وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد خواب ترامپ برا نابودی برجام به هزینه ایران تعبیر نمی شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موگرینی گلایه های برجامی ایران را به اروپا برد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به تهران با روحانی خرازی ظریف و ولایتی دیدار کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد خواب ترامپ برا نابودی برجام به هزینه ایران تعبیر نمی شود.

بخش سیاست تبیان
دیدار موگرینی با خرازی

اگر چه سلفی برخی نمایندگان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبرسازتر از رایزنی های دیپلماتیک او در ایران بوده اما این باعث نشد که در بطن این رایزنی ها، مقاممات ایرانی، نگرانی های جدی خود از رفتار آمریکا در قبال برجام را به گوش فرستاده ارشد اتحادیه اروپا برسانند.

دیروز کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جزئیات بیشتری از مذاکراتش با فدریکا  موگرینی را توضیح داده که براساس آن موگرینی در قبال همسویی تروئیکای اروپایی با آمریکا در صدور بیائیه علیه کشورمان در خصوص حرکت علمی ایران در پرتاب ماهواره بر هیچ پاسخی نداشته است.

وزیر اسبق خارجه در باره همسویی تروئیکای اروپایی پس از آزمایش موشک ماهواره‌بر کشورمان خاطر نشان کرد اتفاقا این از مسائلی بود که به خانم موگرینی تذکر دادم که موشک ماهواره‌بر سیمرغ اصلا برای انتقال ماهواره طراحی شده است و کلاهک هسته‌ای و غیرهسته‌ای ندارد.

وی افزود: به خانم موگرینی گفتم چه معنی دارد که سه کشور اروپایی در صدور بیانیه علیه کشورمان همراهی کنند و پرتاب این موشک ماهواره‌بر را نقض قطعنامه 2231 بدانند؟ و خانم موگرینی جوابی برای این موضوع نداشت زیرا این موضوع بسیار صریح است و این موشک برای کلاهک ساخته نشده است.

خرازی همچنین درباره برخی زمزمه ها مبنی بر خواست آمریکائیان برای بازرسی از مراکز نظامی کشورمان تاکید کرد: مسائل نظامی در هر کشوری محرمانه است و به این سادگی نمی شود به عرصه ای ورود کرد که ضامن امنیت کشورهاست.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: همچنین درباره برنامه‌های اتحادیه اروپا برای مقاومت در برابر فشارهای آمریکا گفت‌وگو کردیم.

به خانم موگرینی گفتم چه معنی دارد که سه کشور اروپایی در صدور بیانیه علیه کشورمان همراهی کنند و پرتاب این موشک ماهواره‌بر را نقض قطعنامه 2231 بدانند؟ و خانم موگرینی جوابی برای این موضوع نداشت زیرا این موضوع بسیار صریح است و این موشک برای کلاهک ساخته نشده است.

وی همچنین درباره گفت‌وگوهایش با موگرینی درباره نقض برجام از جانب آمریکایی‌ها اظهار داشت به او گفتم در حالی که شما در بیانیه تان اجرای کامل برجام را از اعضای 1+5 خواستید آقای ترامپ در دیدار با رهبران گروه جی 20 در اروپا از آنان خواست با ایران همکاری تجاری نکنند و این نقض صریح برجام است. خرازی تصریح کرد: این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا نه فقط نقض روح برجام که نقض متن برجام است، زیرا همه اینها متعهدند که نهایت حسن‌نیتشان را در اجرای برجام و توسعه روابط اقتصادی ایران نشان دهند.

دیروز بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه هم در رابطه با سفر موگرینی به تهران اظهارنظر کرد و این سفر را فرصتی برای مذاکرات دو جانبه داشت.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می رسد آمریکایی ها در تلاش هستند که با هزینه ایران برجام را نابود کنند، تصریح کرد این خوابی است که تعبیر نمی شود. قاسمی ادامه داد تلاش دولت آمریکا این است که با هزینه ایراو با دست ایران برجام را تخریب و نقض کنند ایران نیز بارها اعلام کرده که ما پیشقدم در نقض برجام نخواهیم بود و در برابر بدعهدی های آنها با هوشیاری تمام عمل خواهیم کرد.

خبرنگاری در همین رابطه از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که مصادیق فاحش نقض برجام از نظر هیات عالی نظارت بر اجرای برجام چیست؟ که وی در پاسخ گفت: این مصادیق را هیأت نظارت بر اجرای برجام مشخص می کند. این موضوع یک بحث فنی است و فکر می کنیم در زمان خودش این هیأت می تواند در این خصوص اظهارنظر کند.

واکنش ظریف به سلفی نمایندگان باموگرینی

حاشیه های مراسم تحلیف رئیس جمهور در مجلس با گذشت 4 روز هنوز ادامه دارد. سلفی تعدادی از نمایندگان با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مهم ترین حاشیه این مراسم بود که دیروز واکنش محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه را ؟؟؟ برانگیخت ظریف به مناسبت روز خبرنگار میزبان جمعی از اصحاب رسانه بود، با اشاره به اهمیت نقش رسانه بیان کرد خبرنگار در میان عکس ها و خبرها آنهایی را انتخاب می کند که از نظر او می تواند بیانگر بهتری از واقعیات باشد و این یک تصمیم موثر در قدرت سازی است ظریف ادامه دارد: امروز دیگر قدرت صرفا نظامی نیست و ابزارهای آن متفاوت است و کسانی که می‌توانند تولید فکر و محتوا و تصویر داشته باشند صاحب قدرت هستند و باید اصحاب رسانه به قدرت خود ایمان آورند و بدانند قدرت مسئولیت می آورد. وی اشاره ای هم به حاشیه های مراسم روز تحلیف کرد و گفت در روز تحلیف خبرنگاران دیدند که چند رئیس مجلس به دنبال گرفتن تصویر سلفی با بنده بودند آن تصاویر یک پیام را مستقل می کرد و تصاویر دیگر پیام های دیگری را، نقش انتخاب که کدام تصویر منتقل شود آینده مشخص می شود انتخاب یک تصویر یا خبر می تواند فاصله عزت ناشر مساوی باشد. ظریف تصریح کرد: بحث اول این بود که رسانه قدرتمند بوده و هر کس می تواند قدرتمندترین فرد جهان باشد، اگر پیام درست تولید شود حتی اگر یک شهروند خبرنگار باشد می تواند انتشاری غیرقابل کنترل داشته باشد.

منبع:روزنامه همشهری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین