تبیان، دستیار زندگی
این فناوری که بافت ترانسفکشن (TNT) نام دارد در حقیقت یک تراشه نانو به اندازه سکه ای کوچک است که حدود یک ثانیه روی پوست گذاشته و برداشته می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نانو برچسب یعنی خداحافظی با سرنگ

این فناوری که بافت ترانسفکشن (TNT)  نام دارد در حقیقت یک تراشه نانو به اندازه سکه ای کوچک است که حدود یک ثانیه روی پوست گذاشته و برداشته می شود. در این مدت زمان کوتاه تراشه یک کد ژنتیک به سلول های پوستی تزریق و به سلول هایی تبدیل می کند که باید رگ های خونی مجروح را بازسازی کنند.

فرآوری بخش دانش و زندگی تبیان
برچسب پوستی

یک برچسب جدید پوستی ساخته شده که برچسب جدید پوستی ساخته شده که می تواند زخم ها را درمان کند و حتی طی چند روز ارگان های خسارت دیده بدن را ترمیم کند.

تحقیقات جدید نیز نشان می دهد تاثیرات این برچسب پس از چند روز قابل مشاهده است. محققان در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو توانستند قابلیت عملکرد مغز موش ها پس از سکته را احیا کنند. در آزمایشی دیگر پاهای مجروح موش را فقط طی سه هفته و با یک بار چسباندن برچسب درمان کنند.

دکتر چاندان سن محقق ارشد تحقیق در این باره می گوید: این برچسب در کسری از ثانیه تاثیر خود را می گذارد. فقط کافی است برچسب قسمت مجروح را لمس کند. در این نقطه فرایند برنامه ریزی دوباره سلول آغاز می شود.

سن در این باره می گوید: محققان در آزمایش ها این تراشه را روی پاهای مجروج یک موش به کار بردند که طبق اسکن ها هیچ جریان خونی در آنها وجود نداشت.

این تراشه سلول های پوست را دوباره برنامه ریزی کرد تا به سلول های عروقی تبدیل شود. در عرض یک هفته تغییراتی در پاهای موش قابل مشاهده شد در هفته دوم رگ های خونی شکل گرفت و در هفته سوم پاهای موش  نجات یافتند. جالب آنکه به هیچ درمان دیگری نیاز نبود.

رشد دوباره اندام‌ها با برچسب پوستی جدید

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو موفق به ساخت نانو تراشه قابل نصب در سطح پوست شدند که با آزادسازی اطلاعات ژنی در محل آسیب دیده، روند ترمیم بافت زخم را سرعت می‌بخشد.  ژن درمانی مجموعه‌ای از روش‌های درمانی است که طی آن با ترمیم و رفع عیب ژن و یا با انتقال کدهای ژنتیکی به محل آسیب‌دیده فرایند درمان بیماری آغاز شده و معمولا در این روش سرعت درمان نیز افزایش می‌یابد.

محققان دانشگاه اوهایو با آزمایش برچسب پوستی بر روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند که مواد موجود در این برچسب با تاثیر روی سلول‌های بافت هدف، قادر است تا آنها را به سلول‌های مورد نظر جهت فرایند بازسازی یا رویش مجدد تبدیل کند.

تکنولوژی ژن درمانی مورد استفاده توسط محققان به اختصار TNT یا انتقال کدهای ژنتیک نانو به بافت هدف نامیده می‌شود. به کمک این فناوری و با نصب برچسب پوستی بر روی پوست اطلاعات ژنتیک مورد نیاز برای تحریک سلول‌های بافت محل آسیب‌دیده رها شده و پس از جذب در طول چند روز فرایند ترمیم پایان می‌یابد.

مدت زمان لازم برای قراردادن برچسب بر روی پوست بر خلاف انتظار تنها چند ثانیه است. در واقع در همین چند ثانیه برچسب پوستی با تزریق اطلاعات ژنتیک به درون سلول‌های پوستی، آنها را به سلول‌های مورد نیاز جهت فرایند بازسازی محل آسیب‌دیده تبدیل می‌کند.

محققان دانشگاه اوهایو به کمک فناوری جدید حتی آسیب‌های مغزی ناشی از سکته و آسیب‌های فیزیکی پا را در عرض تنها چند هفته و با لمس چند ثانیه‌ای این برچسب درمان کردند.

