سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عصر دیروز مراسم تقدیر و تجلیل از دکتر محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران با حضور اصحاب فرهنگ و هنر برگزار گردید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تمجید هنرمندان از هنر قالیباف

عصر دیروز مراسم تقدیر و تجلیل از دکتر محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران با حضور اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد.

بخش هنری تبیان
تمجید از قالیباف

عصر دیروز مراسم تقدیر و تجلیل از دکتر محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران با حضور اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد.سیدحسن خمینی، غلامعلی حدادعادل، سردار وحید، علی مطهری و جمع زیادی از هنرمندان برای تجلیل از خدمات فرهنگی و هنری دکتر قالیباف به شهر تهران در حوزه هنری حاضر گردیدند.

رجبی معمار، مدیر عامل خانه هنرمندان :با تک تک اعضای شورای عالی خانه هنرمندان که نمایندگان تشکل ها و انجمن های مختلف فرهنگی و هنری هستند صحبت کردم و همگی به اتفاق  تاکید داشتند این تجلیل از خدمات فرهنگی باید سریع تر انجام شود، چرا که کاری که قالیباف در حوزه فرهنگی انجام داد، کار بی نظیری است و باید بابت این خدمات تشکر کرد.

دکتر سریر، رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران: با وجود همه تحولات و تغییراتی که در خلقیات اجتماعی رخ داده است، در قیاس با دیگر ملل هنوز نگاه قدر شناسانه ای داریم؛ اگر ببینیم گام های صادقانه برداشته شده و موجب پیشبرد فرهنگ و هنر شده است، به گواه قلب خود پاسخ می دهیم و سپاسگذاری می کنیم.خدمات دکتر قالیباف در حوزه شهری، ساختمان، مترو، حمل و نقل عمومی و نظم موجود در زندگی شهری را همه می بینیم، اما لازم است از ساخت مراکز فرهنگی و حمایت از فعالیت های سالم در حوزه فرهنگ و هنر تقدیر و تشکر کنم، همچنین آقای قالیباف در این مدت حمایت های فراوانی از حوزه فرهنگی و هنری داشتند.فرهنگ و هنر ایران امروز هم همانند گذشته ها دور، جایگاه رفیعی در جهان دارد و ما  متعهد هستیم این خلاقیت و ادراک را به نسل آینده برسانیم.

علی نصیریان:‌ در این شش – هفت دهه ای که من در کار نمایش بودم در شهر تهران شهرداری را ندیدم که به جز خدمات معمول شهرداری، در اندیشه فرهنگ و هنر و بعد معنویات و تلطیف ذوق و روحیه جامعه با استفاده از امکان کار فرهنگی و هنری باشد. تنها کسی که دیدم که به این اندیشه رفت و آن را اجرا کرد شخص دکتر قالیباف بود.من حتی آن دوره از طرف وزیر وقت نزد یک شهرداری رفتم او را برای ایجاد تئاتر دیدم اما به من گفت این جزو کارهای ما نیست. 

زمانی که تئاتر سنگلج اجرا شد ما بلیط های تئاتر را در سال اول در کتابفروشی ها می گذاشتیم تا مردم بیایند بخرند و کسی در خیابان بهشت بلیط تئاتر نمی خرید.   ما الان توسعه فرهنگی را می بینیم به نحوی که هر شب 115 تئاتر اجرایی می شود و پر از مخاطب است. درست است که جمعیت اضافه شده است اما جامعه هوشیار شده و توسعه فرهنگی اتفاق افتاده است. همین دکتر قالیباف ها بودند که باعث این اتفاق شدند.ما یک بعد خلاقیت در هنر داریم و یک بعد مدیریتی، کسانی که مدیریت می کنند کار بسیار حساسی دارند. فرهنگسراهایی که دکتر قالیباف درست کردند و فعالیت هایی که جوانان در فرهنگسراها انجام می دهند را دست کم می گیریم؟ منزل آقای انتظامی که یکی از بزرگ ترین هنرمندان حوزه هنرهای نمایشی بود را آقای قالیباف فرهنگسرا کرد و الان در آنجا تئاتر اجرا می شود. ایشان به جشنواره ها، انجمن ها، اجراهای تئاتر و ... کمک کردند همانطور که در دیگر نقاط دنیا هم این اتفاق می افتد. هیچ زبانی بهتر از زبان هنر حتی در خود بخش فرهنگ نیست که انقدر جذاب باشد و آقای دکتر قالیباف این کار را انجام دادند. ما هم خدمات ایشان را ارج می نهیم و از ایشان سپاسگذاری می کنیم.

تمجید از قالیباف

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:دکتر قالیباف سال های سال علاوه بر زحماتی که در شهر تهران داشتند به موضوعی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، عنایت ویژه ای داشتند. یک امنیتی برای کار فرهنگی و هنری در شهر اتفاق افتاد و توانستیم اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بزنیم.زمانی که خیلی ها اهالی هنر را تحویل نمی گرفتند، تنها کسی که هنرمندان را احترام کرد آقای قالیباف بود. 

من به عنوان یک شهردار موفق از قالیباف یاد می کنم. ما همیشه به توسعه متوازن فکر می کردیم اما در توسعه متوازن جایگاه فرهنگ کجا است و سرمایه های انسانی چطور باید مور توجه قرار گیرند. الان موزه موسیقی یکی از مهم ترین ویترین های کشور است و هر سفیر و شخصیت خارجی به دلیل عمق کارهای خوبی که در آن انجام شده دوست دارد از آن بازدید کند. بهترین آرشیو آثار صوتی از سال 1284 در این موزه جمع آوری شده است.آقای قالیباف همت های والایی مصروف کارهای حوزه هنری کردند و در آینده زحمات ایشان بیشتر و بیشتر معلوم خواهد شد.

محمد مهدی عسگرپور: فعالیت های قالیباف در حوزه فرهنگی و هنری مشابه ندارد، این حجم گسترده فعالیت که می تواند به اقتصاد هنر در کشور کمک کند سابقه نداشته است.شاید امروز اگر سینما آزادی را نگاه کنید بگویید یک مجتمع چند سالنه است اما در آن دوره یک نهضت در ساخت سالن های سینما به وجود آورد.جای این سوال وجود داشت کسی که اینچنین فعالیت می کند از جامعه هنری چه توقعی دارد؟ آیا ایشان نظری به امکانات هنرمندان و برخی چهره های شاخص دارد؟ اما واقعیت این است من با روحیه ای مواجه شدم که مشابه آن را ندیده بودم . اساسا ایشان نه تنها اصرار نداشت که شهرداری در این مجموعه ها دیده شود بلکه گاهی اوقات منع می کردند که نام ایشان دیده شود.در دوره سختی که برای خانه سینما وجود داشت، اولین کسی که به ذهنمان می آمد باز هم خود قالیباف بودند. خیلی از اهالی سینما این را می دانند اما چه کنیم که تندبادهای سیاسی باعث می شود بخشی از حافظه تاریخی را از دست دهیم.هنرمندان قدر این موقعیت را خواهند دانست و مطمئن هستم ایشان هرکجا باشند منشا خدمات بزرگی خواهند بود.

غلامعلی حدادعادل: این جمع به احترام یک مدیر خدمتگذار موفق برای تجلیل از خدمات او گرد آمدند. اهل فرهنگ و هنر موفقیت های خود را مدیون مجریانی هستند که راه را برای آنها هموار می کنند. آقای قالیباف از این جهت به اهل فرهنگ و هنر خدمت کردند. قالیباف پس از سال ها تجربه حضور در متن جبهه و جنگ به مدیریت نیروی انسانی و سپس شهرداری تهران منصوب شدند. بنده از کسانی هستم که از آغاز مدیریت ایشان در نیروی انتظامی در برهه هایی به خصوص از نزدیک شاهد فعالیت ایشان و مشکلات و موانعی که سر راهشان قرار داشت، بودم. 

قالیباف با مدیریت نیروی انسانی در دوران هایی از بروز فاجعه هایی جلوگیری کردند که چون اتفاق نیفتاده، کسی راجع به آن صحبت نمی کند. در شهرداری هم همیشه عده ای با شهردار شدن ایشان مخالف بودند اما جریانات سیاسی که خودشان با هم 180 درجه اختلاف نظر داشتند در مخالفت با قالیباف وحدت نظر داشتند و دارند. کسانی که سر هیچ موضوعی با هم وحدت ندارند هیچ وقت دلشان نمی خواست ایشان شهردار باشد.قالیباف تعریف و تصویر جدید از شهرداری عرضه کردند. ایشان معنی نوین، امروزی و جهانی شهرداری که خدماتی بیش از خدمات متعارف و معمول را عرضه می کنند را تعریف کردند.طبیعت انسان این است که تحولات تدریجی را حس نمی کند، کاری که ایشان در تهران انجام داده است از جنس چنین تحولات تدریجی است.قدرشناسی از خدمتگذاران یک فضیلت و هنر انسانی است و قدر ناشناسی ضد فضیلت است. تعجب می کنم در این روزهایی که دوران خدمت ایشان در شهردرای به پایان می رسد بعضی تعابیر نسبت به تهران مثل شهرسوخته و شهر ویران می شود. این ها بی انصافی است؛ این یک بیماری فرهنگی و عیب اخلاقی و اجتماعی بزرگ ما است هر کسی که می آید می خواهد کار نکرده را به حساب خودش بگذارد و وجود خودش را با تاریک کردن صحنه برجسته کند.خوشحال هستم کشور از تجربه و مدیریت قالیباف استفاده می کند، حضور ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام فرصت مناسبی است که این تجربه اجرایی ایشان منشا اثر باشد.

حجت‌الاسلام سیدحسن خمینیدر جمع دوستان حاضر من یکی از آشنایان به وضعیت آقای قالیباف بوده که از آن جمله می‌توان به منزلشان در طرقبه و زندگی پدر و مادر گرامی‌شان اشاره کرد. آقای قالیباف در جوانی و در هفده هجده سالگی همراه با کار و تحصیل به یک جوان موفق تبدیل می‌شود و این جوان موفق امروز شهردار موفق شهر تهران بوده است.  رمز موفقیت قالیباف و امثال وی این است که روزگاری از پایین به جامعه نگاه می‌کردند و در واقع این نکته را باید بیان کرد که آنها درد را نخوانده‌اند بلکه چشیده‌اند. 

 آقای قالیباف و بنده شب‌های متعددی را با لباس‌های مبدل در برخی از دره‌های تهران از جمله دره فرحزاد که در آنجا معتادین بوده‌اند شب‌ها تا صبح را گذرانده‌ایم و با معتادان گعده‌ای را برگزار کرده‌ایم و در واقع آقای قالیباف مشکلات را کاملاً لمس کرده‌اند. اینکه فردی مشکلات را لمس کرده باشد می‌تواند در حل آنها نیز اقدام لازم را انجام بدهد و یکی از رموز توفیق آقای قالیباف دردهایی است که حس کرده است. آقای قالیباف و امثال وی نتیجه تحول انقلاب هستند و تحول انقلاب نسلی را دگرگون کرده است. ما برای پیشبرد کشور نیاز به همدلی داریم بسیار حائز اهمیت است چرا که ما نیازمند به دست‌های گره‌شده داریم و لازمه پیشرفت نظام دموکراسی و جمهوریت است. هر جایی که تغییر و تحول نباشد فسادزاست و هرجا بستر تغییر و تحول باشد شاهد پیشرفت خواهیم بود و هویت انقلاب هم به همین است اما به این معنا نیست که به ستیزه برخیزیم و حافظه تاریخی برای کارهایی که شده است نداشته باشیم. اگر کسی از سمتی جابه‌جا می‌شود نباید به دیده یک رفته نگاه کنیم و این جز از بین رفتن منافع کشور چیز دیگری به همراه نخواهد داشت.  به نوبه خودم از زحمات صورت گرفته در 12 سال گذشته از آقای قالیباف تشکر می‌کنم به طوری که وی اقدامات خوبی را در این دوره انجام داده است که از آن جمله می‌توان به فعالیت خوب شورایاران در محلات و دخالت دادن آنها در تصمیمات شهری و پروژه‌های عمرانی اشاره کرد.

 

تمجید از قالیباف

تقدیر عزت‌الله انتظامی از قالیباف

اصغر همت، مدیر عامل خانه تئاتر با اهدای لوح تقدیر و نشان ویژه با امضای عزت الله انتظامی از خدمات فرهنگی و هنری وی در طول دوره تصدی شهرداری تهران تقدیر و تشکر کرد.

حمید رضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی:بعضی وقت ها حافظه تاریخی ما دچار مشکل می شود اما هیچ وقت محبت ها و حمایت های بی دریغ قالیباف را یادمان نمی رود. همچنانکه خانه موسیقی ایران به همت سید محمد خاتمی و دکتر قالیباف شکل گرفت.در مقطعی رئیس وقت سازمان فرهنگی و هنری کلاس های موسیقی را در فرهنگسراها و خانه های فرهنگ تعطیل کرد اما به همت دکتر قالیباف کلاس های موسیقی برقرار شد. ایشان همواره با آغوش گشوده و روی باز با همه هنرمندان و اهالی موسیقی برخورد کردند.در برهه ای دولتمردان وقت خیلی از ما خوششان نمی آمد اما قالیباف همواره با روی باز و حمایت بی دریغ از هنرمندان حمایت کردند. شهرداری تهران در آن دوره از خانه موسیقی حمایت کرد و اجازه نداد این خانه تعطیل شود.جمع امروز گواهی می دهد قالیباف جزو اصحاب یمین است و کارنامه او در دست راستش قرار دارد.امیدوارم خدماتی که از دوره قالیباف به هنر مجسمه‌سازی شروع شد در دوره‌ جدید ادامه یابد

روح الله شمسی زاده، دبیر انجمن مجسمه سازان: در این دوره در تهران مرکز فعالیت های مجسمه سازی راه اندازی شده و به عنوان خانه هنرمندان مجسمه ساز، فعالیت ها را رصد می کند. همینطور بدنه مجسمه سازی ما توسط مدیرانی اداره می شود که شناخت کاملی نسبت به این عرصه دارند.ما هم اکنون به هشتمین دوره سمپوزیم بین المللی مجسمه سازی و پنجمین دوره مجسمه سازی شهری رسیده ایم و موزه دکتر علی اکبر صنعتی را در کنار موزه مشاهیر افتتاح می کنیم؛ از دکتر قالیباف نسبت به دورانی که سپری کردیم تشکر می کنم و امیدوارم به دنبال این بنیانی که نهاده شد ، مسیری در تعالی فرهنگ و هنر داشته باشیم.

نادر مشایخی:نتایج کارهایی که قالیباف مسبب آن بوده اند را به عینه در جوانان می بینم. این سیر صعودی ادامه دارد و در حال تشدید است و از این بابت از ایشان تشکر می کنم.در این سال ها فستیوال های خودجوش و مستقل با کیفیت بالایی برگزارشده است؛ در واقع این دوستان در حال کشف فردیت هستند و با کشف فردیت، وحدتی که به دنبال آن هستیم حاصل می شود.

حجت الاسلام سید محمود دعایی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات:

در همه دولت ها هماهنگی با شهرداری وجود نداشته و یک درآمد پایداری برای شهرداری ها ایجاد نشده است اما علی رغم همه این سختی ها خدمات بزرگی در تهران ایجاد شده است. البته بنده به بعضی امور که مختص به دوره قالیباف نبوده است و از دوره های قبول شروع شده مثل بلند مرتبه سازی ها انتقاد دارم اما در این دوره کنترل شد و در مقابل خدمات ایشان چیزی به حساب نمی آید.

امروز از همه گروه ها و طیف های هنری در مراسم تجلیل از خدمات دکتر قالیباف حضور پیدا کرده اند. آقای قالیباف حق بزرگی به گردن انقلاب دارند چرا که ایشان هر کجا بودند، منشا اثر بودند و تحول ایجاد کردند. ایشان نیروی هوایی سپاه را به اوج رساندند، نیروی انتظامی از دست رفته ما که اعتباری نداشت به نیروی انتظامی شکوهمند و با قدرت تبدیل کردند.حضور ایشان در شهرداری تهران همه دغدغه ها را برطرف کرد و نشان دادند خیلی بهتر و زیباتر می توانند امیدها را شکوفا کنند. ایشان صبح زود قبل از طلوع آفتاب به ما وقت می دادند و در همان جلسه صحبت ها را گوش می کردند. یک روز ایشان مطلع شدند من از حضرت امام (ره) اجازه امور حسبیه و اخذ وجوهات شرعی را دارم، یک روز دیدم دنبال من هستند و می خواهند مشورت کنند. ایشان برای پرداخت وجوهات شرعیه خود راهی را می خواستند انتخاب کنند و احتیاج به مشورت داشتند. من متوجه شدم چقدر پایبند به مبانی و عامل به مبانی دینی خود هستند.

داوود گنجه ای:آقای قالیباف از نیروهای ارزشی کشور است که خیلی ها قدرش را نمی دانند. یک چیزی در وجود آقای قالیباف هست که در وجود کمتر کسی آن را حس می کنم.اصولگرایی خیلی خوب است و اصلاح طلبی هم خیلی خوب است اما من خدا را دوست دارم. خداوند به قالیباف عزت داده است.

یکی از خصوصیات مهم قالیباف این است که به طبقه مستضعف رسیدگی می کند. من 50 سال در این مملکت هنر آفریدم و به نظرم از موسیقی ما مظلوم تر در این جامعه وجود ندارد اما قالیباف به موسیقی خدمت کرد، چون هنری است که از دل بلند می شود.من نه مقام می خواهم و نه پول، تنها وقت می خواهم از یک آدم شریفی مثل قالیباف دفاع کنم. چه شهردار باشید و نباشید، خداوند به شما عزت داده است. من هر روز که به شهرری می روم شاهد هستم که جنوب شهر یک قیافه جدیدی دارد، این کار قابل قدردانی است.  از خداوند برای شما و خادمان این مملکت عزت و سربلندی درخواست دارم.

علی مطهری:یکی از نکات مهم خدمات دکتر قالیباف آن است که در این دوره 12 ساله همه دولت های نهم، دهم و یازدهم با ایشان همراه و هماهنگ نبودند و بلکه مخالف بودند و گاهی هم کارشناسی می کردند. علی رغم این سختی ایشان این حجم خدمات زیاد را در تهران انجام دادند که قابل تقدیر است.در مجلس هشتم یک مصوبه ای تحت عنوان تسهیلات برای تسریع در ساخت مترو تهران به تصویب رسید که دو میلیارد دلار به شهرداری تهران برای سرعت بخشی به ساخت مترو پرداخت شود. این مصوبه در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت رفت و تبدیل به قانون شد اما رئیس جمهور وقت اعلام کرد چون این قانون به مجمع رفته است آن را قانون نمی دانم و اجرا نخواهم کرد.

در همه دولت ها هماهنگی با شهرداری وجود نداشته و یک درآمد پایداری برای شهرداری ها ایجاد نشده است اما علی رغم همه این سختی ها خدمات بزرگی در تهران ایجاد شده است. البته بنده به بعضی امور که مختص به دوره قالیباف نبوده است و از دوره های قبول شروع شده مثل بلند مرتبه سازی ها انتقاد دارم اما در این دوره کنترل شد و در مقابل خدمات ایشان چیزی به حساب نمی آید.خانه موزه شهید مطهری به عنوان دومین خانه موزه تاسیس شد. همچنین باغ کتاب یک کار فرهنگی بزرگ و اساسی در شهر تهران بود. بسیاری از خدمات شهری هم فرهنگی است.پل طبیعت، بوستان ولایت، جمع آوری معتادان متجاهر و احداث مکان های ماسب برای نگهداری شبانه آنها، توسه فرهنگسراها از جمله مهم ترین کارهای فرهنگی این دوره به شمار می رود.وقتی احکام دینی برای بانوان داریم خدمات ما هم باید متناسب با این احکام باشد. وقتی خانم ها باید حجاب داشته بانشد باید بوستان های ویژه بانوان باشد که آن ها بدون حجاب بتوانند ورزش کنند؛ این از کارهای ابتکاری اساسی در تهران است.آسان سازی خدمت بانوان در ادارات شهرداری علی رغم فشارهایی که بر قالیباف بود کار درستی بود و ایشان هم ایستادند.

این تجلیل ها از یک مدیر توانا و فداکار کار خوبی است. حتی من به دولت پیشنهاد کردم از آقای قالیباف به عنوان وزیر در یکی از وزاتخانه ها استفاده شود. من شخصا معتقدم هیچ دیواری بین اصولگرایی و اصلاح طلبی وجود ندارد و باید یک همکاری بین همه گروه های سیاسی وجود داشته باشد.

علی سرتیپی:با همت عالی دکتر قالیباف و ساخت پردیس آزادی، راه اندازی یک مجموعه چند سالنه در تهران باب شد و پردیس های ملت، رازی، راگا، تماشا، زندگی و ... شور و نشاطی در سینما به وجود آورد. در کنار آن این شور و نشاط در بخش خصوصی ادامه پیدا کرد و نشان داد اگر به مردم احترام بگذاریم و مجتمع های خوبی بسازیم، مردم هم استقبال می کنند.الان تعداد زیادی سالن در تهران با همین همت راه اندازی می شود. شهرداری کمک کرد که این شور و نشاط به وجود بیاید و سالن های سینما حتی تا بامداد برنامه دارد و برای مردم فیلم نشان می دهیم. ان همان همت و شروعی بود که سینما آزادی و پردیس های شهرداری صورت گرفت. ما به شرایطی رسیده ایم که باید بگوییم سال آینده در تهران نباید پردیس سینمایی زد.فروش سالانه 20 میلیارد سینما به 180 میلیارد تومان در سال رسید و با احداث پردیس های سینمایی، این اتفاق خوب رقم خورده است.


منبع: افکار نیوز (با تلخیص)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین