سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش از انتخاب 20 درصدی مدیران میانی زن تا 2 سال آینده در صورت اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی ، خبر داد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تا 2 سال آینده، 20 درصد مدیران میانی را از بین بانوان انتخاب خواهم كرد

وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش از انتخاب 20 درصدی مدیران میانی زن تا 2 سال آینده در صورت اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی ، خبر داد.

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

تا 2 سال آینده، 20 درصد مدیران میانی را از بین بانوان انتخاب خواهم كرد

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از روزنامه ایران، سیدمحمد بطحایی، اظهار كرد:  انبوهی از مشکلات مزمن که ربطی به امروز و دیروز هم ندارد، در آموزش و پرورش وجود دارد،  باتوجه به شناختی  که از این وزارتخانه دارم، می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم.

وی معیشت معلمان را یکی از مشکلاتی دانست كه از یك منظر مانع كیفیت كار آنان شده است و گفت:  در برنامه ششم توسعه ، برنامه‌هایی درباره معیشت معلمان پیش بینی شده است ، امیدوارم با همکاری سازمان برنامه و بودجه و همدلی آنان،  بتوانیم به نحوی ارتقای نظام پرداخت‌  را به گونه ای كه منجر به ارتقای كیفیت شود، رقم بزنیم .

بطحایی درخصوص چگونگی انتخاب خود به عنوان گزینه نهایی وزارت آموزش و پرورش، افزود: یکی از مهم‌ترین دلایل رئیس جمهوری در انتصاب اینجانب این بود كه وزیر آینده آموزش و پرورش باید از بدنه این وزارتخانه باشد، درجلسه‌ حضوری با رئیس جمهور محترم از ایشان به واسطه اعتمادشان به یک میلیون فرهنگی و انتخاب فردی از خانواده آموزش و پرورش برای این وزارتخانه تشكر كردم ، یكی مؤلفه ‌هایی که موجب شد رئیس جمهور، اینجانب را به ‌عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی  كنند، این بوده كه بنده را متعلق به خانواده آموزش و پرورش می‌دانند و با توجه به پیشینه  وتجربه‌ام در این وزارتخانه، این اطمینان برای ایشان حاصل شده است که می‌توانم سکان این دستگاه مهم کشور را بر عهده گیرم.

 

كاربست روش های خلاقانه و تحول آفرین در آموزش و پرورش ، یك ضرورت است

 وی درخصوص مهم ترین مشكلات آموزش و پرورش، خاطرنشان كرد: پرسنل این وزارتخانه باید ایمان بیاورند که روش اداره وزارت آموزش و پرورش باید متحول شود، اگر تحولی در مدیریت آموزش و پرورش ایجاد نشود، هم چنان شاهد مشکلات بسیاری در این حوزه خواهیم بود و مهم ‌ترین چالشی که در دولت دوازدهم با آن مواجه هستیم ، از طریق كاربست روش‌ های خلاقانه و تحول آفرین در فرآیندها، سازوکارها و اداره آموزش و پرورش قابل حل است.

گزینه پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش با اشاره به عملكرد خود در معاونت توسط مدیریت و پشتیبانی این وزارتخانه ، اظهار كرد: طی 2 سال و اندی که در معاونت توسعه و پشتیبانی بودم، با کمک دیگر دوستان توانستیم اقدامات خوبی برای معلمان در بُعد معیشت (طرح رتبه‌بندی معلمان) و خدمات رفاهی انجام دهیم ، این را هم باید اضافه كنم ، این فعالیت ها به هیچ عنوان كافی نبوده است ، امیدوارم با اخذ رأی اعتماد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، بتوانیم با قدرت بیشتر، آن اقدامات را ادامه دهیم و آموزش و پرورش پویا و فعالی در کشورداشته باشیم.

 

هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان ، اجازه دخالت در تصمیمات هیئت مدیره را ندارد

بطحایی درخصوص برخی انتقادات نسبت به تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان و نقش معاونت توسعه مدیریت در ایجاد آن، گفت: به‌عنوان یك شخص حقوقی در هیئت امنای صندوق  طی 2 سالی که مشغول انجام وظیفه بودم، باید عرض كنم، براساس اساسنامه صندوق ذخیره ، معاون توسعه و پشتیبانی عضوی ازهیئت امنای صندوق است، است، هیئت امنا7 عضو دارد كه بنده یکی از آن ها بودم. طی این 2سال ، دو جلسه از سوی هیئت امنا برگزار شد كه گزارش های حسابرسی صندوق و برنامه هیئت مدیره در آن بررسی و تصویب شد.

