سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گالری ملی هنر آمریکا آثاری از ادوراد مونک، نقاش برجسته نروژی به نمایش می گذارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقاشی‌هایی از ادوارد مونک در گالری ملی هنر آمریکا

گالری ملی هنر آمریکا آثاری از ادوراد مونک، نقاش برجسته نروژی به نمایش می‌گذارد.

بخش هنری تبیان
ادوراد مونک

گالری ملی هنر آمریکا آثاری از ادوارد مونک، نقاش برجسته نروژی به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه سوم سپتامبر سال 2017 آغاز می‌شود و تا بیست و هشتم ژانویه 2018 برپا خواهد بود.

ادوارد مونک (1944-1863) از معروف‌ترین نقاشان قرن نوزدهم و نیمه اول قرن بیستم و برجسته‌ترین نقاش نروژی است. بسیاری او را از مهمترین نقاشان در سبک اکسپرسیونیسم می‌دانند. دوران کودکی بغرنج، زندگی توأم با مصیبت و بیماری مونک را به یکی از حساس‌ترین نقاشان تاریخ تبدیل کرد. شاید به همین دلیل حال و هوای آثار او شدیدا شخصی و گاه سرشار از احساسات است.

 از مشهورترین نقاشی‌های او چهار تابلوی مجموعه فریاد است که عموما با نام «جیغ» شناخته می‌شوند. ادوارد مونک این چهار تابلو را در اواخر دهه ۱۸۹۰ میلادی و در طول اولین دهه سده بیستم به صورت رنگی و رشته‌ای از طرح‌های قلمی و زغالی به نقاشی کشید.

در دوران نوجوانی علاقه هنری  مونک شکوفا شد. در سیزده سالگی اولین آثارش را در مدرسه به نمایش گذاشت که شامل مناظر نروژ بود. او به کپی از نقاشی‌ها روی آورد و کمی بعد از آن به نقاشی با رنگ روغن پرداخت.

از مشهورترین نقاشی‌های او چهار تابلوی مجموعه فریاد است که عموما با نام «جیغ» شناخته می‌شوند. ادوارد مونک این چهار تابلو را در اواخر دهه ۱۸۹۰ میلادی و در طول اولین دهه سده بیستم به صورت رنگی و رشته‌ای از طرح‌های قلمی و زغالی به نقاشی کشید.

بیماری باعث ترک تحصیل او شد. مونک در سال‌های بعد به‌دلیل ناامیدی‌های فراوان پدرش، دانشگاه را ترک کرد و مصمم شد تا یک نقاش شود. پدرش نقاشی را یک تجارت نامقدس می‌دانست و همسایگانش با فرستادن نامه‌های ننگین او را می‌آزردند. در تضاد با رفتار پدرش مونک خود را با هنر و نوشتن خاطراتش تطبیق می‌داد و خود را آرام می‌کرد.

در سال ۱۸۸۳ مونک اولین نقاشی خود را در یک نمایشگاه عمومی نشان داد که شامل آثار خود و دوستانش بود. در طول این سال‌ها که او مشغول فعالیت بود سبک‌های زیادی را تجربه کرد شامل طبیعت‌گرایی و نقطه‌گذاری امپرسیونیستی. برخی از کارهای اولیه‌ او یادآور کارهای مونه بود.

ادوراد مونک درباره نحوه چگونگی کشیدن نقاشی «جیغ»اش می‌گوید: «یک روز عصر قدم زنان در راهی می‌رفتم، در یک سوی مسیرم شهر قرار داشت و در زیر پایم رودخانه. خسته بودم و بیمار ایستادم و به آن سوی رود نگاه کردم، خورشید غروب می‌کرد. ابرها به رنگ سرخ همچون خون درآمده بودند. احساس کردم جیغی از دل این طبیعت گذشت، به نظرم آمد از این جیغ آبستن شدم. این تصویر را کشیدم، ابرها را به رنگ خون واقعی کشیدم، رنگ‌ها جیغ می‌کشیدند. این بود که جیغ پدید آمد.»

گالری ملی هنرآمریکا مجموعه‌ای از آثار مونک را در سوم سپتامبر سال جاری مصادف با دوازدهم شهریور ماه 96 نمایش خواهد داد.

منبع: هنر آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین