سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: جذب معلم و فعالیت در مدارس غیردولتی نیازمند طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فعالیت شبکه‌های کاریابی برای جذب معلم در مدارس غیردولتی «ممنوع» است

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: جذب معلم و فعالیت در مدارس غیردولتی نیازمند طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری است.

بخش اجتماعی تبیان

مرضیه گرد

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، مرضیه گرد با اشاره به اینکه اخیرا در فضای مجازی مشاهده شده است شبکه‌هایی با عنوان کاریابی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دعوت از معلمان برای فعالیت در مدارس غیردولتی ایجاد شده است و مشخصات این افراد نیز از طریق این فضاها دریافت می شود اظهار کرد: این در حالی است که جذب معلم و فعالیت در مدارس غیردولتی نیازمند طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری است بنابراین وجود چنین واسطه هایی غیرضروری است چرا که ممکن است گروهی از این اطلاعات سوء استفاده کنند؛ مثلا به ازای اخذ وجه، مشکلاتی را ایجاد کنند.

وی افزود: نحوه جذب معلمان و کادر اداری در مدارس و مراکز غیردولتی از طریق موسسان و مدیران مدارس و مراکز است و حتما باید فرآیندهای بررسی صلاحیت‌های اخلاقی، گزینشی و علمی طی شود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش  با بیان اینکه اکنون فرآیندهای نظارتی درنظر گرفته شده است تا تخصص معلمان با زمینه تدریس آنها تناسب داشته باشد گفت: این به این معناست که مدرک تحصیلی، آموزش‌های بدو خدمت و ضمن خدمت و تأییدیه‌های حراستی و گزینشی ضروری است و وجود واسطه‌ها و رابطه‌ها از نظر سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی وجاهت قانونی ندارد.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون فرآیندهای نظارتی درنظر گرفته شده است تا تخصص معلمان با زمینه تدریس آنها تناسب داشته باشد گفت: این به این معناست که مدرک تحصیلی، آموزش‌های بدو خدمت و ضمن خدمت و تأییدیه‌های حراستی و گزینشی ضروری است و وجود واسطه‌ها و رابطه‌ها از نظر سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی وجاهت قانونی ندارد.

گرد ادامه داد: متقاضیان کار در مدارس غیردولتی توسط مؤسسان و مدیران مدارس دعوت می‌شوند و رزومه را به مؤسسان ارائه می‌دهند. آموزش و پرورش در معرفی افراد نقشی ندارد چرا که حق مدیران و موسسان است تا از میان متقاضیان، برترین افراد را شناسایی و به کار بگیرند اما در این مسئله آموزش و پرورش نقش نظارتی ایفا می‌کند و برای ورود به هر مدرسه دولتی و غیردولتی باید ضوابط عمومی و اختصاصی طی شود.

وی توصیه کرد: افراد جویای کار در مدارس غیردولتی اطلاعات شخصی خود را در فضاهای مجازی قرار ندهند و توانایی‌های علمی و صلاحیت‌های حرفه‌ای آنها باید با ضوابط آموزش و پرورش تطابق داشته باشد. همچنین اداره گزینش مسئولیت اجرای روند گزینشی و تایید آن را دارد بنابراین هرگونه فضای کاریابی دیگری برای جذب معلمان مورد تایید نیست.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش  با بیان اینکه اطلاعیه‌ها و کانال‌هایی برای ایجاد مدارسی با عنوان «مدارس تعاونی فرهنگیان» منتشر شده است گفت: تاکید داریم هیچ فردی بدون اخذ مجوز و روند قانونی، اجازه تأسیس این مدارس را ندارد و نمی‌تواند از دیگران برای تاسیس مدرسه به صورت سراسری دعوت به همکاری داشته باشد.

گرد افزود: براساس قانون مصوب سال ۹۵ برای تاسیس مدارس باید فرایند اداری و قانونی طی شود که می‌تواند توسط شخص حقیقی یا تعدادی از متقاضیان به طور حقوقی باشد و برای تسهیل اجرای کار، این فرآیند به استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق واگذار شده است. بر این اساس دایر شدن مدرسه در ابتدا نیاز به موافقت اصولی دارد تا اخذ مجوز اولیه انجام شود و این موافقت فرایند مشخصی دارد و صلاحیت فردی موسس و وضعیت حراست نیز باید مشخص شود که بعد از این مراحل باید وارد مرحله موافقت راه‌اندازی شود. این امر باید تابع قانون استقرار مدارس و مراکز باشد بنابراین هر فردی نمی‌تواند ادعا تاسیس مدرسه و مشارکت با فرد دیگر را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه پیش از دائمی شدن قانون، تفاهم نامه‌ای بین آموزش و پرورش و وزارت تعاون برای انجام همکاری‌های مشترک منعقد شد و فرهنگیانی که تمایل به تاسیس مدرسه دارند باید از مسیر قانونی این کار عبور کنند عنوان کرد: از معلمان درخواست می‌کنیم با تبلیغات موجود به اسم تعاونی وارد عمل نشده و هزینه‌ای پرداخت نکنند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش  افزود: ایجاد مدارسی که فرهنگیان به طور تعاونی شرکت کرده باشند در حال حاضر نیز وجود دارد اما باید از طریق قانونی و شورای نظارت این مسیر طی شود. اکنون نیز قوانین روی پورتال سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی موجود بوده و هرگونه همکاری در چارچوب قانون، قابل قبول است. بنابراین اگر فردی خواهان تاسیس مدرسه باشد و توانایی مالی چندانی ندارد، می‌تواند با چند شخص دیگر این کار را انجام دهد اما باید مشخصات افراد شناسایی شده باشد و به سازمان مدارس غیردولتی ارائه شود.

گرد افزود: مدارسی وجود دارد که چندین نفر صاحب امتیاز آن هستند اما از نظر قانونی باید یک نفر به نمایندگی از همه به آموزش و پرورش معرفی شود و پاسخگوی مسائل باشد. چنانچه فردی در ادامه روند مدرسه داری نیاز به مشارکت با فرد دیگری داشته باشد باید این شریک به آموزش و پرورش معرفی شود و حتی گاهی پیش آمده شرکا با هم به توافق نرسیده و دچار مشکلاتی شوند اما نمی توانیم نسبت به شرایط دانش آموزان بی تفاوت باشیم؛ بنابراین هرگونه تغییر در حوزه سرمایه گذاری و تغییر مدیریت باید به اطلاع آموزش و پرورش برسد.

وی ادامه داد: مدرسه ابتدا باید ثبت شرکت‌ها شده باشد و پس از آن دعوت عمومی انجام شود و این مسئله نیز باید به تایید آموزش و پرورش برسد، در واقع فرایند تاسیس باید با توجه به قانون مصوب سال ۹۵ طی شود و از توسعه مدارسی که بدون مجوز از آموزش و پرورش اقدام به ثبت نام می‌کنند، جلوگیری می‌شود.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت تاکید کرد: هیچ فرد یا افرادی بدون اخذ مجوز از آموزش و پرورش حتی در قالب کار خیر یا ایجاد عدالت آموزشی برای کاهش بازماندگان از تحصیل حق تاسیس مدرسه ندارند چرا که مدرسه واحد آموزشی حاکمیتی است و قبل از ورود افراد باید صلاحیت آنها مورد تایید باشد و حتی هرگونه تغییر مکان مدرسه نیز پیش از اقدام باید به آموزش و پرورش اطلاع رسانی شود.

منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین