تبیان، دستیار زندگی
فیلترشکن ها یا VPNها امکاناتی هستند که به کاربران اجازه می دهند تا به وبسایت هایی که دسترسی به آن ها توسط دولت یک کشور محدود شده است را دسترسی داشته باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاهش استفاده از فیلترشکن در ایران

فیلترشکن‌ها یا VPNها امکاناتی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند تا به وبسایت‌هایی که دسترسی به آن‌ها توسط دولت یک کشور محدود شده‌است را دسترسی داشته باشند

فرآوری: حمید عبادی - بخش دانش و زندگی تبیان
کاهش استفاده از فیلترشکن در ایران

فیلترشکن‌ها یا VPNها امکاناتی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند تا به وبسایت‌هایی که دسترسی به آن‌ها توسط دولت یک کشور محدود شده‌است را دسترسی داشته باشند و قوانین و محدودیت‌ها را دور بزنند. البته عملیات فیلترشکنی فقط مختص VPNها نمی‌شود و روش‌های دیگری نیز وجود دارد ولی متداول‌ترین آن‌ها بین کاربران معمولی اینترنت همین VPNها می‌باشند. وی پی ان‌ها یک شبکه‌ی مجازی خصوصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند و توسط روش‌هایی که دارند از محدودیت‌ها عبور کرده و اطلاعات را در اختیار کاربران می‌گذارند. لازم به ذکر است که VPN فقط به عنوان فیلتر شکن استفاده نمی‌شود و کاربردهای دیگری نیز دارد اما در بین کاربران معمولی کامپیوتر و اینترنت به عنوان فیلترشکن استفاده می‌شود. VPN مختصرشده‌ی کلمه‌های “Virtual Private Network” و به معنی شبکه‌ی اختصاصی مجازی می‍باشد.

در کشور ایران هم بعضا و در برخی موارد برای دور زدن محدودیت‌های اعمال شده از VPN استفاده می‌شود که ریبیس مرکز ملی فضای مجازی در مورد فیلترشکن‌ها اظهاراتی را عنوان کرده‌است.

ابوالحسن فیروزآبادی ریبیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت:  با اشاره به وجود دو نگاه وایت لیست (لیست سفید) و بلک لیست (لیست سیاه) در فضای مجازی، توضیح داد: برخی ممکن است به امکانات و فعالیت‌ها نگاه وایت لیستی داشته باشند. یعنی همه فضاها مسدود باشند و فقط یک لیست خاص مورد استفاده قرار گیرد، مانند کره شمالی.

وی در ادامه تصریح کرد: اما برخی ممکن است نگاه بلک لیستی داشته باشند، یعنی فضای مجازی تنها برای بخشی که نامناسب است، بسته می‌شود که نگاه جمهوری اسلامی هم همین است. البته بستگی دارد ما این لیست‌ها را چه طور ببینیم. فعلا در کشور ما، دولت‌هایی که می‌آیند نگاه‌شان به بلک لیست متفاوت است. در دولت کنونی نگاه‌شان به بلک لیست این است که اندازه‌اش حتی‌الامکان کوچک باشد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به آمار سه درصدی استفاده از فیلترشکن در ترافیک اینترنت کشور، اظهار کرد: نگاه دولت کنونی به لیست سیاه فضای مجازی، کوچک نگه داشتن آن است و همچنین فضای مجازی برای گروه‌های سنی و شخصیت‌های متفاوت باید سطح‌بندی شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما در سالم‌سازی قائل به سطح‌بندی هستیم. اشتباه است که اینترنت ما برای یک کودک شش ساله و یک دانشمند و یک خبرنگار یکی باشد. همچنین ما فیلترینگ را تنها راه حل نمی‌دانیم، البته فیلتر باید وجود داشته باشد کما این که هیچ کشوری نیست که فیلتر نداشته باشد، اما لیست سیاه و سفید و سایز آنها مدنظر است.

فیروزآبادی همچنین عنوان کرد: البته تلاش می‌کنیم در مرکز ملی این فضا را ساماندهی کنیم. به همین دلیل اخیرا نامه‌ای را به دادستانی کل زدیم و از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه درخواست کردیم برای رسانه‌های بزرگ کشور و دانشگاهیان اینترنت مناسب‌تری ارائه شود.

همچنین وی با تاکید بر اقدام برای ساماندهیVPN  در کشور از طریق مرکز ملی فضای مجازی، افزود: استفاده از وی‌پی‌ان مقوله‌ی پیچیده‌ای است. بسیاری از نظام‌ها از آن استفاده می‌کنند مانند بانک‌ها در فعالیت‌های اقتصادی، مکاتبات اداری و تعیین هویت. بنابراین نمی‌توانیم به سهولت نسبت به تعطیلی یا ممنوعیت قانونی VPN صحبت کنیم. به همین دلیل به دنبال این هستیم که این فضا ساماندهی شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی توضیح داد: شرکت‌هایی که VPN ارائه می‌دهند و یا نحوه‌ی استفاده از VPN توسط ارائه‌دهندگان اینترنت را ساماندهی کرد، به نحوی که استفاده از  VPNبرای کسانی که باید استفاده کنند، مشکلی نداشته باشد و در مواردی که به ضرر است، اتفاق نیفتد. ما نمی‌توانیم نقاط منفی VPN را به صفر برسانیم، اما می‌توانیم کاهش دهیم.

فیروزآبادی در پایان با اشاره به آمار استفاده از فیلترشکن در کشور بیان کرد: طی دو سال گذشته استفاده از فیلترشکن به شدت کاهش یافته و در حال حاضر میزانی که از فیلترشکن استفاده می‌شود، کمتر از سه درصد ترافیک کشور می‌باشد.

منبع: ایسنا