تبیان، دستیار زندگی
مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز فرایند انتخاب رشته کنکور ۹۶ توصیه ها و هشدارهایی را در این زمینه ارائه کرد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز انتخاب رشته کنکور ۹۶ + توصیه ها و هشدارهایی به داوطلبان

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز فرایند انتخاب رشته کنکور ۹۶ توصیه ها و هشدارهایی را در این زمینه ارائه کرد.

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

آغاز انتخاب رشته کنکور ۹۶ + توصیه ها و هشدارهایی به داوطلبان

حسین توکلی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آغاز انتخاب رشته داوطلبان کنکور 96 اظهار داشت: فرایند انتخاب رشته از روز پنجشنبه (19 مرداد) آغاز می شود و داوطلبان تا روز دوشنبه 23 مرداد 96 برای انتخاب رشته فرصت دارند.

وی افزود: داوطلبان قبل از انتخاب رشته باید دفترچه راهنمای شماره 2 را که هم اکنون در سایت سازمان سنجش قابل دسترسی است مطالعه کنند. این دفترچه حاوی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته های مختلف تحصیلی دوره های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد و تمام رشته های تحصیلی که پذیرش در آن ها بر اساس سوابق تحصیلی است و رشته های تحصیلی مؤسساتی که به روش نیمه متمرکز دانشجو می پذیرند، دانشگاه پیام نور و مؤسسات غیرانتفاعی است.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: هر یک از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه مربوط به خود را دریافت کنند.

توکلی ادامه داد: داوطلبان از روز پنجشنبه تا روز دوشنبه 23 مرداد فرصت دارند براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده کدرشته محل های تحصیلی مورد علاقه خود را از رشته های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز در دوره های مختلف روزانه، شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات غیرانتفاعی ثبت کنند.

وی تأکید کرد: پس از تأیید نهایی کدرشته های انتخابی توسط داوطلب، شماره 15رقمی توسط سیستم به عنوان رسید انتخاب رشته در اختیار او قرار می گیرد که این رسید پس از انجام کامل مراحل و ارسال اطلاعات در یک صفحه مجزا ارائه می شود.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: داوطلبان پس از دریافت رسید از بخش مشاهده اطلاعات حتماً از فهرست کدرشته های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که در قسمت بالای آن رسید 15رقمی و شماره پرینت درج شده است، یک نسخه پرینت تهیه کنند و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی نزد خود نگه دارند، هم چنین داوطلبان برای اینکه در هنگام انتخاب رشته با مشکلی مواجه نشوند نیاز است اطلاعیه های سازمان سنجش و دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی و شرایط دانشگاه ها را به طور دقیق مطالعه کنند.

توکلی تصریح کرد: پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های روزانه اعم از متمرکز یا نیمه متمرکز، پذیرش با آزمون یا صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 95 فقط برای شرکت در گزینه رشته های تحصیلی دوره های غیرروزانه آزمون سراسری سال 96 به شرط اینکه تا تاریخ اول اسفند 95 نسبت به انصراف قطعی اقدام کرده باشند مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون بودند در غیر این صورت مجاز به ثبت نام و شرکت در این آزمون نخواهند بود.

وی هم چنین نسبت به شیوع کلاهبرداری مؤسسات و برخی افراد در ایام انتخاب رشته کنکور به داوطلبان هشدار داد و گفت: سازمان سنجش با هیچ مؤسسه انتخاب رشته ای همکاری نمی کند و کارکنان این سازمان حق هیچ گونه همکاری با مؤسسات خصوصی را ندارند، بنابراین هر فرد و مؤسسه در صورت مطرح کردن این ادعا به دنبال کلاهبرداری و سوءاستفاده از داوطلبان است.

منبع: خبرگزاری تسنیم