سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
انتخاب رشته مسالۀ کوچکی نیست. آیندۀ شما به یک انتخاب رشته صحیح بستگی دارد. به یاری نرم افزار ما می توانید بهترین و دقیق ترین انتخاب رشته را انجام دهید؛ چون این نرم افزار تطبیق داده شده با گزینش بومی، گزینش استانی و گزینش ناحیه ای است و بخت قبولی شما را د
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرنوشتتان را خودتان رقم بزنید

تبلیغات اول : انتخاب رشته به کمک بهترین و دقیق ترین نرم افزار

انتخاب رشته مسالۀ کوچکی نیست. آیندۀ شما به یک انتخاب رشته صحیح بستگی دارد. به یاری نرم افزار ما می توانید بهترین و دقیق ترین انتخاب رشته را انجام دهید؛ چون این نرم افزار  تطبیق داده شده با گزینش بومی، گزینش استانی و گزینش ناحیه ای است و بخت قبولی شما را در رشته مورد علاقه تان تا 99 درصد بالا می برد.

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

سرنوشتتان را خودتان رقم بزنید

تقریباً تمامی تبلیغ هایی که قصد فروش یک نرم افزار انتخاب رشته را دارند، از همین عبارت ها استفاده می کنند؛ افرادی که با اطمینان می گویند که نرم افزار آنها با آخرین تغییرات و مصوبات سازمان سنجش آموزش کشور از قبیل میزان سهمیه های بومی، منطقه ای، جنسیت، سهمیه های خاص و ... مطابقت سازی شده است؛ حتی برخی پا را فراتر از این گذاشته و در تبلیغ خود گفته اند: «امکان مقایسه داوطلب با دیگر داوطلبان در آزمون سراسری 96» !

یعنی آنها می توانند از وضعیت تمامی داوطلبان امسال اطلاع داشته باشند و بر اساس آن انتخاب رشته نمایند! ادعایی که حتی سازمان سنجش آموزش کشور نیز تاکنون مطرح نکرده است. براستی چگونه ممکن است که یک نفر یا یک گروه از وضعیت تمامی داوطلبان همان سال مطلع شود؟ در حالی که اطلاع از وضعیت تمامی داوطلبان سال های گذشته نیز تنها در اختیار سازمان سنجش آموزش کشور است و از همین رو است که نرم  فزار سازمان سنجش، در مقایسه با سایر نرم افزارهای انتخاب رشتۀ موجود، اطلاعات جامع تر و دقیق تری دارد.

 برخی از مؤسسات نیز، ضمن بازی با کلمات و استفاده از اصطلاحات، تلاش می کنند تا به داوطلبان بقبولانند که کاری که انجام می دهند، علمی، با کیفیتی بسیار خوب و خارج از توان شخصی یک داوطلب است؛ برای مثال، در یکی از تبلیغ ها آمده است: «سورت رشته-  شهرها تحت نظارت عملکردی الگوریتم تعیین مطلوبیت رشته-  شهر» یا «روش ماتریس متقاطع روش انحصاری دکتر . . . می باشد.»

لفّاظی هایی که هیچ کمکی به داوطلب برای شناخت رشته ها و دانشگاه ها و در نهایت یک انتخاب رشته صحیح و قابل قبول نمی کند ، اما جیب مؤسسه ها و افراد مورد نظر را پر خواهد کرد!

 

تبلیغات دوم : انتخاب رشته دستی

«سراغ انتخاب رشته کامپیوتری نروید. سراغ افراد کم تجربه که شناختی از دانشگاه ها، رشته ها و ... ندارند، نروید.

انتخاب رشته ... تنها انتخاب رشته ای است که از سوی مدرس دانشگاه تهران و به صورت دستی در چند جلسه انجام می شود.»

محتوای تبلیغات مراکزی که به انتخاب رشته دستی اعتقاد دارند، کم و بیش همان است که ذکر گردید.

سفارش دهندگان این دسته از تبلیغات، معتقدند که می توانند با مشاوره حضوری، انتخاب رشتۀ دقیق تری ارایه دهند، اما مشکل این است که در این نوع تبلیغات نیز بیشتر به بازاریابی توجه می شود تا دادن اطلاعاتی دقیق و ضروری به داوطلبان؛ برای مثال، می گویند که انتخاب رشتۀ ویژه برای رتبه های زیر 1000 یا رتبه های بالای 88 هزار در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی !

این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق رتبه های زیر 1000 موقعیت شان روشن است؛ یعنی می توانند با توجه به علاقه خود، رشته هایشان را به ترتیب اولویتی که تمایل دارند، انتخاب کنند (توجه داشته باشید که هر داوطلب می تواند 150 انتخاب داشته باشد و عقب یا جلوتر زدن یک رشته تاثیری در پذیرش وی ندارد؛ یعنی اگر رتبه داوطلبی 800 شده باشد و رشتۀ علوم سلولی مولکولی تهران  را در فرم انتخاب رشته اش به عنوان هشتادمین انتخاب خود وارد کرده باشد و داوطلب دیگری با رتبه 801، رشتۀ علوم سلولی مولکولی تهران را به عنوان اولین انتخاب در فرم انتخاب رشته اش درج کرده باشد، در صورتی که رشتۀ علوم سلولی مولکولی دانشگاه تهران ظرفیت داشته باشد، اولویت با رتبه 800 است).

رتبه های بالای 88 هزار هم وضعیتشان روشن است. وقتی در سال گذشته در کل کشور ،  کمتر از 43 هزار نفر در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در رشته های روزانه پذیرفته شده اند و در گروه آزمایشی علوم تجربی این تعداد به کمتر از 42 هزار نفر می رسد و در گروه آزمایشی علوم انسانی این تعداد 17 هزار نفر هستند (رشته های روزانه شامل تمامی رشته های روزانه دوره دکتری حرفه ای، کارشناسی ارشد پیوسته، کارشناسی و کاردانی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کل کشور می شود)، می توان متوجه شد که کسی که رتبه بالای 80 هزار می آورد، در هیچ یک از رشته های روزانه و به احتمال قوی شبانه پذیرفته نخواهد شد و حتی شاید اجازه انتخاب رشته های روزانه و شبانه را نیز نداشته باشد و باید رشته های دانشگاه های پیام نور، غیر انتفاعی یا رشته بدون آزمون را انتخاب کند. اگر هم داوطلبی تصور می کند که به دلیل کسب رتبه بالا (چند ده هزاری) باید حتماً به مرکز خاصی مراجعه کند تا بتواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته شود، باید گفت که در چند سال اخیر، مسؤولان سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده اند که همۀ داوطلبان، حتی افرادی که کنکور نداده اند، امکان انتخاب رشته دارند و می توانند در دانشگاه پذیرفته شوند.

 

چه باید کرد؟

سال ها پیش، داوطلبان فقط امکان انتخاب 14 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود داشتند؛ در نتیجه، داوطلبان باید با توجه و رتبه و وضعیت خود، با دقت بسیار انتخاب رشته می کردند و مواظب بودند که حتی یک انتخاب خود را بی حساب به هدر ندهند، اما امروزه هر داوطلب، در فرم انتخاب رشته اش امکان 150 انتخاب دارد و  در واقع حساسیت انتخاب رشته مثل گذشته نیست. امروزه فقط مهم این است که هر داوطلب، با توجه به علایق، توانایی ها و شرایط خود، دانشگاه محل رشته ها، شهرهای محل دانشگاه ها و دوره های تحصیلی رشته ها، انتخاب رشته نماید؛ چون، همان طور که پیش از این گفتیم، اولویت بندی، هیچ نقشی در پذیرش ندارد و فقط بیانگر اولویت علاقه مندی داوطلب است؛ یعنی داوطلب، با توجه به علایق خود، بترتیب کد رشته محل های مورد علاقه اش را در فرم انتخاب رشته وارد می کند؛ البته بعضی از رشته ها، همان طور که در دفترچه شماره 2 آزمون سراسری (راهنمای انتخاب رشته) ذکر شده است، شرایط خاصی دارد که باید هنگام انتخاب رشته های مورد نظر به آن ها توجه کرد؛ پس به خود و توانمندی های خود اعتماد کنید و با مطالعۀ دقیق دفترچه های انتخاب رشته، سرنوشتتان را خودتان رقم بزنید و به افرادی که گاه بیش از یک میلیون تومان می گیرند و در نهایت کار مفیدی انجام نمی دهند، اعتماد نکنید.

 

منبع: پیک سنجش

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین