهم محصولات تولیدی بخش صنعت و معدن ۱۰ قلم از محصولات تولیدی این بخش را محصولات معدنی تشکیل می‌دهد که شامل سیمان، کنسانتره ذغال سنگ، سنگ آهن، آلومینا، شمش آلومینیوم، کاتد مس، محصولات فولاد، فولاد خام، استخراج مواد معدنی و نقشه زمین‌شناسی می‌شود.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که تولید سیمان به خاطر ناآرامی‌هایی که در بازارهای منطقه‌ای ایران مانند عراق رخ داد، دچار افت شد و ۷۱ میلیون تن در سال ۱۳۹۱ به ۵۴.۰۶ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ رسید

بر اساس این گزارش، در تشریح روند رشد فصلی معدن، آمده است که بخش معدن به عنوان تامین‌کننده مواد واسطه ای صنعتی مورد نیاز بخش صنعت و همچنین مواد واسطه‌ای غیرصنعتی برای بخش ساختمان و مسکن به شدت متاثر از رشد بخش صنعت و ساختمان است که به دلیل کاهش تقاضا در بازارهای صادراتی و سهولت بازاریابی و فروش صادراتی محصولات صنایع اولیه، واحدهای معدنی علی‌الخصوص معادن فلزی همواره از بهبود نعمت های جهانی این مواد مستقل از تقاضای داخلی منتفع شده است و تولیدات خود را افزایش می‌دهد.

اما این در حالی است که بخش معدن سال های گذشته با افت بی‌سابقه قیمت‌های جهانی و کمبود تقاضا مواجه شد که در اواخر سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ افزایش قیمت‌های جهانی و تقاضای بازارهای بزرگ مانند چین باعث شد تا بخش معدن با رکن قابل ملاحظه‌ای مواجه شود اما همزمان به خاطر وجود رکود در بازار داخلی و افزایش هزینه‌های تولید، محصولات صادراتی معدنی، مزیت‌های خود را از بازارهای صادراتی از دست دادند و با رشد منفی مواجه بودند.

این رشد منفی در حالی صورت گرفت و تا اواسط سال گذشته ادامه داشت که برآوردهای بانک مرکزی از حال و روز فعلی معدن نشان می‌دهد که شاخص‌ها رو به بهبودند و در نهایت در اواخر سال ۱۳۹۵ رشد بخش معدن به مثبت ۱.۲ درصد ارتقا یافت.

ولی در این میان در حوزه معدن زنجیره فولاد به خاطر تمرکزی که دولت در سیاست‌های اقتصادی خود متوجه آن کرد و به سمت تحقق اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ پیش رفت تا به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در این سال برسد. عمده محصولات این زنجیره رشد خوبی را در تکمیل واحدهای تولیدی در عدد استخراج و تولید به ثبت رساندند.

بر اساس این آمار اتخاذ کل مواد معدنی در سال ۱۳۹۵ به ۳۹۳ میلیون تن، تولید فولاد خام از ۱۴.۸ در سال ۱۳۹۱ به ۱۸.۲ در سال ۱۳۹۵، محصولات فولادی از ۱۸.۴ در سال ۱۳۹۱ به ۱۷.۷ در سال ۱۳۹۵ و سنگ آهن از ۳۰.۱ در سال ۱۳۹۱ به ۳۱.۷ در سال ۱۳۹۵ رسیده است.

این آمارها همچنین نشان می‌دهد که تولید سیمان به خاطر ناآرامی‌هایی که در بازارهای منطقه‌ای ایران مانند عراق رخ داد، دچار افت شد و ۷۱ میلیون تن در سال ۱۳۹۱ به ۵۴.۰۶ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ رسید و همچنین تولید کاتد مس نسبت به سال ۱۳۹۱ با ۲۱۳ هزار تن رشد چشمگیری در ۱۳۹۵ داشت که تولید آن در سال‌های ۹۵ و ۹۴ به ۳۴۰ و ۳۵۳.۳ هزار تن رسید.
منبع: ایسنا