تبیان، دستیار زندگی
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی گفت: هرگونه کاریابی در فضای مجازی برای جذب معلمان مدارس غیردولتی مورد تأیید نیست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ممنوعیت فعالیت بنگاه های کاریابی برای مدارس غیردولتی در فضای مجازی

فراخوان تأسیس مدرسه قبل از دریافت مجوز، غیرقانونی است

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

ممنوعیت فعالیت بنگاه های کاریابی برای مدارس غیردولتی در فضای مجازی

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی گفت: هرگونه کاریابی در فضای مجازی برای جذب معلمان مدارس غیردولتی مورد تأیید نیست.

به گزارش مركزاطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش به نقل از سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی ، مرضیه گُرد اظهاركرد: اخیراً در فضای مجازی مشاهده شده است که شبکه هایی با عنوان کاریابی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و دعوت از معلمان برای فعالیت در مدارس غیردولتی ایجاد شده است و مشخصات این افراد نیز از طریق این فضاها دریافت می شود اما جذب معلم و فعالیت در مدارس غیردولتی نیازمند طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری است بنابراین وجود چنین واسطه هایی غیرضروری است زیرا ممکن است گروهی از این اطلاعات سوء استفاده کنند؛ به عنوان مثال به ازای اخذ وجه، مشکلاتی را ایجاد کنند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی با بیان اینکه نحوه جذب معلمان و کادر اداری در مدارس و مراکز غیردولتی از طریق موسسان و مدیران مدارس و مراکز است و حتما باید فرآیندهای بررسی صلاحیت های اخلاقی، گزینشی و علمی طی شود، ادامه داد: اکنون فرآیندهای نظارتی درنظرگرفته شده است تا تخصص معلمان با زمینه تدریس آنها تناسب داشته باشد یعنی مدرک تحصیلی، آموزش های بدو خدمت و ضمن خدمت و تأییدیه های حراستی و گزینشی ضروری است و وجود واسطه ها و رابطه ها از نظر سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی، وجاهت قانونی ندارد.

وی با اشاره به اینکه متقاضیان کار در مدارس غیردولتی توسط مؤسسان و مدیران مدارس دعوت می شوند و رزومه را به مؤسسین ارائه می دهند، گفت: آموزش و پرورش در معرفی افراد نقشی ندارد چرا که حق مدیران و موسسان بوده تا از میان متقاضیان، برترین افراد را شناسایی و به کار بگیرند اما در این مسئله آموزش و پرورش نقش نظارتی ایفا می کند و برای ورود به هر مدرسه دولتی و غیردولتی باید ضوابط عمومی و اختصاصی طی شود.

گُرد با تأکید بر اینکه افراد جویای کار در مدارس غیردولتی اطلاعات شخصی خود را در فضاهای مجازی قرار ندهند، گفت: توانایی های علمی و صلاحیت های حرفه ای آنها باید با ضوابط آموزش و پرورش تطابق داشته باشد همچنین اداره گزینش مسئولیت اجرای روند گزینشی و تأیید آن را دارد بنابراین هرگونه فضای کاریابی دیگری برای جذب معلمان مورد تأیید نیست.

فراخوان های سراسری دعوت برای تأسیس مدرسه بدون مجوز آموزش و پرورش غیرقانونی است

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی گفت: اطلاعیه ها و کانال هایی برای ایجاد مدارسی با عنوان مدارس تعاونی فرهنگیان منتشر شده که تاکید داریم هیچ فردی بدون اخذ مجوز و روند قانونی، اجازه تأسیس مدارس را ندارد و نمی تواند از دیگران برای تأسیس مدرسه به صورت سراسری دعوت به همکاری داشته باشد.

وی ادامه داد: براساس قانون مصوب سال 95 برای تأسیس مدارس باید فرایند اداری و قانونی طی شود که می تواند توسط شخص حقیقی یا تعدادی از متقاضیان به طور حقوقی باشد و برای تسهیل اجرای کار، این فرآیند به استان ها، شهرستان ها و مناطق واگذار شده و دایر شدن مدرسه در ابتدا نیاز به موافقت اصولی دارد تا اخذ مجوز اولیه انجام شود و این موافقت فرایند مشخصی دارد و صلاحیت فردی مؤسس و وضعیت حراست نیز باید مشخص شود.

گُرد اضافه کرد: مؤسس بعد از این مراحل باید وارد مرحله موافقت راه اندازی شود که باید تابع قانون استقرار مدارس و مراکز باشد بنابراین هر فردی نمی تواند ادعا تأسیس مدرسه و مشارکت با فرد دیگر را داشته باشد.

وی تصریح کرد: پیش از دائمی شدن قانون، تفاهم نامه ای بین آموزش و پرورش و وزارت تعاون برای انجام همکاری های مشترک منعقد شد و فرهنگیانی که تمایل به تأسیس مدرسه دارند باید از مسیر قانونی این کار عبور کنند و از معلمان درخواست می کنیم با تبلیغات موجود به اسم تعاونی وارد عمل نشده و هزینه ای پرداخت نکنند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی گفت: ایجاد مدارسی که فرهنگیان به طور تعاونی شرکت کرده باشند در حال حاضر نیز وجود دارد اما باید از طریق قانونی و شورای نظارت این مسیر طی شود اکنون نیز قوانین روی پورتال سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی موجود بوده و هرگونه همکاری در چارچوب قانون، قابل قبول است.

گٌرد ادامه داد: اگر فردی خواهان تأسیس مدرسه باشد و توانایی مالی چندانی ندارد می تواند با چندین شخص دیگر این کار را انجام دهد اما باید مشخصات افراد را به سازمان مدارس غیردولتی ارائه دهد.

وی تأکید کرد: مدارسی وجود دارد که چندین نفر صاحب امتیاز آن هستند اما از نظر قانونی باید یک نفر به نمایندگی از همه به آموزش و پرورش معرفی شود و پاسخگوی مسائل باشد.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی اظهاركرد: چنانچه فردی در ادامه روند مدرسه داری نیاز به مشارکت با فرد دیگری داشته باشد باید این شریک را به حوزه های مشارکت در ادارات آموزش و پرورش معرفی شود و حتی گاهی پیش آمده شرکا با هم به توافق نرسیده و دچار مشکلاتی شوند اما نمی توانیم نسبت به شرایط دانش آموزان بی تفاوت باشیم بنابراین هرگونه تغییر در حوزه سرمایه گذاری و تغییر مدیریت باید به اطلاع آموزش و پرورش برسد.

وی با بیان اینکه مدرسه ابتدا باید ثبت شرکت ها شده باشد و پس از آن دعوت عمومی انجام شود و این مساله نیز باید به تأیید آموزش و پرورش برسد، گفت: در واقع فرایند تأسیس باید با توجه به قانون مصوب سال 95 طی شود و از توسعه مدارسی که بدون مجوز از آموزش و پرورش اقدام به ثبت نام می کنند، جلوگیری می شود.

گُرد ادامه داد: هیچ فرد یا افرادی بدون اخذ مجوز از آموزش و پرورش حتی در قالب کار خیر یا ایجاد عدالت آموزشی برای کاهش بازماندگان از تحصیل حق تاسیس مدرسه ندارند چراکه مدرسه واحد آموزشی حاکمیتی است و قبل از ورود افراد باید صلاحیت آن ها مورد تأیید باشد و حتی هرگونه تغییر مکان مدرسه نیز پیش از اقدام باید به آموزش و پرورش اطلاع رسانی شود.

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش