تبیان، دستیار زندگی
زانودرد یکی از مشکلات شایع در بسیاری از کشورهای جهان است. اگر این درد بدون درمان رها شود (استراحت، کمپرس، استفاده از یخ و ...) وضعیتی ناامیدکننده ایجاد خواهد کرد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه درد مزمن زانو را کنترل کنیم؟

زانودرد یکی از مشکلات شایع در بسیاری از کشورهای جهان است. اگر این درد بدون درمان رها شود (استراحت، کمپرس، استفاده از یخ و ...) وضعیتی ناامیدکننده ایجاد خواهد کرد. در اینجا به شما بهترین راه های کنترل درد مزمن زانو را بدون آنکه زندگی فعالانه تان از دست برود، نشان خواهیم داد که توسط ورزشکاران و متخصصان تجربه شده اند.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان

درد زانو

کشش

دونده دوی ماراتن: من در سال گذشته به دلیل دچار شدن به تاندونیت پاتلا دیگر قادر به انجام دوی ماراتن نشدم. تاندونیت پاتلا یک آسیب شایع به دلیل فشارهای مکرر بر تاندون پاتلا - تاندونی است که استخوان پاتلا یا کشکک را به استخوان تیبیا یا درشت نی (یکی از دو استخوان ساق پا در زیر زانو) متصل می کند- و در نتیجه پارگی های کوچک در تاندون است.

وقتی استراحت و یخ به کاهش درد کمک نکرد، من تلاش کردم از یک زانوبند حمایتی استفاده کنم که در حین دویدن درد را کاهش می داد، اما بعد از آن درد از بین می رفت. به نظر می رسد برای کمک به کاهش این درد کشش های اضافی چهارگانه و کشش عضلات پشت زانو و ران، و برخی از تمرینات سبک دیگر مانند این ها لازم است.

غلتک فوم در زیر زانو و ران

ورزشکار: پس از بازی کردن در دانشگاه برای مدتی، با درد ثابت در زانوهای خود مواجه شدم. درد مزمن زانو برای مدت طولانی، مهم ترین دلیل آن بود که من یک ورزشکار کالج نبودم و کمی کمتر فعال شدم.

خوشبختانه چند سال پس از فارغ التحصیلی، من به کمک یک مربی شخصی موفق شدم با پیاده روی به همراه باند کشی، نشست و برخاست و حرکت پل، زانوهایم را تقویت کنم. همچنین غلتک فوم کمک زیادی به من کرد. من هر شب مدت 20 تا 30 دقیقه این حرکت را انجام می دادم.

رژیم غذایی گیاهی

مربی ورزشی و متخصص تمرینات اصلاحی: مدت ها بود که فیزیوتراپی و طب سوزنی نمی توانست درد زانوها را در من کاهش دهد. من در نهایت من راهی را پیدا کردم که هیچ کس آن را باور نداشت. روزی  با دیدن یکی از مراجعه کنندگان متوجه شدم او با کاستن گلوتن از رژیم غذایی برای تسکین درد کمک می گیرد و این دیدار انگیزه ای شد تا به بررسی ارتباط تغذیه و درد بپردازم. این روش منجر به تلاش برای کاهش التهاب درون بدنم شد.

من تقریبا تمام موادغذایی حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف کردم و آنها را با گیاهان مغذی و غنی جایگزین نمودم. همچنین چربی های سالم مانند آووکادو، روغن نارگیل، روغن زیتون و دانه کتان را جزئی از رژیم غذایی روزانه خود ساختم. پیش از آن، من در زانوی راست دچار درد بودم که مانع از انجام پرش ها یا برخی از تمرینات دیگر و یا چند تکرار آن ها در یک زمان می شد. پس از در پیش گرفتن این رژیم غذایی گیاهی، من 16 کیلوگرم وزن از دست دادم و قادر به حرکت تا 16 کیلومتر بدون دردسر هستم.

جراحیACL  به همراه بازتوانی طولانی

بسکتبالیست: پس از پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) در طول یک بازی بسکتبال، ناچار به عمل جراحی شدم اما درد برای هفت سال به طول انجامید. من سعی کردم با یوگا، ماساژ، و یخ بدون هیچ مسکنی درد را کاهش دهم. اما زمانی که من در سال گذشته مجددا ACL خود را از دست دادم، به ناچار دوباره تحت عمل جراحی قرار گرفتم و این بار اما تصمیم گرفتم تا در این زمان، روند بازسازی را کند کنم.

من دو ماه به طور کامل بی حرکت شدم و ذهنیتم نیز تغییر کرد. می دانستم که چه زمانی باید دوباره شروع به حرکت کنم و هرگز عجله نکردم. در حال حاضر هنوز آسیب به طور کامل برطرف نشده است اما من حالا قادرم تقریبا روزانه تا 32 کیلومتر بدون درد دوچرخه سواری کنم.

مفصل مصنوعی زانو

تعویض مفصل زانو

دوچرخه سوار BMX: من در 40 سالگی BMX را شروع کردم و اکنون 68 سال دارم. اما سال پیش من به سختی می توانستم از خواب بیدار شوم، زیرا زانوهایم خیلی دردناک بودند. من در فرم دوچرخه سواریم تغییر دادم تا درد کمتری را تحمل کنم، اما این فرم جدید برای مسابقه کارآمد نبود و تصمیم به تعویض هر دو مفصل زانو گرفتم.

من واقعا سخت تلاش کردم تا اطمینان حاصل کنم که بهبود پیدا کرده ام. حدود چهار تا شش هفته پس از تعویض زانو، من مجددا به سمت دوچرخه سواری روی آوردم. اگر به عقب برگردم، زودتر از این ها جراحی تعویض مفصل را انجام می دهم.

کمی از همه چیز

مربی فوتبال: من ناچار شدم برای درمان آسیب کشکک هر دو زانو، تحت عمل جراحی قرار بگیرم. پزشک و فیزیوتراپیست هر دو عقیده داشتند، این مشکل ناشی از رشد زیاد عضلات جلوی ران و ضعف عضلات پشت ران و ایجاد مشکل در کشکک زانو است. پس از جراحی من مدتی را صرف فیزیوتراپی جهت تقویت عضلات اطراف زانو کردم تا مجددا دچار این مشکل نگردم.

من کریوتراپی (سرما درمانی)، طب سوزنی، درمان سونا، فوم نورد و کشش استاتیک را در روزهایی که آموزش نمی دهم انجام می دهم. من احساس می کنم ترکیبی از همه این چیزها به من در مدیریت دردم کمک می کند. من معتقدم اگر من این روش های پیشگیری و بهبودی را قبلا انجام می دادم هرگز نیازی به جراحی پیدا نمی کردم.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.