تبیان، دستیار زندگی
تایپ کردن و یا خمیدگی طولانی مدت گردن به منظور نوشتن یا نظایر آن در خبرنگاران ، به مرور فرد را در معرض خطر ابتلا به آرتروز گردن قرار می دهد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درد گردن و کتف در خبرنگاران

تایپ کردن و یا خمیدگی طولانی مدت گردن به منظور نوشتن یا نظایر آن در خبرنگاران ، به مرور فرد را در معرض خطر ابتلا به آرتروز گردن قرار می دهد.

بخش سلامت تبیان

کار با لپ تاپ

دکتر کامران آزما، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و استاد دانشگاه علوم پزشکی آجا اظهار کرد: آسیب های ستون فقرات یکی از شایع ترین مشکلات جسمی در شغل خبرنگاری است، به گونه ای که شیوع گردن درد و همچنین درد کتف و کمر در خبرنگاران به طرز چشمگیری رو به افزایش است.

وی با اشاره به اینکه دردهای شانه و گردن در سنین نوجوانی و جوانی افزایش یافته است، گفت: این مشکل در خبرنگاران به علت استفاده مداوم و طولانی از لپ تاپ و به طور کلی ماهیت شغل خبرنگاری بیشتر به چشم می خورد. از سوی دیگر با وجود آمار رو به رشد درد های ستون فقرات  به زودی آسیب های نخاعی و ستون فقرات در فهرست پنج علت ناتوانایی های جسمی در جوانان قرار می گیرند.

خم شدن حین نگارش طولانی مدت ، تایپ کردن و یا حتی مکلالمه تلفنی برای خواندن مطلب خبری، تقریبا پنج برابر وزن بدن، فشار بر مهره های گردنی ستون فقرات خبرنگار وارد می کند

رئیس مرکز تحقیقات بیومکانیک بالینی دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به هشداری جدی مبنی بر احتمال بروز و حتی پیشرفت آرتروز گردن در خبرنگاران، ادامه داد: تایپ کردن و یا خمیدگی طولانی مدت گردن به منظور نوشتن یا نظایر آن در خبرنگاران موجب پیدایش وضعیتی می شود که در آن ستون فقرات از حالت طبیعی و قائم خود خارج شده و در اثر خمیدگی گردن، شانه ها به سمت جلو می افتند ، حالتی که اگر چند ساعت و یا به صورت مداوم در طول شبانه روز ادامه یابد به مرور فرد را در معرض خطر ابتلا به آرتروز گردن قرار می دهد.

وی گفت :  خم شدن حین نگارش طولانی مدت ، تایپ کردن و یا حتی مکلالمه تلفنی برای خواندن مطلب خبری، تقریبا پنج برابر وزن بدن، فشار را بر مهره های گردنی ستون فقرات خبرنگار وارد می کند. بنابراین در صورت امکان باید هر خبرنگار به فاصله 20 دقیقه الی نیم ساعت  به مدت سه الی پنج دقیقه عضلات گردن و ستون فقراتش را به حالت طبیعی برگرداند و استراحت کند.

آزما اظهار کرد: چرخش ملایم گردن و انجام ورزش ها و نرمش های ساده می تواند تا حد زیادی از بروز درد های کتف و گردن و کمر درد در خبرنگاران پیش گیری کند. علاوه بر موارد فوق، نشستن و یا ایستادن های طولانی در یک حالت هم می تواند آسیب های جدی و خستگی های مفرط جسمی را در خبرنگاران ایجاد کند، بنابراین استراحت حین کار در مشاغلی همچون خبرنگاری از نظر پزشکی ضروری است.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.