تبیان، دستیار زندگی
قرص های ضدبارداری موثرترین روش برای پیشگیری از بارداری هستند، اما این قرص ها عوارض جانبی زیادی هم دارند که معمولا اعتنایی به آنها نمی شود. بدون شک مصرف طولانی مدت این قرص ها نیز مانند هر داروی دیگری به سلامتی شما آسیب می رساند. د
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطرات قرص‌های ضد بارداری!

قرص های ضدبارداری موثرترین روش برای پیشگیری از بارداری هستند، اما این قرص ها عوارض جانبی زیادی هم دارند که معمولا اعتنایی به آنها نمی شود. بدون شک مصرف طولانی مدت این قرص ها نیز مانند هر داروی دیگری به سلامتی شما آسیب می رساند. در این مطلب پنج خطر این قرص ها را برای سلامتی می گوییم.

بخش سلامت تبیان
قرص های ضد بارداری، بارداری، سرطان، عادت ماهانه، نازایی

خطر بروز لخته های خونی

یکی از عوارض جانبی مصرف قرص های ضد بارداری که از چشــم خانم ها دور می‌ماند، تاثیر آن در ایجاد لخته ی خونی است. بدون شک مصرف ســیگار نیز یکی از عوامل اصلی افزایش خطر تشکیل لخته های خونی محسوب می شود.

کاهش ویتامین B

اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، باید بدانید احتمال اینکه در معرض کمبود ویتامین ب قرار بگیرید وجود دارد

. این ویتامین برای تحریک حافظه، کاهش اســترس و همچنین کاهش خطر ابتال به بیماری‌های قلبی ضروری است.

خطر نازایی با مصرف قرص های ضد بارداری

عادت ماهانه تنظیم می شــود، به طوری کــه بدون مصرف آنها در برخی موارد اختلالات قاعدگی بروز می‌کند. در واقع وقتی که شما تصمیم به قطع مصرف این قرص‌ها می گیرید، بدن تان نیاز به زمان بیشــتری برای هماهنگ شــدن با این تغییرات دارد. در نتیجه اگر تصمیم به باردار شدن داشته باشید، امکان دارد کمی به مشکل برخورد کنید. توصیه می کنیم از یک سال قبل از تصمیم به بارداری مصرف این قرص ها را قطع کنید.

خطر ابتلا به بیماری های قلبی یکی از خطرات مصرف قرص های ضد بارداری افزایش خطر ابتال به بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته قلبی و یا سکته مغزی است. البته در مقایسه با ســایر عوامل خطر این بیماری ها، مصرف این قرص ها تاثیر ناچیزی در بروز این مشکلات دارند، اما بهتر است همه ی جوانب را در نظر بگیرید. اگر از این قرص ها استفاده می کنید و در عین حال سیگار می کشید و یا دارای اضافه وزن و روش زندگی نامناسبی هســتید، باید بدانید که دو برابر ســایر افراد، در معرض ابتال به مشکالت قلبی عروقی قرار دارید.

خطر ابتلا به سرطان

درست است که مصرف قرص های ضدبارداری می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد، اما در عین حال امکان دارد که باعث افزایش خطر ابتلا به ســرطان های دیگری مانند سرطان سینه، گردن رحم یا سرطان کبد شود.


منبع : ماهنامه کودک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.