اندازه‌گیری مداوم قند خون با یک برچسب پوستی

شرکتی به نام Nemaura Medical در انگلستان سیستمی به نام sugarBEAT را ارائه داده که می‌تواند قند خون را به‌طور دائم اندازه‌گیری کند. این سیستم شامل یک برچسب یا پچ پوستی یک‌بار مصرف است که روزی یک عدد از آن‌ها به پوست بازو چسبانده می‌شود.

بر روی این برچسب نوعی حس‌گر چسبیده می‌شود و یک تلفن همراه هوشمند یا یک ساعت هوشمند از طریق وایرلس به این حس‌گر متصل و لینک می‌شود. برچسب بدون هیچ دردی به پوست بازو یا ساق یا شکم متصل می‌شود. قند خون هر پنج دقیقه یک‌بار به‌توسط این سیستم اندازه‌گیری می‌شود. اطلاعات موبایل یا ساعت هوشمند را می‌توان به‌صورت وایرلس به پزشک یا بیمارستان مخابره کرد تا هرلحظه که نیاز بود اقدام لازم صورت گیرد.

کاهش خطر مرگ پس از سکته مغزی با استفاده از برچسب پوستی

محققان در جریان مطالعه ای متوجه شدند که با استفاده از یک برچسب خاص پوستی می توان خطر مرگ پس از ابتلا به سکته مغزی را تا نصف کاهش داد. با این حال محققان دانشگاه ناتینگهام که این مطالعه را انجام داده اند، خاطر نشان کردند که کارایی این برچسب در صورتی است که از آن زود و در حین انتقال بیمار به بیمارستان استفاده شود. این برچسب حاوی داروهایی است که فشار خون را پایین می آورد، رگ ها و شریان ها را شل می کند و به این ترتیب موجب تقویت جریان خون به مغز می شود.

مدت زمان لازم برای قراردادن برچسب بر روی پوست بر خلاف انتظار تنها چند ثانیه است. در واقع در همین چند ثانیه برچسب پوستی با تزریق اطلاعات ژنتیک به درون سلول‌های پوستی، آنها را به سلول‌های مورد نیاز جهت فرایند بازسازی محل آسیب‌دیده تبدیل می‌کند

کارشناسان معتقدند که به کارگیری زودهنگام برچسب احتمال بقای بیمار دچار سکته مغزی را تقویت می کند و اثرات یک سکته مغزی را به اندازه چشمگیری کاهش می دهد. محققان دانشگاه ناتینگهام در جریان یک مطالعه پایلوت متوجه شدند که خطر مرگ بیمارانی که امدادگران این برچسب پوستی را بر بازوی آنها زده بودند 16 درصد بود که این میزان کمتر از نصف 38 درصد میزان مرگ و میر در میان بیمارانی است که این برچسب به بازوی آنها زده نشده بود.

پروفسور فیلیپ بث از دانشگاه ناتینگهام که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: به اعتقاد ما با تقویت جریان خود در مغز بیماران مبتلا به سکته مغزی، می توان احتمال زنده ماندن و بهبود آنها را به اندازه چشمگیری تقویت کرد. این برچسب ما را قادر می سازد تا در عرض چند دقیقه جریان خون به مغز بیماران مبتلا به سکته مغزی را تقویت کنیم.

سکته مغزی زمانی بروز می کند که یک لخته خون شریانی را در مغز مسدود می کند و یا خونریزی در مغز ایجاد می شود و به این ترتیب جریان خون به مغز کاهش می یابد. در این هنگام درمان سریع برای بازسازی خون رسانی به مغز حیاتی است و این درمان شامل استفاده از داروهای ضدلخته و یا برداشت انسداد با استفاده از یک سیم و یا عمل جراحی می شود.

اما محققان دانشگاه ناتینگهام متوجه شدند که استعمال داروها از طریق پوست می تواند جریان خون به مغز بیمار را قبل از رسیدن وی به بیمارستان تقویت کند.

