تبیان، دستیار زندگی
رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه داوطلبان قبل از مراجعه به مراکز انتخاب رشته باید دفترچه شماره 2 را به دقت مطالعه کنند، گفت: تصمیم گیرنده نهایی خود داوطلب است و فرم نهایی توسط او در سامانه پُر خواهد شد ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه هایی برای انتخاب رشته کنکور

رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه داوطلبان قبل از مراجعه به مراکز انتخاب رشته باید دفترچه شماره 2 را به دقت مطالعه کنند، گفت: تصمیم گیرنده نهایی خود داوطلب است و فرم نهایی توسط او در سامانه پُر خواهد شد.

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

توصیه هایی برای انتخاب رشته کنکور

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران ،ابوالفضل رحمانی رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران ، با بیان اینکه در پایگاه های انتخاب رشته کنکور آموزش و پرورش، بهترین و مجرب ترین مشاوران فعالیت می کنند، اظهار داشت: برای این مشاوران دوره های بازآموزی تشکیل می شود و به دلیل ارتباط مستمر این مشاوران با دانش آموزان در طول سال تحصیلی و شناخت کافی از روحیات و شرایط دانش آموز، می توانند بهترین راهنما در امر انتخاب رشته باشند .

وی افزود: امسال حدود 60 پایگاه مجوزدار از سوی آموزش و پرورش در سطح شهر تهران برای انتخاب رشته کنکور فعال هستند که در 3 مرحله به داوطلبان مشاوره می دهند .

رحمانی اضافه کرد: در ابتدای مراجعه، داوطلبان مشاوره گروهی می شوند و سپس در مرحله دوم انتخاب رشته نرم افزاری دارند که 250 رشته به داوطلب ارائه می شود و در مرحله آخر هر داوطلب به مدت نیم ساعت مشاوره فردی خواهد شد .

رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه داوطلبان قبل از مراجعه به مراکز انتخاب رشته باید دفترچه شماره 2 را به دقت مطالعه کنند، گفت: تصمیم گیرنده نهایی خود داوطلب است و فرم نهایی توسط او در سامانه پُر خواهد شد .

وی تصریح کرد: به داوطلبان توصیه می کنم برای انتخاب رشته نهایی عجله نکرده و دقت را فدای سرعت نکنند و در نهایت آرامش در فضایی به دور از احساس انتخاب رشته کنند .

رحمانی مسائلی که داوطلبان برای انتخاب رشته باید در نظر داشته باشند برشمرد و ادامه داد: لازم است داوطلبان در فضایی منطقی، غیرآرمانی و با تحقیق پیرامون شرایط رشته، دانشگاه و شهر مورد نظر، براساس تراز خود انتخاب رشته کنند .

رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران خاطر نشان کرد: در زمان پُر کردن فرم هم لازم است داوطلبان دقت کنند تا کدها کاملاً درست وارد سیستم شود زیرا بعضاً شاهد بودیم که داوطلبان به دلیل اشتباه در وارد کردن کد دچار مشکلات زیادی شدند .

وی با بیان اینکه باید توان اقتصادی خانواده را در انتخاب برخی رشته ها در نظر گرفت، عنوان کرد: برخی دانشگاه ها شهریه دارند و برخی دیگر خوابگاهی در اختیار دانشجویان نمی گذارند که لازم است با دقت شرایط دانشگاه ها در دفترچه  مطالعه شود .

رحمانی در گفت وگو با فارس عنوان کرد: داوطلب باید آینده شغلی، علاقه واقعی و استعداد خود را در کنار رتبه و سهمیه خود لحاظ کند و سپس انتخاب رشته کند و حتماً هدف خود را در انتخاب رشته شفاف کند .

رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به سهمیه های پذیرش بیان داشت: داوطلب بسته به اینکه در کدام منطقه آموزشی درس خوانده است دارای یک سری امتیازات است و در انتخاب رشته می تواند از آن استفاده کند .

وی ادامه داد: جزئیات سهمیه ها توسط مشاوران به داوطلبان توضیح داده می شود؛ برای مثال منطقه یک کشوری شامل استان هایی مثل تهران، البرز، زنجان، قم، قزوین، گلستان، گیلان و مرکزی می شود و رشته های دانشگاهی این استان ها برای ساکنان شان سهیمه دارد .

رحمانی با بیان اینکه 9 ناحیه و 5 قطب در کشور وجود دارد، اظهار داشت: آگاهی از سهمیه های مختلف و شرایط انتخاب رشته مثلاً اینکه در دوره های روزانه چگونه است یا اینکه در دوره های شبانه به صورت بومی و استانی است و در مراکز آموزش عالی غیردولتی بومی و ناحیه ای و در دوره نیمه حضوری، بومی استانی است پیش از انتخاب رشته به دانش آموز در انتخاب درست کمک می کند.

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزرات آموزش و پرورش