سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: به عقیده من هم از نظر بعد حقوقی و هم از نظر بعد اجرایی- سیاسی آوایی انتخاب شایسته ای برای وزارت دادگستری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلیل مالکی: «آوایی» گزینه شایسته‌ای برای وزارت دادگستری است

عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: به عقیده من هم از نظر بعد حقوقی و هم از نظر بعد اجرایی- سیاسی آوایی انتخاب شایسته‌ای برای وزارت دادگستری است.

بخش سیاست تبیان

جلیل مالکی

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا؛ جلیل مالکی با بیان اینکه وزارت دادگستری دارای دو شأن حقوقی و اجرایی- سیاسی است، گفت: در بعد شأن حقوقی باید کسی در آن سمت قرار گیرد که دادگستری و اساسا قوه قضاییه را به خوبی بشناسد. یعنی گرد و خاک قوه قضاییه را خورده باشد.

عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز عنوان کرد: جناب آقای آوایی با توجه به اینکه کار خود را در قوه قضاییه از سمت های پایین، یعنی دادیاری دادسرا و دادرسی دادگاه شروع کرده و تا ریاست دادگاه و ریاست دادگستری در چند استان مختلف که آخرین مورد آن دادگستری کل استان تهران بوده ادامه داده اند، از بعد حقوقی، قوه قضاییه و در نگاه کلی تر دادگستری را خوب می شناسند و حائز صلاحیت است.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: انتخاب ایشان بهتر از انتخاب کسی است که در این حوزه‌ها سابقه‌ای نداشته و یا اینکه سابقه‌ای کمتر و یا حتی سابقه ستادی داشته است. این افراد نمی‌توانند در سمت وزیر دادگستری قرار گیرند؛ زیرا قوه قضاییه را نمی‌شناسند. آقای آوایی هم در بخش قضایی و هم در بخش ستادی سال ها خدمت کرده اند و در این خصوص ایشان حائز صلاحیت هستند.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: انتخاب ایشان بهتر از انتخاب کسی است که در این حوزه‌ها سابقه‌ای نداشته و یا اینکه سابقه‌ای کمتر و یا حتی سابقه ستادی داشته است. این افراد نمی‌توانند در سمت وزیر دادگستری قرار گیرند؛ زیرا قوه قضاییه را نمی‌شناسند. آقای آوایی هم در بخش قضایی و هم در بخش ستادی سال ها خدمت کرده اند و در این خصوص ایشان حائز صلاحیت هستند.

وی افزود: وزیر دادگستری در بعد سیاسی هم باید فردی باشد که کارهای اجرایی را خوب بشناسد و با مقتضیات سیاسی هیئت دولت و کابینه آشنایی داشته باشد. کسی که رییس دادگستری است طبیعتا در ابعاد اجرایی تسلط پیدا می کند. از طرفی ایشان یک دوره در سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان ثبت احوال فعالیت داشتند که فی الواقع اجرایی و حقوقی است. از طرف دیگر ایشان در کابینه حضور داشتند و با کارهای سیاسی آشنا شده‌اند و بعد هم به عنوان رییس دفتر بازرسی رییس‌جمهور طبیعتا به مسائل و امور سیاسی و اجرایی آشنا و مسلط هستند؛ بنابراین در بعد اجرایی و سیاسی نیز ایشان را فردی شایسته تلقی می‌کنم.

مالکی اظهار کرد: از همه مهمتر مقبولیت آقای آوایی در عرصه حقوقی و قضایی کشور است. ایشان به عنوان یک قاضی خوش نام و پاکدامن شناخته شده و تاکنون نکته منفی‌ای از ایشان گزارش نشده است. همچنین در بخش قضایی به عنوان یک فرد مقبول و کاردان شناخته شدند و در ابعاد حقوقی ایشان در عرصه وکالت دادگستری و کانون های وکلا نیز هیچ سبقه منفی از ایشان وجود ندارد. در سایر حوزه های حقوقی نیز ایشان به نیک نامی مشهور است.

عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه به عقیده من آقای آوایی گزینه شایسته‌ای برای وزارت دادگستری است، تصریح کرد: امید بر آن است که ایشان در صورتی که رای اعتماد نمایندگان مجلس را  بدست آوردند در عرصه وزارت دادگستری و عرصه حقوقی کشور تحول ایجاد کنند.

این حقوقدان در پایان گفت: به عقیده من مهمترین کاری که ایشان باید انجام دهد این است که شرح وظایف وزارت دادگستری را در چارچوب اصول قانون اساسی تببین کند. اعتقاد دارم کارایی وزارت دادگستری را در همین چارچوب می توان بیشتر کرد و اختیارات بیشتری را برای آن در نظر گرفت که این کار باید در چارچوب طرح یا لایحه به مجلس فرستاده شود تا در صورت انتخاب ایشان بتوانیم وزارت دادگستری کارآمدتری داشته باشیم.

منبع: ایسنا

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین