سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

سالمندان در قاب تصویر (عكاسی پرتره)

هدف اصلی از انجام این پروژه در واقع به تصویر كشیدن سالمندان در موقعیت ها و شرایط متفاوت بود...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهدی رحمانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سالمندان در قاب تصویر (عكاسی پرتره)

دانش آموزان در این پروژه به عكاسی از سالمندان و زندگی آن‌ها پرداختند. دلیل انتخاب این موضوع در واقع نقد نگاه ‌های بی‌ تفاوتی است که امروزه به سالمندان صورت می گیرد و این قشر از جامعه را ناکارآمد می ‌داند.

بخش پروژه های دانش آموزی - مهدی رحمانی

سالمندان در قاب تصوير (عكاسي پرتره)

 

دوازدهمین دوره از پروژه ‌های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال ‌های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ‌ها و ایده ‌های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ‌ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده ‌های جالب ، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح ‌های جدید شما عزیزان هستیم.

 

نام ایده: سالمندان در قاب تصویر (عكاسی پرتره)

نام ارائه دهنده/دهند گان: دینا ذكایی و نیلوفر علیایی

زمینه و نوع پروژه: عکاسی

درجه سختی: متوسط

نام مدرسه: مجتمع آموزشی دخترانه ضحی

 

مقدمه

 

 سالمندی به سال ‌های نزدیک یا پیشی‌ گرفته از میانگین طول عمر بشر اشاره دارد. بنابراین پایان چرخه حیات انسان می‌ باشد. افراد سالمند قابلیت‌ های احیا شونده محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری، سندرم ‌ها و کسالت هستند. زیست ‌شناسی سالمندی، تحت عنوان پیری مطرح می شود. عکاسی پرتره، شاخه ‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکس برداری می ‌شود. عکاسی پرتره یکی از مشهورترین انواع عکاسی است که هم در بین عکاسان آماتور و هم حرفه ای انجام می شود. این نوع عکاسی در زمینه های شخصی مثل عکاسی از دوستان، افراد خانواده و حتی خود عکاس نیز انجام می پذیرد. یک عکاس پرتره حرفه ای با استفاده از تکنیک های عکاسی مثل استفاده از نور، رنگ ها و ترکیب بندی، عکس های با کیفیتی می گیرد.

 

هدف

 

دانش آموزان در این پروژه به عكاسی از سالمندان و زندگی آن‌ها پرداختند. دلیل انتخاب این موضوع در واقع نقد نگاه ‌های بی‌ تفاوتی است که امروزه به سالمندان صورت می گیرد و این قشر از جامعه را ناکارآمد می ‌داند. هدف اصلی از انجام این پروژه در واقع به تصویر كشیدن سالمندان در موقعیت ها و شرایط متفاوت بود.

 

سالمندان در قاب تصوير (عكاسي پرتره)

 

روش

 

بنابراین دانش آموزان برای این منظور با حضور در مكان هایی كه احتمال حضور سالمندان بیشتر است مانند پارك ها و خانه های سالمندان شروع به عكاسی نمودند. البته از حضور سالمندان در محیط های دیگر مانند محیط خانواده و محیط های كار و فضاهای شهری نیز عكاسی شده است.

 تفكر غالب جامعه مبنی بر این است كه میان سالی دوره فراغت و استراحت می باشد ولی با انجام این پروژه دانش آموزان دریافتند كه درصد بالایی از سالمندان در شهر تهران مشغول به كار و حتی مشاغل سخت می باشند. برای عكاسی نیز ابتدا به آموختن نكات و قوانین عكاسی پرتره پرداخته شد. همچنین لازم به ذكر است كه عكس های این پروژه با استفاده از گوشی های موبایل با كیفیت بالای عكاسی گرفته شده است.

 عکس های این پروژه به تصویر کشیدن هر انسانی است که سالمندی و پیری در آینده اوست و در حالی که این افراد گنجینه ‌ای از تجارب هستند که هر روز انسان ‌های زیادی از نزدیکان همین سالمندان بی ‌تفاوت و بدون توجه از کنار آن ها عبور می ‌کنند. 

 

مهارت ‌های کسب شده

 

1. روش ایده یابی (بارش مغزی)

2. مهارت کار در آزمایشگاه (رعایت نکات ایمنی)

3.  آشنایی با مهارت کاربرد ابزار و وسایل مورد نیاز

4.  آشنایی با پروپوزال نویسی

5. آَشنایی با مقاله نویسی

6. آشنایی با تهیه پاورپوینت

7. آشنایی با نحوه جستجوی اطلاعات

8. آشنایی نحوه فیش برداری

9. مهارت ساخت پوستر علمی

10. مهارت انجام کارگروهی

11. آشنایی با شیوه های مختلف عکاسی

12. آشنایی با نرم افزارهای ویرایش عکس

 

تنظیم کننده:محبوبه همت

 

x