تبیان، دستیار زندگی
شبکه های اجتماعی با ایجاد جذابیت های فراوان در زندگی اجتماعی ما خواسته و ناخواسته ورود کرده اند که باید با استفاده از روش های کنترلی به مدیریت آن ها بپردازیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مهری رفعتی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محرمانه‌های شبکه‌های اجتماعی!

شبکه های اجتماعی با ایجاد جذابیت های فراوان در زندگی اجتماعی ما خواسته و ناخواسته ورود کرده اند که باید با استفاده از روش های کنترلی به مدیریت آن ها بپردازیم.

مهری رفعتی- بخش اجتماعی تبیان
محرمانه‌های شبکه‌های اجتماعی!

یادتان هست قدیما وقتی به یک مهمانی دعوت می شدیم برای باهم بودن چقدر ذوق و شوق داشتیم و از بودن در کنارهم آنقدر لذت می بردیم که گذر ساعت ها را در کنار یکدیگر احساس نمی کردیم؟ آری درست است امروز شاید از رفتن به مهمانی و دور همی ها دوری کنیم به خاطر آنکه خیلی راحت با استفاده از فضای مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم و بسیاری از دلایلی که در گذشته برای باهم بودن ها وجود داشته البته امروز هم کم و بیش وجود دارد مثل تولد مراسمات مختلف و ... خیلی ساده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با تبریک و تسلیت مختصر برگزار می شود. با نگاهی گذرا به وضعیت امروزمان به عمق گودال عمیق تأثیرات این شبکه ها در زندگی از همه جنبه ها یعنی از زندگی زناشویی گرفته تا روابط دوستانه پی خواهیم برد.

در برخی از مواقع ممکن است فضای نشاط آور این شبکه ها ما را ساعت ها مجذوب خود کند به طوری که یادمان برود برای درکنارهم بودن آفریده شده ایم.

شاید کمتر کسی فکر می کرد که ابداع تفکر شبکه های اجتماعی در دنیای اینترنت که در ابتدا با هدف ایجاد همبستگی بین اقشار مختلف جامعه، ارتباطات سریع و کم هزینه در هر زمان و مکان ایجاد شد، آنقدر زیاد شود که حتی در برخی از موارد به عنوان معضلی اجتماعی و فرهنگی برای جامعه باشد و بسیاری از کارشناسان این حوزه از همه تلاش خود برای کاهش میزان استفاده کاربران شبکه ها دریغ نکنند. این شبکه های متشکل از فرد یا افرادی هستند که بعضأ به دلیل برخی از وابستگی های مختلف (شغلی، درسی، خانوادگی و...) به یکدیگر در کنار هم جمع می شوند و به اقدام به تشکیل گروه می نمایند. اولین ایده راه اندازی آن با SixDegrees در اواخر دهه 1990 میلادی پا به عرصه گذاشت که با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی آنقدر گسترده گردید که حتی توانست به زندگی روزمره ما نیز ورود کند. در مطلب امروز می خواهیم ابعاد مثبت و منقی این شبکه ها را در زندگی اجتماعی مورد بررسی قرار دهیم و محرمانه هایی را نیز از آنها مطرح و اصولی در خصوص مدیریت این فضا ارائه کنیم که نظر شما را به خواندن ادامه مطلب جلب می نماییم.

گسترش ارتباطات اجتماعی زیر سقف شیشه ای فضای مجازی

شبکه های اجتماعی آنطور که مورد نقد بسیاری از کارشناسان قرار می گیرید آنقدرها هم بد نیست چرا که زندگی اجتماعی برای تحول و شادابی نیاز به ارتباطات گسترده دارد و قرار گرفتن در ریل این ارتباط می توان توسط قطار شبکه های اجتماعی صورت پذیرد. مهمترین مزایای این شبکه ها ارتباطات گسترده آن هم به صورت سریع و کم هزینه خواهد بود به نحوی که شما در هر کجای دنیا که باشید می توانید از حال دوستان و آشنایان خود با خبر شوید. یکی دیگر از مزیت های این شبکه ها که در دنیای امروز شاهد تعداد فراوانی از آنها هستیم در نظر پدید آورندگانشان آزادی و گسترش اطلاعات در زمینه های مختلف است اما باید نحوه استفاده از آن به روش های مختلف کنترل شود. به دلیل آنکه به تعبیری این شبکه ها سقفی ندارند یا اگر هم داشته باشند این سقف شیشه ای است هم به راحتی قابل رویت دیگران خواهد بود و هم شکننده از این حیث نیازمند مدیریت است.

مراقب بنیان خانواده باشیم تا اجتماع حفظ شود

همانطور که گفته شد این شبکه ها در پی جریان آزاد اطلاعات شکل گرفتند و تعداد آنها به حدی رسید که محرمانه های خصوصی و اجتماعی به راحتی و بدون کنترل خاصی در اختیار سایر افراد قرار می دهند هر تکنولوژی که پا به عرصه می گذارد قطعأ خوب مطلق نخواهد بود و در برخی از مواقع مشکلاتی را هم پدید خواهد آورد. یکی از بزرگترین معضلاتی که این شبکه ها برای زندگی امروز ما درپی دارند شرطی سازی ما برای استفاده مکرر و بی حد و اندازه از آنهاست که این مسئله می تواند پدر و مادر را از فرزندان و زن و شوهر را از یکدیگر جدا کند. ما امروز با بکدیگر در محیط خانواده کمتر صحبت می کنیم و بیشترین زمان را برای در سیر در دنیای مجازی می گذاریم، در برخی از مواقع ممکن است فضای نشاط آور این شبکه ها ما را ساعت ها مجذوب خود کند به طوری که یادمان برود برای درکنارهم بودن آفریده شده ایم. پایمان را به دوستی های نامطلوب از نظر عرفی و شرعی باز نماید که این امر برای زندگی زناشویی به عنوان بزرگترین معضل محسوب می شود و امکان دارد تا جایی پیش برود که بنیان خانوادگی ما را تحت الشعاع خود قرار بدهد. در این نوع شبکه ها بعضأ اخلاقیات رعایت نمی شود و فرزندان را در مسیر نامناسب اجتماعی قرار می دهد و از این موارد گذشته این شبکه ها به بستری برای افراد سود جو تبدیل شده تا اقدام به کلاهبرداری ، اخاذی با فروش اطلاعات شخصی و... نمایند.

اما شبکه های اجتماعی را منع نکنیم مدیریت کنیم

البته بسیاری از کارشناسان حوزه اجتماعی معتقدند که فضای جامعه امروز برای ترد شبکه های اجتماعی محیا نیست و هرکدام که بسته می شود یکی دیگر پا به عرصه می گذارد، اما می شود از طریق اقدامات کنترلی و استفاده از مزیت های آن در زمینه های آموزش های مختلف ، فرهنگ سازی ایجاد فرصت های شغلی فراوان از طریق بازارهای مجازی البته تحت نظارت مراجع قانونی مسیر را برای استفاده درست از این شبکه ها هموار ساخت. به هر حال این فضا گستره فراوانی دارد که می تواند بستر مناسبی برای ایجاد همبستگی بین مردم در مسائل مختلف اجتماعی باشد، همانند فرهنگ سازی های هوشمندانه برای مدیریت مصرف انرژی، رانندگی صحیح و یا حتی کمک های مردمی به منظور استفاده در امور خیریه و... باشد و این مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. اما والدین را باید آموزش داد تا آنها نیز به فرزندان خود بیاموزند که بهترین استفاده را از این فضا ببرند و با فرهنگ سازی مطلوب دیگر به سمت کنجکاوی در زندگی شخصی دیگران نروند و فایل های آنها را به راحتی منتشر نکنند. البته در اینجا مسئله فیلترینگ هوشمند که توسط وزارت ارتباطات مطرح می شود می تواند مصادیق مجرمانه این شبکه ها از جمله انتشار فایل های خصوصی ، تصاویر خیر اخلاقی و... را بسیار کاهش دهد که در این صورت ما هم اصل موضوع را منع نکرده ایم و هم محتوای خیر مطلوب آن را از اجتماع حذف می کنیم.
-