تبیان، دستیار زندگی
ژن ذوالفقارنسب : علاوه بر ضعف خط میانی از نظر روانی آماده نبودیم بسیار متاسفم از اینكه تیم ملی فوتبال ایران نتوانست نتیجه خوبی را در بازی برگشت برابر اردن كسب كند و تصور نمی كردم تیم ایران به این شكل ضعیف عمل كند. دكتر بیژن ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحلیل فنی بازی ایران – اردن

بیژن ذوالفقارنسب : علاوه بر ضعف خط میانی از نظر روانی آماده نبودیم

بسیار متاسفم از اینكه تیم ملی فوتبال ایران نتوانست نتیجه خوبی را در بازی برگشت برابر اردن كسب كند و تصور نمی كردم تیم ایران به این شكل ضعیف عمل كند.

دكتر بیژن ذوالفقارنسب در گفتگویی افزود: اعتقاد دارم از نظر روانی تدارك كافی برای این مسابقه دیده نشده بود و از نظر فنی نیز خط هافبك عملكرد خوبی نداشت.

مربی سابق تیم ملی فوتبال تصریح كرد: البته شاید اكثر كارشناسان آسیب دیدگی گل محمدی را یكی از عوامل اصلی ناكامی ایران تلقی كنند ، ولی به هر شكل تیم ملی باید به شكلی پخته تر عمل می كرد. كعبی و نصرتی، مهره های خط دفاعی ایران، از تجارب بین المللی محدودی برخوردارند و در مقابل اردن، بازی جسورانه و پرخاشگرانه ای را به نمایش گذاشتند، در حالیكه این بازی تیم و مهره های خاص خود را می طلبید و هشداری جدی برای انتخاب بازیكنان در مسابقات آینده است.

وی با اشاره به اینكه مشكل اصلی تیم ملی ایران در مسابقه برگشت برابر اردن مربوط به خط هافبك تیم بود، گفت: خط میانی از نقش تعیین كننده ای در هر مسابقه برخوردار است وباید به موقع به دفاع كمك كنند و در هنگام حمله نیز به این خط اضافه شوند. درمقابل اردن به بهترین نحو ممكن از امتیاز میزبانی خود استفاده كرد و بر خلاف تصور موجود نسبت به انجام بازی كند و فاقد سرعت، سرعت لازم را به بازی خود اضافه و درواقع تیم ایران را غافلگیر كرد.

ذوالفقارنسب در پایان، صعود ایران از مرحله مقدماتی به دورنهایی بازی های جام ملت های آسیا را قطعی دانست و در مورد بازی با كره شمالی در پیونگ یانگ اظهار داشت: علیرغم اینكه كره شمالی چند سالی است كه فوتبال سطح بالایی نداشته است ولی نباید این تیم را دست كم گرفت و باید با آمادگی و آگاهی كامل به مصاف حریف رفت.

تحلیل داوری

قضاوت بی عیب ونقص داور كویتی

نوذر رودنیل ، كارشناس ومدرس داوری فوتبال درارزیابی عملكرد داور كویتی دیدار ایران – اردن، قضاوت این داور را بی عیب ونقص دانست . این كارشناس داوری فوتبال گفت :" شاهد بازی نسبتاخوبی ازهر دو تیم درنیمه اول بودیم. داور كویتی دوندگی خوبی داشت و تمام اخطارهایی كه داد صحیح بود. دردقیقه ی دوم میرزا پور  هنگامی كه در جریان بازی توپ را در اختیار داشت برای شوت كردن از محوطه ی جریمه خارج شد كه هند آن را كمك داور یك اعلام نكرد . در دقیقه 6 گل اول ایران صحیح بود.

دردقیقه ی 32 براثر جایگیری بد  داور، توپ به سر او برخورد كرد. در دقیقه 39 و درگل اول اردن اگر بازیكن شماره 10 درآخرین لحظه به توپ ضربه زده باشد افساید محسوب می شود درصورتی كه ضربه نزده باشد گل صحیح است. دردقیقه 45 گل دوم اردن صحیح بود . با توجه به برخوردها ومتوقف شدن بازی 3 دقیقه وقت اضافی كم بود و5 دقیقه معقول."

رودنیل تصریح كرد : " در 45 دقیقه نیمه دوم شاهد بازی نه چندان خوبی از هردوتیم بودیم . در نیمه دوم داور خیلی كم آوانتاژ داد وبیشتر سوت زد به همین دلیل از روند یك بازی خوب وسرعتی جلوگیری كرد. در دقیقه 58 گل دوم ایران صحیح بود . دردقیقه 66 نیز خطایی كه بازیكن شماره 9 اردن روی مبعلی انجام داد  جریمه اش اخراج بود كه متاسفانه داور كویتی به اخطار اكتفا كرد . در دقیقه 79 گل سوم اردن نیز صحیح بود. همچنین سه دقیقه وقت اضافه در این نیمه با توجه به بر خوردها وتعویض ها كم بود و6 دقیقه منطقی ."