وی ادامه داد: براساس قانون صندوق تجارت، هیئت امنا اجازه هیچ گونه دخالتی در تصمیمات هیئت مدیره راندارد، یعنی هیئت امنا نمی‌تواند بگوید این قرارداد باید منعقد شود، نقش بنده تنها عضویت در هیئت امنا بوده است كه طی 2 سال عضویت ،  کمیته ‌ای وجود داشت كه به انتخاب وزیر وقت، مسئولیت رسیدگی به این موضوع را پیدا کرد و موجب شد برخی از مشکلات صندوق به بیرون منتشر و پی گیری قضایی شروع شود.

بطحایی اضافه كرد: در2 سالی که به‌ عنوان عضو هیأت امنای صندوق بودم ، نه تنها هیچ حق الزحمه، حق الجلسه و هدیه ‌ای دریافت نکردم که هیچ گونه وام، تسهیلات، ماشین لوکس و نظایر این ها نیز نگرفته ام . این موضوع مورد تأیید هیأت تحقیق و تفحص مجلس نیز قرارگرفته و  یکی از اعضا اعلام نموده كه در بررسی های ما شخص بطحایی هیچ تخلفی  در صندوق ذخیره فرهنگیان نداشته است ، همچنین تایید شده كه هیچ دستور یا اقدامی که منجر به تخلف شده باشد از سوی اینجانب صورت نگرفته است .

گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش با بیان این كه شناخت كاملی از مشكلات آموزش وپرورش دارم و در متن مسائل آموزش و پرورش بوده ام ،‌ ادامه داد : بنده سرپرست آموزش و پرورش و معاون وزارتخانه بودم و در سطوح مختلف کار کردم، می ‌دانم چه چیز را تحویل می ‌گیرم ، نمی ‌خواهم خیلی هیجانی در این باره صحبت کنم که چنین کاری را انجام می ‌دهم.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم با روش‌های جدید کارهای بسیاری برای دانش‌ آموزان انجام دهیم تا بتوانیم به آموزش و پرورش آرامی دست پیدا کنیم. بنده به این نیت آمدم که اضطراب را از آموزش و پرورش محو کنم؛ استرسی که خانواده‌ها برای ثبت ‌نام فرزندان شان و اضطرابی که معلمان و مدیران برای معیشت خود دارند. امیدوارم بتوانم این کار را  انجام دهم.

گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش درخصوص بازنشستگی معلمان طی در چند سال آینده و برنامه آموزش وپرورش برای سامان دهی نیروی انسانی ، گفت: هر تحولی در آموزش و پرورش از نیروی انسانی شروع می‌شود. هرم سنی و تجربه کاری در آموزش و پرورش به نحوی است که  طی سال های آینده نزدیک به 400 هزار نفر شرایط بازنشستگی را پیدا می‌کنند، اینجانب امیدوارم همکارانی که در سن بازنشستگی قرارگرفته اند، اما انگیزه و شایستگی ‌های قابل قبولی دارند تا یکی دو سال خدمت خود را ادامه دهند، نكته دیگر اینکه ظرفیت دانشگاه فرهنگیان باید افزایش یابد و از ظرفیت دیگر دانشگاه ‌ها نیز  استفاده شود تا بحرانی كه در سه یا چهارسال آتی ممكن است آموزش و پرورش با آن مواجه می ‌شود، مهار گردد.

وی درخصوص استفاده از زنان در بخش های مدیریت آموزش و پرورش ، افزود: بسیار امیدوارم در دو سال آینده بتوانیم نیروهای مدیریت میانی را از بین خانم‌ها انتخاب کنیم. این کار باید با ظرافت صورت گیرد اگر این انتخاب هیجانی و شتابزده باشد به ضد خودش تبدیل می‌شود .یکی از ملاحظات این است که سلسله مراتب باید رعایت شود. مصمم هستم شاخص 20 درصدی مدیران میانی از بین زنان را تا دو سال آینده به كار بندم.

 

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین