تبیان، دستیار زندگی
هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری بود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری

هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری بود.

بخش پروژه های دانش آموزی - مهدی رحمانی

بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری

دوازدهمین دوره  از پروژه ‌های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال ‌های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ‌ها و ایده ‌های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ‌ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده ‌های جالب ، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح ‌های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری

نام ارائه دهنده/دهند گان: اطلس مهدی زاده، یاسمین افخم، غزال دادمهر، مهین طاهری و سنا طاهری

زمینه و نوع پروژه: پزشکی

درجه سختی: متوسط

نام مدرسه: دخترانه صالحین

مقدمه

هدف از این پروژه بررسی اثر ورزش و دم كرده گیاه میخك بر افزایش حافظه موش سوری نژاد NMRI می باشد. یادگیری یك پدیده عصبی است كه طی آن موجودات زنـده از طریق تمرین، رفتار خود را تغییر می دهند، در حالی كه حافظه به روند ذخیره سازی آموخته ها اطلاق می شـود. از ایـن رو یادگیری و حافظه از عـالی تـرین سـطوح عملكـردی سیـستم عصبی مركزی محسوب می شوند. معضل و عـوارض اخـتلالات یادگیری و حافظه، به ویژه حافظه كه در خالص ترین نوع خود به صورت آلزایمر دامن گیر بشریت شده است بر هیچكس پوشیده نیست. از سوی دیگر ورزش و فعالیت بدنی بر عملکرد اندام های بدن تاثیر می گذارد. در سال های اخیر توجه بیشتری به اثرات ورزش بر روی سیستم حافظه و یادگیری شده است. به تازگی نشان داده شده است که مغز به فعالیت های فیزیکی در سطوح آناتومی سلولی و ملکولی پاسخ می دهد. همین طور نشان داده شده است که ورزش می تواند عملکرد ذهنی را بهبود بخشد و یادگیری و حافظه را افزایش می دهد. مطالعات گیاهشناسی نشان داده است كه دم كرده میخك نیز به دلیل دارا بودن خواص بیشمار در تقویت مغز و حافظه موثر است.

هدف

هدف از پژوهش حاضر بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری بود.

بررسی اثر ورزش و دم کرده میخک بر حافظه موش سوری

روش

از روش های بررسی هوش در جوندگان استفاده از دستگاهی به نام ماز Y می باشد، كه سه بازو هر کدام به طول 35 سانتیمتر و عرض 5 سانتیمتر و ارتفاع 15 سانتیمتر به شكل حرف Y انگلیسی با زاویه ١٢٠ درجه كنار یكدیگر قرار گرفته اند و موش پس از خروج از هر بازو باید به بازوی دیگری داخل شود كه قبلا بدان وارد نشده است. برای تست هوش، موش در مرکز ماز گذاشته می شود و به آن ها اجازه داده می شود تا به مدت هشت دقیقه به صورت آزادانه در داخل ماز حرکت کنند و با یادداشت كردن نام بازوهایی كه موش به آن ها وارد می شود و استفاده از یك فرمول مشخص به درصد هوش در این جاندار خواهیم رسید.

در این پروژه برای بررسی اثر ورزش و دم كرده گیاه میخك بر هوش موش سوری به مدت ٦ هفته گروه نمونه به جای آب آشامیدنی دم كرده میخك آشامیدند و در قفس آن ها چرخ دو (running wheel) گذاشته شد تا آن ها به صورت نامحدود امكان ورزش كردن داشته باشند. و گروه شاهد هم بدون چرخ دو و دم كرده میخك بودند. موش ها در قفس های استاندارد كه دارای پوشال جذب كننده رطوبت بود و با دسترسی آزاد به آب و غذا نگهداری شدند. هر هفته درصد هوش آن‌ها توسط ماز Y مورد تست و بررسی قرار گرفت و پس از پایان 6 هفته بررسی های بین گروهی جهت تعیین تفاوت عملکرد موش های گروه نمونه و شاهد صورت پذیرفت.

مهارت ‌های کسب شده

1. روش ایده یابی (بارش مغزی)

2. مهارت کار در آزمایشگاه (رعایت نکات ایمنی)

3.  آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز

4.  آشنایی با پروپوزال نویسی

5. آَشنایی با مقاله نویسی

6. آشنایی با تهیه پاورپوینت

7. آشنایی با نحوه جستجوی اطلاعات

8. آشنایی نحوه فیش برداری

9. مهارت ساخت پوستر علمی

10. مهارت انجام کارگروهی

تنظیم کننده: محبوبه همت