سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ند  آیت الله سبحانی از اساتید برجسته حوزه علیمه قم در نامه ای سرگشاده خطاب به پاپ بندیکت شانزدهم با تأکید بر اینکه عقل و خرد از منابع فقه اسلامی هستند، وی را به مطالعه بیشتر پیرامون اسلام دعوت و اعلام کرد: شرط اصلی گ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیت الله سبحانی در نامه ای به پاپ: عقل و خرد از منابع فقه اسلامی هستند

 آیت الله سبحانی از اساتید برجسته حوزه علیمه قم در نامه ای سرگشاده خطاب به پاپ بندیکت شانزدهم با تأکید بر اینکه عقل و خرد از منابع فقه اسلامی هستند، وی را به مطالعه بیشتر پیرامون اسلام دعوت و اعلام کرد: شرط اصلی گفتگوی دینی احترام متقابل است و با چنین دیدگاههایی نمی توان در گفتگوی ادیان شرکت کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از مرکز حوزه، آیت الله سبحانی در بخشی از این نامه با بیان اینکه گفتمان سازنده بر پایه احترام متقابل استوار است، خطاب به پاپ تصریح کرده است: شما می توانستید نظریه خود را با عباراتی زیبا و دور از تعصب و اهانت مطرح کنید و به حکم آزادی بیان و قلم کسی بر شما اعتراضی نمی کرد جز اینکه می توانست پاسخی بر نظریه شما بنویسد اما متأسفانه سخنرانی شما کاملا اهانت آمیز بود مسئله عقلایی بودن دین که یک مسئله کاملا تخصصی است باید در یک محیط علمی مطرح شود نه در یک مجمع عمومی . طرح چنین مسائلی در این محیط دور از بلاغت و فن سخنرانی است.

مسئول مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی امام صادق (ع) افزوده است: تخصص جناب عالی در کلام مسیحی است و شما حق دارید دراین مورد اظهار نظر کنید و بگویید مسیحیت سراسر عقلایی است و خردورزی و دین داری با این آیین گره خورده است. ولی آیا در کلام اسلامی نیز سابقه تحصیل و مطالعات ممتد دارید تا درباره آن اظهار نظر کنید؟ سخنرانی شما حاکی از آن است که از کتب اسلامی و نوشته های عالمان واقعی چندان اطلاعی ندارید لذا برای اثبات سخنان خود به گفته یک امپراطور مسیحی به نام ایمانوئل دوم استناد کردید واین بسیار عجیب و شگفت آور است.

آیت الله سبحانی افزوده است: معمولا سلاطین و اصحاب زور و قدرت برای کسب وجهه به سخنان روحانیون استناد می جویند تا از این طریق کسب وجهه کنند ولی دراین جا جریان بر عکس است یک مقام دینی دراثبات اندیشه خود به گفتار یک حاکم عصر قرون وسطی استناد جسته و امت بزرگی را به جهالت و دوری از عقلانیت متهم کرده است و به یک معنی شما با نص انجیل مخالفت ورزیده اید که می گوید کار قیصر را به قیصر و کار مسیح را به مسیح باز سپارید، شما نباید به سخنان امپراطور قرون وسطایی که خارج از حیطه تخصصی وی بوده استناد می جستید.

این استاد برجسته حوزه علیمه قم تصریح کرد: اسلام از واژه جهاد که بسیار دلکش و دلرباست بهره می گیرد نه از واژه قتال، جهاد به معنی سعی و کوشش است، یعنی همگان برخیزیم و سعی کنیم بشریت را از چنگال بت پرستی، گاوپرستی، سنگ پرستی و ستاره پرستی نجات بخشیم و انسانی که گل سر سبد آفرینش است در مقابل گاو یا سنگ و گل خاضع نگردد. ولی آیین کلیسا واژه ای را اختراع نموده به نام جنگ مقدس که در قرون وسطی برای جنگ علیه مسلمانان به کار گرفته می شد و سالها بخشی از دکترین کلیسای کاتولیک بوده است و تمام جنگهای صلیبی و بسیج کردن مسیحیان از غرب به سوی شرق بر اساس همین مفهوم بوده است.

آیت الله سبحانی در بخش دیگری از نامه خود یادآور شده است: آیا نبردی که سه ماه پیش بین اسرائیل و مردم لبنان در گرفت و خون زنان و کودکان بی گناه در آن ریخته شد از طرف شما محکوم شد؟ در حالی که بسیاری از کشورهای غربی و مسیحی، اسرائیل را با سلاح های جدید و خطرناک تقویت کرده و او را در این راه حمایت می کردند ولی متأسفانه از آن جناب کلمه ای در محکومیت آن شنیده نشد و اگر هم سخنی گفته شد بسیار کم صدا و کم فروغ بود.

آیت الله سبحانی با اشاره به هدف جهاد در مکتب اسلام گفت: اصولا جهاد اسلامی بسان جهاد دیگر پیامبران برای این نبود که مردم را به زور وارد آیینی سازند بلکه چون قدرتها وحکومت هایی که مصالح شخصی آنها در جلوگیری از آگاهی مردم بود اجازه تبلیغ دین الهی را نمی دادند ومبلغان ومؤمنان را می کشتند و شکنجه می دادند. جهاد برای این بود که این موانع از سر راه مبلغان برداشته شود تا آیین الهی به صورت واقعی به مردم عرضه شود. شما باید در سخنان خود به این اصل توجه کنید که جهاد برای رفع موانع و دفاع از حریم و آزادی شخصی و گروهی است نه برای تحمیل عقیده به دیگران و با نفی جهاد تمام کتب الهی را زیر سؤال برده اید.

مسئول مؤسسه آموزشی وتحقیقاتی امام صادق (ع) با بیان اینکه صد و سیزده سوره قرآن مجید با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز شده است خطاب به پاپ متذکر شد: هر مسلمانی خدا را با عنوان رحیم و رحمن می خواند و باید در زندگی خود را مظهر صفات خدا قرار دهد چگونه می شود آورنده این کتاب و تعالیم آن متهم به خشونت گردد؟

وی افزود: روش شما در مورد اسلام و محکوم کردن آن کاملا ناعادلانه وغیرعقلانی است شما باید در مورد عقلانیت اسلام و یا خلاف آن به خود متون اسلامی مراجعه بفرمائید نه به کتابهای مخالفان که مغرضانه تنظیم شده، حتی هنگام استدلال به برخی از کتابهای اسلامی ارجاع می دهند که از ریشه غلط و یا برداشت نادرستی با آن همراه بوده است. پیامبر گرامی اسلام (ص) از روز نخست با برهان و منطق، مردم را به آیین خود دعوت می کرد و معجزه جاودان او که قرآن است هنوز هم به بی مانندی خود باقی مانده و احدی نتوانسته است خدشه ای بر آن وارد کند. اصولا همه انبیاء در دعوت خود از طریق دلیل و برهان وارد می شدند و پیامبر گرامی اسلام نیز از همین شیوه بهره گرفته است. یک نگاه رهگذری بر ماده عقل، تفکر و علم در قرآن به روشنی می رساند که آورنده این آیین مردم را به تفکر و تعقل دعوت می کند کافی است بدانید که عقل 49 بار، تفکر 22 بار و علم 779 بار در قرآن به صورت های مختلف وارد شده اند.

مسئول مؤسسه آموزشی تحقیقاتی امام صادق (ع) یادآور شد: پیامبر اسلام از طرف خدا مأمور شده است که با مردم از سه طریق سخن بگوید: منطق و استدلال با متفکران، پند واندرز، گفتگو و محاوره با مخالفان، آیا پیامبری که از جانب خدا مأمور به گفتگو از این طریق سه گانه است می تواند دور از منطق و عقلانیت سخن بگوید؟ براهین عقلانی ومنطق توحید در قرآن به شیوه ای است که فلاسفه در برابر عظمت آنها سر تعظیم فرود آورده اند.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه عقل و خرد از منابع فقه اسلامی هستند، تصریح کرد: عموم حقوقدانان غرب می دانند که عقل و خرد در اسلام یکی از منافع فقهی است و احکام اسلامی از طریق قرآن و سنت وعقل و اجماع استنباط می شود آیا شایسته است چنین آیینی را به ضد عقلانیت متهم کنید. آیا این مذاکره و سخنرانی جنابعالی به صورت یک جانبه برای جمعیتی که اکثر آنان با مسائل عقلانی و تخصصی سرو کار نداشته و از تاریخ و معارف اسلام نا آگاهند یک روش عقلانی بود؟ اکنون که جهانی در بحران و تنش میان شرق و غرب به سر می برد و برخی پیش بینی می کنند که مقدمات جنگ های صلیبی بار دیگر پی ریزی می شود صحیح است که یکی از شاخه های آیین ابراهیمی با کلمات توهین آمیز تحلیل شود که نتیجه آن جز کمک به خشونت و حوادث دور از انسانیت نیست؟

وی افزوده است: شما با این سخنرانی خود نمی توانید در گفتگوی ادیان شرکت کنید زیرا گفتگوی ادیان برای نزدیک کردن دیدگاههای پیروان آیین ابراهیمی است و شما در صدد دور کردن دیدگاهها هستید و در نتیجه گامی به سوی تفرقه افکنی برداشته اید که نتیجه آن قرار گرفتن جهان در آستانه جنگ های صلیبی است و با این روش ثابت کردید که طرف خوبی برای گفتگو نیستید.

این استاد بر جسته حوزه علیمه قم در پایان یاد آور شده اند: آیین اسلام و متفکران اسلامی درباره صفات و افعال خدا بحث های شیرین و عقلانی دقیقی دارند که به اعتراف برخی از متفکران مسیحی بسیاری از ابهام ها را بر طرف می کند و اگر عالیجناب و کسانیکه در رکاب جنابعالی هستند با این مفاهیم آشنا شوید قطعا بسیاری از ابهام هایی که در آیین کلیسا درباره صفات خدا هست برطرف می شود ولی متأسفانه تخصص جنابعالی در کلام مسیحی است نه کلام اسلامی و کارشناسانی را به کار نگرفته اید که هویت واقعی اسلام را برای شما بیان کنند. امیدوارم روزی فرا رسد که رسما به اشتباه خود اعتراف نموده و از جامعه یک میلیارد و نیمی پوزش بطلبید.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین