سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

کیف مدرسه هوشمند

بنابراین هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر طراحی یک کیف هوشمند مدرسه بود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کیف مدرسه هوشمند

بنابراین هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر طراحی یک کیف هوشمند مدرسه بود.

 

بخش پروژه های دانش آموزی - مهدی رحمانی

کیف مدرسه هوشمند

 

دوازدهمین دوره از پروژه ‌های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال ‌های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ‌ها و ایده ‌های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ‌ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده ‌های جالب ، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده بروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح ‌های جدید شما عزیزان هستیم.

 

نام ایده: کیف مدرسه هوشمند

نام ارائه دهنده/دهند گان: اشکان یعقوبی، محمد مهدی وهاب نژاد و پارسا کرمی

زمینه و نوع پروژه: ایده های برگرفته از طبیعت

درجه سختی: متوسط

نام مدرسه: روشنگران

 

مقدمه

کیف یا ساک (به فرانسوی: sac) ابزار متداولی به شکل محتوی غیرسخت است. استفاده از کیف‌ ها به پیش از تاریخِ مکتوب بر می ‌گردد. در نظام آموزش و پرورش در حال حاضر دانش آموز روزانه ملزم به حمل بارهای مختلف اعم از کتاب های مدرسه، تغذیه و کیسه های مختلف می باشد و دانش آموزان با حمل آن ها در کل هفته با درد شانه، عضلات و خستگی همراه می شوند.

 

بنابراین هدف دانش آموزان از پژوهش حاضر طراحی یک کیف هوشمند مدرسه بود. کیف مورد نظر دانش آموزان دارای کاربردهای زیر است:

بنابراین برای حل مشکل حمل همه کتاب ها می توان با یک استراتژی که در آن تنها کافیست کتاب خاص مورد نیاز آن روز را با خود به همراه داشته باشند و نه کتاب دیگری، بنابراین در این راستا برای هر یک از کتاب ها یک ID متفاوت در نظر گرفته شده است تا کیف بتواند کتاب های مختلف را به اطلاع کاربر برساند.

 

همچنین آدم ربایی آزار کودکان مدرسه در حال افزایش است طبق مطالعه انجام شده یک موسسه آماری نشان می دهد که حدود 20000 کودک در راه مدرسه دزدیده می شوند به همین جهت با قرار دادن یک جی پی اس درون کیف کافیست کودک دکمه هشدار را زده و پدر و مادر خود را از موقیت مکانی خود خبر دار کند.

 

کیف هوشمند مدرسه یک سیستم هوشمند ارایه شده است که در مدیریت جدول زمانی خود و همچنین برای تضمین امنیت به دانش آموز کمک می کند. بخش اصلی کیف هوشمند سیستم زمان بندی و نشانگرها می باشد، کیف مدرسه لیستی از کتاب ها با توجه به جدول زمانی و روزهای هفته دارد و به کاربر اگر هر کتاب لازم باشد را اعلام و نبودن آن را هشدار می دهد. معلم نیز می تواند تغییرات لازم را یا حتی به روزرسانی برنامه را برای دانش آموز تعیین و تنظیم نماید دکمه وحشت نیز در سیستم این اطمینان را می دهد که هر گاه کودک احساس خطر کند یا احساس نا امنی نماید می تواند هشدار را به پدر و مادر خود اعلام کند.

 

همچنین این سیستم می تواند انجام تکالیف را به دانش آموز یادآوری کند و مانند یک هم کلاسی به کابر کمک کند. از دیگر قابلیت های این کیف می توان به مشخص نمودن یک برنامه غذایی هفتگی ویژه هر هفته برای هر دانش آموز اشاره نمود.

 

کیف مدرسه هوشمند

 

روش

برای انجام این پروژه نیاز به طراحی مدار تشخیص ID هر کتاب و دفتر می باشد و همچنین بردی که اطلاعات مربوط به برنامه هفتگی، برنامه غذایی، تکالیف از طریق صفحه کلید وارد و در حافظه دخیره گردند. بنابراین دانش آموزان ID و برد را با استفاده از وسایل الکتریکی موجود طراحی نمودند و با راهنمایی مشاور رباتیک اقدام به ساخت آن کردند. در ادامه دانش آموزان سیستم مکان یاب را تهیه نموده و در داخل کیف قرار دادند. در گام آخر دانش آموزان اقدام به برنامه نویسی مدارهای داخل کیف کردند و کیف آماده استفاده شد.

 

مهارت های کسب شده

1. روش ایده یابی (بارش مغزی)

2. مهارت کار در آزمایشگاه (رعایت نکات ایمنی)

3.  آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز

4.  آشنایی با پروپوزال نویسی

5. آَشنایی با مقاله نویسی

6. آشنایی با تهیه پاورپوینت

7. آشنایی با نحوه جستجوی اطلاعات

8. آشنایی نحوه فیش برداری

9. مهارت ساخت پوستر علمی

10. مهارت انجام کارگروهی

 

تنظیم کننده: محبوبه همت

 

x