سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چه کسی این شهید حججی، جوان 25 ساله از اهالی نجف آباد اصفهان را می شناخت؟! جوانی که چند روزی است آوازه اش همچون بمب سراسر ایران را چه عرض کنم، عالم را مسحور و خجالت زده ی خود کرده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی خدا به کسی عزّت می دهد

چه کسی این شهید حججی، جوان 25 ساله از اهالی نجف آباد اصفهان را می شناخت؟! جوانی که چند روزی است آوازه اش همچون بمب سراسر ایران را چه عرض کنم، عالم را مسحور و خجالت زده ی خود کرده است.

زهرا اجلال- بخش قرآن تبیان
شهید حججی

جوانی که با قدم هایش، با آرامش و طمأنینه اش، خواب را از سر تمام غفلت زاده های عالم پرانده و همه را خجالت زده ی رفتارش کرده است.

او را کسی نمی شناخت و عزت ظاهری بین مردم نداشت اما امان از وقتی که خدا بخواهد به کسی عزت و آبرو بدهد؛ «فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَمیعاً» (نساء/139) «تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاء» (آل عمران/26)

در روایت داریم که می فرماید: «إِنَّ مَنْ تَوَاضَعَ لِلَّهِ رَفَعَهُ اللَّهُ»(كافی، ج‏2، ص‏122) هرکه برای خدا تواضع کند، خدا به او عزت می ‌دهد.

این چه عزت و نوری است که با یک عمل برای خدا همگان را به تسخیر خود در آورده است  و این در حالی است که عده ای بودند و هستند که می خواسته اند و می خواهند از این موضوعات و آدم ها، از این عزّتمندی ها حرفی سخنی در میان نباشد و به طور کلی نور این روشنایی ها را خاموش کنند تا کسی از این نور بهره ای نبرد: یُرِیدُونَ أَنْ یُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ یَأْبَى اللَّهُ إِلاَّ أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُون " [سوره التوبه/32] "یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ" [سوره الصف/8]

كلمه" اطفاء" كه مصدر فعل" یطفئوا" است، به معناى خاموش كردن نور، و از بین بردن تابش آن است.

بله گروهی هستند که در تلاش برای خاموش کردن نور خداوند هستند به هر طریقی که بتوانند؛ فقط شکل و شمایل آن متغیر است؛ در زمان جاهلیت با زبان و نوشتار، مانند شعر بود و امروز با ابزار جدید.

در تلاشند بِأَفْوَاهِهِمْ با سخنان فاسد و مغرضانه ای که می زنند این نور هدایت و روشنایی را خاموش کنند؛ مصداق امروزی اش را می توانیم تکنولوژی و فضای مجازی؛ شبهات و هشتگ ها و کامنت هایی که گذاشته می شود نام برد.

عده ای هم با طرفداری از ظلم و اعلام نظرات ناعادلانه چون حکم اعدام یک فرد عدالت طلب، یا حمایت از حامیان کودک کشی و کشتار مسلمانان در راستای اطاعت از اربابان مستکبرشان، می خواهند که نوری از هدایت و روشنایی باقی نماند.

گروهی نیز با سکوت و چشم بستن بر رفتارهای ظلم مدار افراد قصد دارند كارى بكنند كه به وسیله آن كار نور خدا را خاموش كنند"[ مفردات راغب، ماده" طفئ"]. 

و لیكن خدا ایشان را به مقصدشان هدایت نمى‏كند، بلكه نور خود را تمام و دین خود را بر همه ادیان غلبه مى‏دهد.

عده ای فکر می کنند که نور خدا همچون نور یک شمع است که با یه حرکت و فوت خاموش می شود و اگر شبهه یا کامنتی را بگذارند نور خدا خاموش گشته، رابطه ها با خدا قطع مى ‏شود.

ولى در پندار خود خطا كردند، چون دین، نور خدا است كه به هیچ وجه خاموشى نمى‏پذیرد، نه تنها خاموش نمى ‏شود كه خدا تمامیت آن را اراده كرده، هر چند كه كافران و گروهی از این بابت ناراحت باشند.[ ترجمه المیزان، ج‏19، ص: 431]
منابع:

سایت قرآن شناسی

تفسیر نمونه

تفسیر المیزان

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین