سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رب  کتاب «واتیکان، دنیای اسلام و غرب» به قلم حجت‌الاسلام خسروشاهی، نخستین سفیر ایران در واتیکان پس از انقلاب، در ده فصل به ساختار تشکیلاتی واتیکان و روابط آن با دنیا پرداخته است. در فصل نخست این كتاب با عنوان آشنایی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به قلم نخستین سفیر ایران در واتیکان :واتیکان، دنیای اسلام و غرب

 کتاب «واتیکان، دنیای اسلام و غرب» به قلم حجت‌الاسلام خسروشاهی، نخستین سفیر ایران در واتیکان پس از انقلاب، در ده فصل به ساختار تشکیلاتی واتیکان و روابط آن با دنیا پرداخته است.

در فصل نخست این كتاب با عنوان آشنایی اجمالی با روش سیاسی واتیکان، با اشاره به تشکیلات واتیکان، آمده است: «سه ضلع تشکیل دهنده مثلث دستگاه پاپی، یعنی پاپ، دولت واتیکان و مجموعه فرهنگی، هنری کلیسای کاتولیک، همچنان پابرجا و مورد توجه انبوه مردم معتقد به کاتولیسم است.

برخی از اختیارات واتیکان عبارتند از اعطای صلاحیت انحصاری به کلیسا در امر ازدواج، ممنوع شدن کشیش‌ها و خدمت‌گزاران کلیسا از اشتغال به امور دولتی، حق ضرب سکه و چاپ تمبر، و اجرای روش محرمانه برای حل و فصل مسائل حاد بین دو دولت واتیکان و ایتالیا.»

مؤلف در این کتاب با معرفی دستگاه پاپی به عنوان میانجی‌گر در اختلاف‌های بین دولت‌ها، می‌افزاید: این دستگاه تقریبا در همه دنیا نمایندگی سیاسی دارد و در سازمان ملل متحد، یونسکو و سازمان‌های دیگر، ناظر دائمی است.

روابط واتیکان با فاشیسم، دنیای اسلام، صهیونیسم، اسرائیل و امپریالیسم امریکا در فصول بعدی کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل دیگر این كتاب، اهداف واتیکان در دنیای اسلام مورد بررسی قرار گرفته و در آن به ویژگی‌های اسلام از منظر روحانیت کاتولیسم پرداخته است كه برخی از این ویژگی‌ها چنین بیان شده است: اسلام تنها دینی است که در اندیشه اصلاح جهانی است و هدف خود را در محیطی بسته و یا کشوری خاص محدود نمی‌داند، اسلام مقاومت سرسختانه‌ای از نقطه نظر عقیدتی سیاسی در قبال تبشیر مسیحیت از خود نشان می‌دهد و مسأله جنگ‌های صلیبی که به دستور مستقیم پاپ آغاز شد و در اثر آن مسلمانان با فجیع‌ترین وضعی قتل عام شدند هنوز از خاطره آنان محو نشده است.

در بخشی از این کتاب، دیدگاه‌های شخصی مؤلف درباره واتیکان و مسایل مختلف دیگر، به عنوان نخستین سفیر ایران در واتیکان پس از انقلاب مطرح شده است. وی معتقد است كه فعالیت تبلیغاتی كلیسای كاتولیك در کشورهای اسلامی یک طرح استعماری پنهان ‌است. پاپ ژان پل دوم را یک شخصیت جالب می‌داند که با پذیرش ریگان، پرز، شمیر به پیام مسیح (ع) خیانت كرد. جنگ لبنان را نیز، مبارزه عادلانه مستضعفین برای رسیدن به حق و عدالت برمی‌شمرد.

نظر وی درمورد سیاست واتیكان این است كه بهتر است واتیکان از نفوذش برای وادار کردن مارونی‌های حاکم به ترک سیاست زور و پذیرش حکومت اکثریت استفاده کند.

فصل برجسته این کتاب به نبرد واتیکان با اسلام اختصاص دارد. نویسنده در این فصل نگاهی به رویکرد جدید مسیحیت و واتیکان نسبت به اسلام و مسلمانان دارد و می‌گوید: شورای کلیساهای مسیحی جهان و انجمن روحانیون مسیحی طی قطعنامه‌ای، نظر خود را نسبت به مسلمانان، نه اسلام، تغییر داده و در‌ظاهر هوادار همزیستی مسالمت‌آمیز با مسلمانان گشته‌اند! این قطعنامه که ضمانت اجرایی آن معلوم نیست، تنها برای فریفتن مسلمانان ساده‌دل صادر شده و در واقع ماسکی عوام‌فریبانه برای توجیه کارهای آزادانه تبشیر مسیحی‌گری در کشورهای اسلامی است.

این کتاب همچنان اسناد و عکس‌های جالبی را در خود جای داده است.

کتاب «واتیکان، دنیای اسلام و غرب» در337 صفحه و شمارگان 5000 نسخه در انتشارات شروق منتشر شده است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین