تبیان، دستیار زندگی
دشت دالانی الیگودرز با دوهزار و 900 هكتار وسعت در یكی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانكوه قرار دارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دشتهای لاله واژگون

دشت دالانی الیگودرز با دوهزار و 900 هكتار وسعت در یكی از ارتفاعات منطقه حفاظت شده اشترانكوه قرار دارد

بخش گردشگری تبیان
دشتهای لاله واژگون

قرار گرفتن این دشت زیبا در ارتفاعات اشترانكوه و احاطه شدن توسط كوههای دیگری همچون مورزرین قالی كوه شاه كول و نسارتخت زیبایی آن را صد چندان كرده است

مجموعه این مناظر چشم نواز و بی بدیل باعث شده همه ساله خیل عظیم گردشگران و دوستداران طبیعت از سراسر كشور به این منطقه سرازیر شوند. در این دشت زیبا ومنحصر به فرد دو نوع نادر از گلهای لاله واژگون به نامهای ‘سوسن چلچراغ’ و ‘اشك مریم’ با ارتفاعی بالغ بر 120 سانتی متر می روید.

با ذوب برفها در دامنه كوههای منطقه دره دائی الیگودرز، هزاران لاله سرخ واژگون از بطن خاك سیاه می رویند و به سان نوزادان طبیعت در دامن دایه باد سرود زندگی آغاز می كنند.

رویش هزاران لاله واژگون در آوان هر بهار در دشت زیبای لاله های واژگون جلوه بی نظیر و كمیاب طبیعت گوناگون حیات وحش در ایران را نمایان می كند. دشت زیبای «لاله های واژگون الیگودرزدر منطقه سردسیر شرق استان لرستان قرارگرفته و رویشگاه گل منحصر به فرد و كمیاب «لاله های واژگون» و انواع دیگری از گیاهان مرتعی خودرو است.

دشتهای لاله واژگون

لاله واژگون برخلاف سایر گونه های لاله و سایر گلها از ساقه به سوی زمین برگشته است و بدین سبب نامش را واژگون نهاده اند و برخی نیز به سبب آنكه درمیان گلبرگهایش همواره قطره آبی جاری است، بدان «گل اشك» نیز می گویند.

از مجموع ۱۲ گونه گل تزیینی لاله، لاله واژگون، گل بومی سرزمین ایران است كه در قرن شانزدهم میلادی به اروپا برده شد و در اقلیم مناسب قاره سبز پرورش یافت.. در كنار رویش لاله های واژگون ،گون، موسیر و انواع دیگری از گیاهان مرتعی در هر بهار زینت بخش دشت لاله ها است. مناظر زیبا و پوشش گیاهی منحصر به فرد این منطقه همه ساله هزاران نفر از مشتاقان طبیعت را به سوی خود می كشاند. ولی این طبیعت بی نظیر در گام رو به جلوی تخریب ونابودی هرروز عقب تر می رود و دوستداران طبیعت در هر سال نشانه های كمتری از این طبیعت بكر را نسبت به سالهای قبل از آن می یابند. بوته كنی بی رویهخصوصا کندن پیازلاله این عرصه طبیعی را كوچكتر كرده است.

این منطقه به سبب رویش گونه های منحصر به فرد از گیاهان مرتعی و نیز لاله های واژگون در دومین ماه از بهار هرسال، غنیمتی از طبیعت در استان لرستان است که به تدریج ازكف می رود. هر دوستدار طبیعتی می داند كه گلهای وحشی تنها در اقلیم خود می رویند و آنان كه هرساله به قصد تفرج برای دیدن این لاله ها هجوم می برند.

دشتهای لاله واژگون

متاسفانه ها با لاله ها درست رفتار نمیکنند واقدام به کندن لاله ها میکنند، غافل از اینکه این گل زیبا تا چند ساعت دیگر پژمرده میشود وبه کنار جاده پرتاب خواهد شد ودرصورت کاشت پیاز آن درحیاط خانه به ندرت رشد خواهد کرد،به همین دلیل بوته كنی و چیدن لاله های واژگون آن هم در فصل تكثیر ورویش، عامل مرگ گلهاست و دیری نخواهد پایید كه دراین منطقه دیگر گلی نخواهد روئید و این دشت زیبا بر نام بی مسمای خود خواهد گریست.

در این میان فرهنگ سازی توسط رسانه ها ی دیداری ونوشتاری خصوصا صدا وسیما میتواند درتغییر نگرش مردم نسبت به این گلها ی زیبا ونوع برخورد مردم با این لاله ها موثر باشد واین امر کمک شایانی به حفظ این طبیعت بی همتا خواهد کرد.

آدرس: الیگودرز،دشت دالائی

دشتهای لاله واژگون

منبع: سیری در ایران