سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ممکن است چین بزرگترین تلسکوپ رادیویی در دنیا را داشته باشد، اما به نظر می رسد با مشکلی مواجه شده باشد، اینکه کسی را برای مسئولیت کار با تلسکوپ پیدا نکرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چین بزرگترین رصدخانه رادیویی جهان را ساخت اما مسئول کار با تلسکوپ آن را پیدا نکرد

ممکن است چین بزرگترین تلسکوپ رادیویی در دنیا را داشته باشد، اما به نظر می‌رسد با مشکلی مواجه شده باشد، اینکه کسی را برای مسئولیت کار با تلسکوپ پیدا نکرده است.

بخش دانش و زندگی تبیان

بزرگترین رصدخانه رادیویی جهان

چین تلسکوپ رادیویی کروی با گشودگی پانصد متر یا فست (FAST) را شهریور 1395/ سپتامبر 2016  برای کاوش بیشتر کیهان افتتاح کرد. جست‌وجوی سیگنال‌های حیات فرازمینی و بررسی سیاهچاله‌ها از جمله اهداف متعدد آن است.

پس از اتمام کار، رصد خانه 178 میلیون دلاری فست با بشقاب 500 متری‌اش بزرگترین تلسکوپ عملیاتی در جهان شناخته شد. ساخت آن با بهره‌گیری از گودالی طبیعی در منطقه گوئیژو چین به انجام رسید، گرچه برخی از مردم محلی مجبور به نقل مکان از محل زندگی خود شدند.

اکنون به نظر می‌رسد چین نمی‌تواند کسی را برای مسئولیت کار با تلسکوپ پیدا کند. آن‌ها برای شغل دانشمند ارشد با حقوق سالانه 1/2 میلیون دلار فراخوان داده‌اند ولی تاکنون کسی را پیدا نکرده‌اند. گزارش شده که چین به‌ دنبال افراد خارجی بوده است چرا که هیچ ستاره‌شناسی در چین تخصص کار کردن با این تلسکوپ را ندارد.

یک مقام مسئول منابع انسانی در آکادمی علوم چین (CAS) که مالک تلسکوپ است، گفت: «این سمت درحال حاضر فقط برای دانشمندانی که در خارج از چین کار می‌کنند اختصاص یافته است. داوطلبان می‌توانند از هر نژاد و ملیتی باشند.»

برای بسیاری این می‌تواند فرصتی جالب و هیجان انگیز باشد. اما فقط 40 نفر در جهان هستند که می‌توانند شرایط لازم برای این کار را داشته باشند که شامل 20 سال تجربه در این زمینه و تجربه مدیریت پروژه‌ای رادیویی در مقیاس بزرگ است.

علی رغم این نقل قول ظاهرا صریح از مقام رسمی منابع انسانی، چین این خبر را که آن‌ها به‌ دنبال فردی خارجی هستند، رد کرده است. طبق گزارش مطبوعات دولتی، آن‌ها گفتند که چنین فراخوانی برای این شغل وجود ندارد و این سمت از سال 2016/1395 پر شده است. از این دانشمند ارشد هنوز اسمی برده نشده است.

با این فرض که شرایط اداره رصدخانه فست مساعد باشد، این تلسکوپ بسیار مفید خواهد بود. قدرت بالای تلسکوپ فست در جمع آوری تابش، آن را قادر می‌سازد تا امواج رادیویی را از منابع دور جمع آوری کند، بسیار شبیه آنچه رصدخانه آرسیبو (Arecibo) در ایالت متحده آمریکا انجام داده است.

مدیر کل آکادمی علوم چین، وو زایانگ‌پینگ (Wu Xiangping) در سال 2015/1394 گفته بود: «با داشتن تلسکوپی حساس‌تر، می‌توانیم پیام‌های رادیویی ضعیف‌تر و دورتر را دریافت کنیم. این به ما کمک خواهد کرد تا به ‌دنبال حیات هوشمند در خارج از کهکشان مان بگردیم و به اکتشاف در زمینه چگونگی پیدایش کیهان بپردازیم.»


منبع: مجله نجوم - آیدا رضایی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین