تبیان، دستیار زندگی
دبیر انجمن روغن نباتی گفت: افزایش قیمت روغن نباتی هفته آینده در نشست جلسه ستاد تنظیم بازار برای تصویب نهایی مصوب می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش قیمت روغن نباتی

دبیر انجمن روغن نباتی گفت: افزایش قیمت روغن نباتی هفته آینده در نشست جلسه ستاد تنظیم بازار برای تصویب نهایی مصوب می‌شود.

بخش اقتصاد تبیان
افزایش قیمت روغن نباتی

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، داریوش محمودی در یک نشست خبری اظهار داشت: بحث کارشناسی قیمت گذاری روغن نباتی در جلسه امروز سازمان حمایت حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی شد و برای موضوع افزایش قیمت روغن نباتی برای اجرایی شدن، هفته آینده در جلسه ستاد تنظیم بازار طرح و مصوب خواهد شد. وی توضیح داد: سازمان حمایت با بررسی قیمت تمام شده تولید روغن نباتی در اثر نرخ ارز، نرخ تورم و همچنین حقوق و دستمزد با تعدیل قیمت روغن نباتی موافقت کرد.

محمودی از اعلام میزان افزایش قیمت روغن نباتی خودداری کرد و در عین حال گفت: میزان افزایش قیمت‌ها بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار مشخص خواهد شد. وی در ادامه با اشاره به افزایش تعرفه واردات روغن پالم از 10 درصد به 40 درصد طی دو سال اخیر، گفت: تعرفه واردات انواع روغن خام افزایش یافته به طوری که تعرفه برخی اقلام از 4 درصد به 20 درصد رسیده و همین موضوع بر افزایش قیمت تمام شده تولید روغن نباتی مؤثر بوده است.

وی در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر عدم رعایت سهمیه‌بندی واردات روغن پالم طی سال 95 نیز گفت: نیاز کشور به واردات روغن حدود 1.5 میلیون تن است که 30 درصد آن به روغن پالم اختصاص دارد.وی با بیان اینکه روغن آفتابگردان، پالم و سویا سهم عمده‌ای در واردات روغن به کشور دارند، اظهار داشت: پالم به عنوان یک روغن سالم در دنیا مطرح است به طوری که حدود 60 میلیون تن از 200 میلیون تن روغن مصرفی دنیا به پالم اختصاص دارد.

به گفته دبیر انجمن روغن نباتی در سال‌های گذشته زمانی که تولیدکنندگان لبنیات با مشکل روبرو شدند، به مصرف روغن پالم روی آوردند و همین موضوع باعث طرح برخی مسایل بر علیه این نوع روغن در کشور شد.


منبع: خبرگزاری فارس