سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
طی سال های پس از سقوط حکومت طالبان بیش از ۳۱ هزار نفر از مردم بیگناه افغان قربانی جنگ و ترور شده اند تا سرنوشت شان با اقدامات تروریستی گروه «طالبان»، حضور نظامیان آمریکا و یکی از طولانی ترین درگیری های مسلحانه جهان گره بخورد.آخرین مورد از كشتار مردم از سو
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تکفیری‌ها و تکرار قتل‌عام

طی سال‌های پس از سقوط حکومت طالبان بیش از ۳۱ هزار نفر از مردم بیگناه افغان قربانی جنگ و ترور شده‌اند تا سرنوشت‌شان با اقدامات تروریستی گروه «طالبان»، حضور نظامیان آمریکا و یکی از طولانی‌ترین درگیری‌های مسلحانه جهان گره بخورد.آخرین مورد از كشتار مردم از سوی طالبان به 5روز پیش بازمی‌گردد.

بخش سیاست تبیان
تکفیری‌ها و تکرار قتل‌عام

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری همشهری، به گفته مقام‌های محلی، بیش از 500نفر از نیروهای طالبان با یورش شبانه به روستای میرزاولنگ در ولایت سرپل در شمال افغانستان 52نفر از مردم را كشتند و بیش از 230زن و كودك را هم گروگان گرفتند. به گفته مسئولان دولتی دست‌كم 300نفر از ساكنان میرزا اولنگ هم در شب حمله از این منطقه گریخته و آواره مناطق اطراف شده‌اند.

روز چهارشنبه گروگان‌ها با وساطت ریش‌سفیدان آزاد شدند و كماندوهای ارتش هم كه با چند روز تأخیر به میرزا اولنگ اعزام شده بودند، كنترل منطقه را از دست نیروهای طالبان خارج كردند. طبق گزارش‌ وزارت دفاع افغانستان، در موقع حمله تنها حدود 20نیروی نظامی افغان در این منطقه حضور داشته‌اند كه همگی كشته شده‌اند.

مردم میرزا اولنگ از شیعیان هزاره هستند و مهاجمان كه به گفته مقام‌های محلی به طرز «فجیعی» آنها را «قتل‌عام» كرده‌اند، از نیروهای تاجیك و ازبك طالبان هستند كه در مدارس دینی پاكستان آموزش دیده‌اند. كشتار سرپل، بار دیگر خاطره كشتار 19سال پیش هزاره‌ها در شهرهای شمالی افغانستان ازجمله مزارشریف را زنده كرد. شیعیان این مناطق در پی هجوم طالبان به شهرها و روستاهای افغانستان و در جست‌وجوی خانه به خانه كشته شدند. 8دیپلمات و یك خبرنگار ایرانی مستقر در كنسولگری ایران در مزارشریف نیز جزو قربانیان بودند.

آنچه اوایل هفته جاری در سرپل اتفاق افتاد، هفته گذشته در منطقه تیوره در ولایت غور در مركز افغانستان رخ داد. نیروهای طالبان كه از سوی هم‌قطارانشان از ولایت‌های اطراف حمایت‌ می‌شدند، شبانه به این منطقه در غرب غور حمله كردند. در این منطقه به‌دلیل كمبود نیروهای امنیتی، مردم محلی خود با سازماندهی یك گروه شبه‌نظامی امنیت‌شان را تأمین می‌كنند. نزدیك به 150نفر از این نیروها در یورش بیش از 700نفر از نیروهای طالبان كشته شدند و تیوره به‌دست آنها افتاد. چند روز بعد نیروهای ارتش از كابل به منطقه اعزام شدند و نیروهای طالبان را پس زدند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت، پس از آزادسازی تیوره طی سفر به این منطقه در پاسخ به انتقادها به‌خاطر تأخیر در اعزام نیروهای كمكی گفت: «همزمان با حمله غور، نیروهای طالبان در 8نقطه دیگر از افغانستان هم دست به حملات شبانه زدند. در چنین موقعیتی دولت از عكس‌العمل بموقع باز می‌ماند.» به گفته عبدالله، نیروهای طالبان قصد داشتند با اشغال ولایت غور، كریدوری ایجاد و مناطق تحت كنترل‌شان در شمال و جنوب را به هم متصل كنند.

الگوی حملات اخیر طی ماه‌های گذشته بارها و بارها در مناطق مختلف افغانستان تكرار شده است: یورش شبانه طالبان، مقاومت نیروهای دولتی و مردمی، درخواست نیروی كمكی، عدم‌اعزام بموقع نیرو از مركز، كشتار نیروهای مقاومت‌كننده و مردم از سوی طالبان، سقوط شهر یا روستا، اعزام نیروها با چند روز تأخیر، آزادسازی منطقه با تلفات سنگین از هر دو طرف. دست به‌دست شدن كنترل مناطق مختلف افغانستان میان نیروهای دولتی و گروه طالبان طی این مدت به یك اتفاق عادی تبدیل شده است.

جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی وزارت دفاع آمریكا حاوی آمار بی‌سابقه‌ای است. بر این اساس، دولت افغانستان بر 24درصد از خاك افغانستان كنترل كامل دارد و در 36درصد از دیگر مناطق دست بالا را دارد. در مقابل، نیروهای طالبان بر 11درصد از خاك این كشور كنترل كامل دارند. باقی مناطق هم صحنه درگیری است و كنترل آنها دائما میان دو طرف دست به‌دست می‌شود.

ادامه اختلافات سیاسی در كابل

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، روز سه‌شنبه در واكنش به كشتار مردم ولایت سرپل گفت كه «انتقام» قتل‌عام میرزا اولنگ را خواهد گرفت. این جمله را افغان‌ها طی 6‌ماه گذشته بارها و بارها و پس از هر كشتاری كه طالبان در شهرها و روستاهای افغانستان انجام داده، از اشرف غنی شنیده‌اند. افغانستان طی این مدت شاهد مرگبارترین حملات تروریستی بوده كه بیشتر آنها از سوی طالبان انجام شده است. حمله اردیبهشت‌ماه طالبان به پادگانی در نزدیكی مزارشریف، بیش از 150كشته به جا گذاشت.

یك‌ماه بعد، انفجاری مهیب در قلب كابل، بیش از 100كشته به جا گذاشت كه بیشتر آنها غیرنظامی بودند. مراسم خاكسپاری قربانیان این حمله هم با حملات انتحاری متعدد همراه بود. اینها مرگبارترین حملات اخیر طالبان بوده است. گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد كه در 6‌ماه اخیر بیش از هزار و 600نفر از مردم افغانستان در حملات انتحاری، بمب‌گذاری‌ها و درگیری‌های مسلحانه كشته شده اند؛ آماری كه طی 16سالی كه از سقوط حكومت طالبان می‌گذرد، بی‌سابقه بوده است.

در یك سال گذشته بر گستره مناطق تحت كنترل و نفوذ طالبان افزوده شده است. بسیاری از تحلیلگران، قدرت‌گیری دوباره طالبان را ناشی از ضعف دولت مركزی افغانستان می‌دانند. ناتوانی كابل در تأمین امنیت مناطق مختلف در سایه كشمكش‌های سیاسی در بالاترین سطح در دولت ودر مجلس پررنگ‌تر از گذشته شده است. یك سال مانده به انتخابات پارلمانی و 2سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، گروه‌های سیاسی در پایتخت بی‌توجه به آنچه در ولایت‌های دور از مركز می‌گذرد، آرایش ائتلافی و انتخاباتی به‌خود گرفته‌اند.

بلاتكلیفی آمریكا در افغانستان

مثل بسیاری از دیگر حوزه‌های سیاست‌خارجی آمریكا، تكلیف دولت جدید این كشور در افغانستان و منطقه شبه‌قاره هم مشخص نیست. این در شرایطی است كه كاخ سفید خود درگیر كشمكش‌های داخلی میان چهره‌های افراطی مثل استیو بنن مشاور ارشد ترامپ و چهره‌های میانه‌رو‌تر مثل ژنرال مك‌مستر مشاور امنیت ملی اوست.

آسوشیتدپرس دیروز از درگیری لفظی میان این دو در یكی از جلسات اخیر كاخ سفید در مورد افغانستان خبر داد.آمریكا پس از حملات تروریستی 11سپتامبر 2001با هدف تعقیب نیروهای القاعده و ساقط‌كردن طالبان به افغانستان یورش برد. جنگ افغانستان برای آمریكا 700میلیارد دلار هزینه داشته است. فارغ از این، تاكنون بیش از 2هزار و 500نیروی آمریكایی در افغانستان كشته و حدود 20هزار نفر از آنها هم زخمی شده‌اند. خارج‌شدن كنترل حدود نیمی از خاك افغانستان از دست كابل، زنگ خطر بزرگی را برای آمریكایی‌ها به صدا درآورده است؛

خطری كه به‌معنای سقوط كامل افغانستان به‌دست طالبان خواهد بود. در چنین شرایطی و با گذشت 6‌ماه از حضور دونالد ترامپ در كاخ سفید، همچنان استراتژی مشخصی از سوی او و تیمش در مورد افغانستان ارائه نشده است. این وضعیت در كنار خروج عمده نیروهای آمریكایی و اروپایی از افغانستان باعث شده تا طالبان قدرتمند‌تر از همیشه به حملاتش به شهرها و روستاهای این كشور ادامه دهد؛ حملاتی كه قربانی اصلی آنها مردم بی‌دفاع بوده‌اند.


منبع: خبرگزاری همشهری

 

۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ۰۸:۴۲

 

ادامه حملات تروریستی به مسجد شیعیان در هرات/۳۰ نمازگزار شهید شدند

۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۲۳:۱۴

 

محاکمه عامل آتش سوزی حسینیه شیعیان سوئد

۱۳۹۶/۰۱/۱۸ ۲۱:۴۲

 

نامه اعتراضی بسیج دانشگاه امام صادق به روحانی

۱۳۹۵/۰۹/۲۳ ۱۹:۰۰

 

انفجار در مسجد شیعیان کابل

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ ۱۵:۵۳

 

حمله خونین به عزاداران حسینی در شهر کابل / 14 شهید و 41 زخمی

۱۳۹۵/۰۷/۲۱ ۱۶:۲۱

 

عاشورای خونین / 10 کشته در حمله ارتش به شیعیان

۱۳۹۵/۰۷/۲۱ ۱۵:۴۴

 

عاشورای خونین شیعیان نیجریه  

۱۳۹۵/۰۷/۲۱ ۱۴:۰۸

 

ایستگاه صلواتی رزمندگان فاطمیون در حلب  

۱۳۹۵/۰۶/۳۰ ۰۸:۲۵

 

حمایت مجری افراطی از قطع سرِ شیعیان!

۱۳۹۴/۰۴/۰۹ ۰۹:۵۱

 

 

کلمات کلیدی : افغانستان،میرزاولنگ، تکفیری، شیعیان

 

حزب الله

Iran, Islamic Republic of

۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۰:۴۲:۱۲

الان افغانستان احتیاح به حشد شعبی دارد (4513356) (alef-11)

پاسخ به این اظهار نظر

۰

 

طوری نیست

Iran, Islamic Republic of

۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۱:۰۳:۴۶

طوری نیست ...

نه کسی برای توپیام تسلیت می فرستد..

نه برایت شمعی روشن می کند...

ونه کسی برایت اشکی خواهد ریخت ...

تواهل فرانسه وآمریک نیستی...

تو مویت بلوند نیست...

و اروپایی نیستی

توشیعه علی علیه السلام هستی

و

محکومی

به

مظلومیت

وغربت

ولی نگران نباش

توصاحب داری

واو حواسش هست

و او بسیاربزرگتر ازهمه کوچک اندامان عرصه سیاست وتزویراست.

وتورایاری خواهد کرد... (4513377) (alef-11)

پاسخ به این اظهار نظر

۰

 

حسن

Europe

۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۲۰:۳۷:۱۹

هیچ غصه نخوریدبزودی مثل همیشه همه انان به سوی ایران سرازیرخواهندشد!!! (4514011) (alef-11)

پاسخ به این اظهار نظر

۰

 

نظراتی كه به تعمیق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت دیگر بینندگان قرار می گیرد. نظرات حاوی توهین، افترا، تهمت و نیش به دیگران منتشر نمی شود.

حواشی روز داغ اعلام برنامه شهرداران/ تفاوت عمیق مرعشی و مهرعلیزاده/ احتمال تعویق انتخاب شهردار

۲۳ سال از حضور سیم کارت در ایران گذشت

فیلم/ سخنرانی جدید لیلی گلستان در تداکس تهران

جالب ترین راهکار برای رفع سفیدی مو

دوره های آموزشی آنلاین

زیر پوستِ زیرآب‌زنی

استارتاپ‌های گردشگری چگونه شما را میلیاردر می‌کنند؟

اولین معاون خانم غیرچادری رئیس جمهور؟

وزیر فرهنگ و ارشاد پیشنهادی دولت دوازدهم را بیشتر بشناسید

کنسرت گروه لیان به روایت ویدیو!

 

 

امروز

دیروز

هفته

 

۱ 

ناگفته‌های دردناک پدر مقتول از اعدام قاتل پسر ۱۵ ساله

۲ 

معجزه یک قاشق عسل قبل از خواب!

۳ 

دام سیاه مرد بی‌ام‌ ‌و سوار برای دختران

۴ 

خودرویی که مجرمان را به دام می‌اندازد!+تصاویر

۵ 

آیین‌نامه پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس تغییر کرد

۶ 

فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی خواهد داشت؟

۷ 

مقتدا صدر در پی رهبری مذهبی عراق است؟

۸ 

درمان بی خوابی با 10 ترفند 30 ثانیه ای

۹ 

آیا زالو می‌تواند سکته مغزی را درمان کند؟/ واکنش انجمن سکته مغزی به تبلیغات تلویزیونی

۱۰ 

نیویورکر: نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است

۱۱ 

این بحران کره‌ی شمالی نیست؛ بحران رییس‌جمهور دیوانه‌ی آمریکاست

۱۲ 

اجرای طرح سرباز پژوهشی در ۱۳ دانشگاه برتر کشور

۱۳ 

ترامپ: ایران مطلقاً به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست

۱۴ 

چوبه دار در انتظار قاتل دوست صمیمی

۱۵ 

هشدار دوباره ترامپ به کره شمالی: گزینه نظامی حاضر و آماده است؛ کیم جونگ اون مسیر دیگری انتخاب کند/ پیونگ یانگ: گویی آمریکا به دنبال این است که تسلیحات هسته‌ای کره شمالی را آزمایش کند

۱۶ 

مدافعان حرم و عقیده ای که در قتلگاه نمی ماندنویسنده : امیرحسین یزدان پناه

۱۷ 

دلایل انتقام‌جویی کینه‌توزانه آل‌سعود از شیعیان عوامیه

۱۸ 

چرا استیضاح ترامپ امکان پذیر نیست؟

۱۹ 

همه خطراتی که گرما برای دیابتی‌ها دارد

۲۰ 

تک‌نرخی شدن ارز در بورس کلید می‌خورد

۲۱ 

سیلاب مرگبار در گلستان و خراسان

۲۲ 

ترامپ باز هم کره شمالی را تهدید کرد

۲۳ 

کاخ سفید: تشکر ترامپ از پوتین، طعنه‌آمیز بود

۲۴ 

واردات اتحادیه اروپا از ایران چقدر بود؟

۲۵ 

پرو: از رئیس جمهور ونزوئلا می خواهیم از قدرت کناره گیری کند

 

 

 

 

ماجرای واردات خودرو با ارز دارو تکرار نشود

مدافع پرسپولیس در راه تبریز

سیل به ۶ شهرستان خراسان شمالی خسارت زد

واکنش سخنگوی فیفا به محرومیت شجاعی و حاج صفی از تیم ملی

جوان ایرانی مقیم استرالیا بعد از سفر به ایران به یک دختر تجاوز کرد/ دختر بعد از تجاوز خودکشی کرد

چرا پی دی عینک مهم است؟

ابلاغیه رهبری برای افزایش گردشگران خارجی به کجا رسید؟

ایرلاین‌های «آن‌تایم» ۲۴ تا۴۰ درصد پروازشان با تاخیر انجام شد

روزنامه آرمان: ممکن است برخی نمایندگان موافق دولت در مجلس،برای کمک به دولت به بعضی وزرا رای ندهند!

انتقاد روزنامه اطلاعات از برخی دوستان وحامیان رئیس جمهور

پرو: از رئیس جمهور ونزوئلا می خواهیم از قدرت کناره گیری کند

مادران شیرده این خوراکی ها را بخورند

چرا استیضاح ترامپ امکان پذیر نیست؟

رتبه اول واردات به «رنو» رسید

دلایل انتقام‌جویی کینه‌توزانه آل‌سعود از شیعیان عوامیه

نیویورکر: نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است

فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی خواهد داشت؟

آتش بس 72 ساعته در بالتیمور آمریکا تنها 41 ساعت دوام آورد

دام سیاه مرد بی‌ام‌ ‌و سوار برای دختران

اجرای طرح سرباز پژوهشی در ۱۳ دانشگاه برتر کشور

همه خطراتی که گرما برای دیابتی‌ها دارد

شهروندان اروپایی از این پس بدون ویزا به قطر سفر می‌کنند

استفاده داعش از اینترنت برای ارسال پول به آمریکا

اعتراض به ادامه کار کلوپ های شبانه بغداد

درمان بی خوابی با 10 ترفند 30 ثانیه ای

تک‌نرخی شدن ارز در بورس کلید می‌خورد

مقتدا صدر در پی رهبری مذهبی عراق است؟

ترامپ: ایران مطلقاً به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست

چوبه دار در انتظار قاتل دوست صمیمی

آیا زالو می‌تواند سکته مغزی را درمان کند؟/ واکنش انجمن سکته مغزی به تبلیغات تلویزیونی

این بحران کره‌ی شمالی نیست؛ بحران رییس‌جمهور دیوانه‌ی آمریکاست

آیین‌نامه پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس تغییر کرد

معجزه یک قاشق عسل قبل از خواب!

خودرویی که مجرمان را به دام می‌اندازد!+تصاویر

ناگفته‌های دردناک پدر مقتول از اعدام قاتل پسر ۱۵ ساله

سیلاب مرگبار در گلستان و خراسان

نقش برجسته اروپا در حفظ برجام

ویتامین B۳ از نارسایی مادرزادی جلوگیری می‌کند

واردات اتحادیه اروپا از ایران چقدر بود؟

کاخ سفید: تشکر ترامپ از پوتین، طعنه‌آمیز بود

 

مقتدی صدر: نقطه نظرات یکسانی با بن سلمان دارم

احتمال خروج ترامپ از توافق هسته‌ای/ عراقچی: عدم پایبندی به برجام برای طرف های ناقض هزینه جدی دارد/ آمادگی ایران برای هر احتمال

پست اینستاگرامی ظریف برای شهید محسن حججی+عکس

ادعای رد صلاحیت مرحوم هاشمی بخاطر گزارش وزیر وقت اطلاعات صحت ندارد/به احمدی‌نژاد پیغام دادیم که انصراف دهد/ حداکثر حقوق اعضای شورا

پیام همسر شهید محسن حججی: همسرم رفت که بگه امام خامنه‌ای تنها نیست

پزشکیان: بیشتر وزارتخانه‌های دولت، سیاسی شده است/ تیم اقتصادی قوی‌تر نشده است/ کابینه الزاماً نباید از یک گروه یا جریان خاص باشد

منبع آگاه در کاخ سفید: ترامپ در گزارش ماه اکتبر از توافق هسته‌ای خارج می‌شود

بن رودز: پایبند نبودن ایران به برجام دروغ است

امام جمعه کرج: کسانی که به عیادت سران فتنه رفتند باید مجازات شوند

وقتی دونالد ترامپ سوژه خنده اروپایی‌ها می‌شود

الیاس حضرتی: قطعا به سه وزیر پیشنهادی روحانی رأی نمی دهیم!

عارف: وزیر دفاع برخی کشورها زن است و در کابینه ما هیچ زنی نیست!

زیباکلام: نوع تعامل و جسارت احمدی‌نژاد با روحانی متفاوت است

مرکل به آمریکا هشدار داد

سردار پاکپور: انتقام خون سرخ شهید حججی را خواهیم گرفت

کدامیک از این ۱۷ نفر به پاستور می‌روند؟

ترامپ و نظرسنجی‌های تکان دهنده

حجت‌الاسلام علم‌الهدی: افتخار برخی نمایندگان به گرفتن عکس سلفی با دیپلمات خارجی مایه تأسف است

امارات چند تن را به ارتباط داشتن با ایران متهم کرد

هشدار مقامات آمریکایی؛مردم هاوائی در صورت حمله هسته‌ای کره‌شمالی به پناهگاه‌ها بروند

لاوروف: تشکیک ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران مایه تاسف است

اعلان وضع اضطراری در آمریکا توسط ترامپ

فرود ۱۰ هواپیمای نظامی آمریکایی در حومه تلعفر

ظریف: ترامپ می‌خواهد ایران را مقصر نابودی برجام جلوه دهد

آماده باش روسیه برای بحران شبه جزیره کره

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین