سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بزرگ بودن لوزه سوم، آلرژی، انحرافات بینی و بیماری های بینی، عفونت ها و اختلالات سینوس، وجود تومور و پولیپ (تومور خوش خیم) و سایر اختلالات بینی می تواند منجر به خروپف کودکان شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلایل خروپف در کودکان

بزرگ بودن لوزه سوم، آلرژی، انحرافات بینی و بیماری‌های بینی، عفونت‌ها و اختلالات سینوس، وجود تومور و پولیپ (تومور خوش خیم) و سایر اختلالات بینی می تواند منجر به خروپف کودکان شود.

بخش سلامت تبیان

خواب کودکان

دکتر بهزاد پوستی، متخصص گوش و حلق و بینی با بیان وجود علل مختلف ایجاد خروپف در کودکان توضیح داد: تنفس طبیعی از راه بینی اگر به هر دلیلی امکان‌پذیر نباشد، خروپف را در کودکان به وجود می‌آورد.

در بزرگسالان و همچنین کودکان ممکن است وجود مانعی، تنفس از راه بینی را مختل کرده و فرد مجبور به تنفس از راه دهان شود که این تنفس دهانی خروپف ایجاد می‌کند، این عوامل ممکن است مادرزادی بوده و یا علت‌های دیگری داشته باشد.

وی تصریح کرد: بزرگ بودن لوزه سوم، آلرژی، انحرافات بینی و بیماری‌های بینی، عفونت‌ها و اختلالات سینوس، وجود تومور و پولیپ (تومور خوش خیم) و سایر اختلالات بینی می تواند منجر به خروپف کودکان شود.

پوستی با بیان اینکه در انتهای بینی، لوزه سوم قرار دارد، تصریح کرد: این لوزه‌ها ساختار طبیعی بدن هستند، اما در مواقعی که راه تنفس را ببندند، در صورت داشتن التهاب با دارو درمان می‌شوند، اما اگر بزرگ بودن آن مانع تنفس طبیعی شود، در این صورت یا با جراحی، حجم آن را کم می‌کنند و یا به طور کامل آن را بر می‌دارند.

در کودکانی که آلرژی در آنها موجب اختلال تنفس از راه بینی شود، درمان از طریق دارو انجام می‌شود، اما در سینوزیت چرکی اگر به درمان دارویی پاسخ ندهد جراحی لازم است

وی گفت: اگر کودک در سن حدود سه سالگی باشد، معمولا با کم کردن حجم، لوزه را حفظ می‌کنند و در صورت لزوم به جراحی، تا سنین هفت الی هشت سالگی عمل جراحی برداشت لوزه به تاخیر می‌افتد، اما در کودکانی که بالاتر ازهفت سال با این مشکل مواجه باشند به تشخیص پزشک لوزه‌ها کامل برداشته می‌شود.

به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی، لوزه سوم ممکن است عود کننده باشد، عمل جراحی این لوزه‌ها با توجه به میزان انسداد تنفس و اختلال در تنفس از راه بینی، متفاوت است؛ به گونه ای که درمان ممکن است با کمک دارو و یا جراحی صورت گیرد.

وی افزود: در کودکانی که آلرژی در آنها موجب اختلال تنفس از راه بینی شود، درمان از طریق دارو انجام می‌شود، اما در سینوزیت چرکی اگر به درمان دارویی پاسخ ندهد جراحی لازم است. پولیپ و تومورها نیز به وسیله جراحی در زمان تعیین شده توسط پزشک برداشته خواهند شد.

پوستی اظهار داشت: کودکانی که دچار انحراف بینی هستند و در خواب خروپف می‌کنند، بعد از اتمام سن رشد، درمان آن‌ها با عمل جراحی خواهد بود، اما در صورتی که مشکل بیمار زیاد باشد، عمل جراحی قبل از پایان رسیدن سن رشد، ضروری است.

وی با اشاره به برخی اختلالات مادرزادی در دوران جنینی افزود: همچنین در برخی موارد ممکن است، مجرای بینی در جنین تشکیل شده باشد، اما عقب‌ بینی دارای سوراخ نباشد که به دو صورت دو طرفه و یا یکطرفه انسداد خواهد داشت، طوری که کودک هنگام نفس کشیدن مجبور به تنفس دهانی شده و خروپف در خواب خواهد داشت.

این متخصص گوش و حلق وبینی توضیح داد: در صورت دو طرفه بودن انسداد یاد شده بعد از تولد به صورت اورژانسی عمل جراحی انجام می‌شود، اما در مواقعی که یک‌طرفه باشد ممکن است تشخیص آن در بدو تولد نباشد و درمان‌هم پس از آن با توجه به وضعیت و سن کودک در اولین فرصت برای جلوگیری از خروپف کودک صورت می‌گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: علاوه بر آن اختلالات مادرزادی نیز ممکن است به دلیل وجود نسوجی اضافی که از جمجمه وارد راه بینی شده، راه تنفس بینی کودک را ببندد که البته این مورد استثنا است، همچنین در بیمارن مبتلا به سندرم داون نیز بزرگی زبان یا کوچکی فک نسبت به زبان از موارد دیگر انسداد تنفس بینی و ایجاد خروپف در کودکان است که با توجه به نوع آن جراحی و یا کوچک کردن زبان انجام می‌شود.


منبع: سلامت آنلاین

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x