تبیان، دستیار زندگی
«سپاه پاسداران كه ركنی بزرگ در پیروزی انقلاب اسلامی است، با اقتدا به مولای خود سید مظلومان، علیه  الصلوة والسلام، نجات بخش ایران و اسلام عزیز از شب های تاریك و ظلمانی ستم شاهی بوده و در پاسداری از انقلاب و هدف های آن عا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روز پاسدار ، بر ایثارگران راه ولایت مبارك باد

«سپاه پاسداران كه ركنی بزرگ در پیروزی انقلاب اسلامی است، با اقتدا به مولای خود سید مظلومان، علیه  الصلوة والسلام، نجات بخش ایران و اسلام عزیز از شب های تاریك و ظلمانی ستم شاهی بوده و در پاسداری از انقلاب و هدف های آن عاملی مؤثر و ركنی ركین بوده و هست.»

حضرت امام خمینی(ره)

«سپاه پاسداران در سایه ی روحیه ی انقلابی و معنویتی كه از سرچشمه ی جوشان دل منور و روح مصفای آن امام عارفان و قدوه ی صالحان پیوسته می جوشید و بیش از همه، جوانان رزمنده و خالص سپاه و بسیج را سیراب می كرد توانست نقش تعیین كننده ای را در دفع حمله ایادی استكبار به جمهوری اسلامی ایفا كند و در كنار ارتش و با به كارگیری بسیج مردمی، درس تلخی به دشمنان اسلام بدهد و حفظ و استمرار نظام جمهوری اسلامی را تضمین كند.»

مقام معظم رهبری و فرماندهی كل قوا

حضرت آیت الله خامنه ای

در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 بنا به فرمان حضرت امام خمینی به جوانان غیور و انقلابی ایران اسلامی، عده ای از دلسوختگان راستین و پیروان صدیق ولایت فقیه گرد هم جمع آمدند، و نهاد مقدس سپاه را پی ریزی كردند.

شاید در آن روزهای نخست كه هدف سپاه را پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن مطرح می كردند، تصور نمی رفت كه چه مسؤولیت سنگین و رسالت خطیری به عهده ی این تشكیلات تازه تأسیس خواهد بود؛ امّا از آن جا كه محرك حضور در این نهاد خدمت بی شائبه به انقلاب اسلامی و اطاعت محض و عاشقانه از مقام والای ولایت فقیه بود جملگی به عنوان بازوی توان مند ولایت فقیه، خویشتن را برای هر نوع مأموریت محوله آماده كرده بودند.

اگر چه سپاه هویتی نظامی دارد ولی، نظامی گری در واقع یك بُعد از ابعاد هویت مقدس این نهاد مكتبی و مردمی است.

سپاه نهادی در جهت پیاده كردن اهداف و آرمان های والای انقلاب اسلام است و نام گذاری سالروز ولادت سالار شهیدان به نام روز پاسدار از این جهت است كه سپاه آرمانی بزرگ و مقدس دارد كه حفاظت و نگهبانی از نظام و حكومتی است كه بر اساس اسلام ناب محمّدی (ص) بر پا شده است و داعیه ی تحقق نسبی آن را در جهان امروزی دارد و دامنه این آرمان تا زمان حكومت عدل جهانی امام مهدی «عج» نیز گسترده است و بدین لحاظ دارای آرمان های مكتبی، انسانی و جهان شمول است كه باید همیشه حركت خود را بدان سوی جهت دهد.

از طرف دیگر ایثار و فداكاری برای حفظ نظام اسلامی و دست آوردها و اصول آن، آرمانی است كه سپاه با درس آموزی از حماسه ی حسینی،  آن را خط مشی اصلی خود قرار داده است. از این نگاه، سپاه، حسینی و عاشورایی است و همواره آماده است بر حفظ نظام و حكومت اسلام ناب محمّدی (ص) فداكاری كند و با تمام هستی خود در نگهبانی از آن، بكوشد.

سپاه همچون حضرت اباالفضل العباس (ع) كه مطیع محض رهبر و امام خویش بود و به منزله ی بازوی امام حسین (ع) محسوب می شد، بازوی مقام عظمای ولایت می باشد. تحقق این هویت مكتبی و آرمان الهی، بدون ارتباط با مقام ولایت، امری ناشدنی است.