درمان علائم اولیه بیماری پاركینسون، با یك برچسب پوستی

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریكا استفاده از یك برچسب پوستی به نام نوپرو ‪ Neupro‬را تایید كرد. این برچسب برای درمان علائم اولیه بیماری پاركینسون طراحی شده است. نوپرو كه اولین برچسب پوستی تایید شده برای درمان علائم بیماری پاركینسون است، محتوی داروی روتیگوتاین است كه پیش از برای استفاده در آمریكا تایید نشده بود. بیماری پاركینسون كه از دسته وضعیت‌هایی است كه اختلال سیستم حركتی خوانده می‌شود در نتیجه كاهش سلول‌های مغزی تولیدكننده دوپامین بروز می‌كند. روتیگوتاین، كه از طبقه داروهای آگونیست دوپامین است، با استفاده از یك برچسب سیلیكونی كه هر ‪ ۲۴‬ساعت تعویض می‌شود، پیوسته جذب پوست می‌شود. آگونیست دوپامین با فعال كردن گیرنده‌های دوپامین در بدن فعالیت می‌كند و تاثیر دوپامین انتقال‌دهنده عصبی را تقلید می‌كند.

نسل بعدی واکسن‌های انسانی؛ فقط برچسب پوستی؟

دانشمندان جهت افزایش نرخ واکسیناسیون آنفولانزا در جمعیت‌ها، برچسب واکسنی (vaccine patch) را طراحی کرده‌اند. این رویکرد برچسب پوستی می‌تواند اساساً جایگزین واکسیناسیون سالانه آنفلوانزا شود. ویروس آنفولانزا برخلاف سایر ویروس‌ها (ویروس‌هایی مانند عوامل سرخک و اوریون) به‌ سرعت جهش پیدا می‌کند، به همین دلیل ما باید هرساله واکسن جدیدی ایجاد کنیم. نکته مهم در واکسن آنفولانزا این است که تعداد افراد واکسینه در برابر ویروس آنفولانزا کافی نیستند و درنتیجه، حدود ۴۸۰۰۰ نفر هرسال از عوارض ناشی از آنفولانزا می‌میرند.

محققان می‌خواستند برای ساده شدن واکسن آنفولانزا، تزریق آمپول‌های سنتی را کنار بگذارند. غالبا سوزن و تزریق، در بسیاری از افراد ترس ایجاد می‌کند و این ترس موجب می‌شود بیمار جهت دریافت واکسن آنفولانزا کمتر به درمانگاه مراجعه کند. محققان در آزمایش بالینی مرحله اول، ایمنی و کارایی یک برچسب میکروسوزنی واکسن آنفولانزا را آزمایش کردند. برچسب پوستی تقریباً به‌اندازه یک اثرانگشت شصت است. این برچسب حاوی ۱۰۰ میکروسوزن است که فرم خشک واکسن آنفولانزا را به یک بیمار منتقل می‌کند.

روش واکسن میکروسوزنی برای تولید ایمنی خوب در بیماران مؤثر بود. درواقع، واکنش ایمنی افرادی که واکسن میکروسوزنی و واکسن سنتی آنفولانزا را دریافت کرده بودند تفاوت نداشت. با برچسب پوستی بیماران خودشان می‌توانند به‌طور مؤثر خود را واکسینه کنند. به این معنا که فرقی نمی‌کند که برچسب توسط یک پزشک و یا توسط خود بیمار به کار گرفته شود. علاوه بر این، شرکت‌کنندگان تمایل بیشتری به برچسب داشتند، زیرا مصرف آن آسان‌تر و با درد بسیار کمتر نسبت به روش سنتی بود. فقط ۲۰ دقیقه واکسن آن جذب می‌شود، میکروسوزن‌ها حل می‌شوند و برچسب می‌تواند مانند یک بانداژ دور انداخته شود. اختصاصاً برچسب میکروسوزنی می‌تواند جایگزین واکسیناسیون اطفال باشد. با این‌ وجود برچسب میکروسوزنی بدون نقص نیست. بروز خارش و قرمزی را در محل تماس برچسب گزارش ‌شده و البته این واکنش‌ها دور از انتظار نبوده و باعث کاهش ترجیح مردم برای برچسب نشد.

هنوز به آزمایش‌های دقیق بالینی بیشتری احتیاج است، اما تاکنون نتایج امیدوارکننده بوده است. این محققان امیدوارند تا افراد بیشتری را برای دریافت واکسن تشویق کنند تا در نهایت تعداد مرگ‌ومیر ناشی از ویروس را کاهش یابد. آن‌ها همچنین امیدوارند که استفاده از این برچسب میکروسوزنی را به داروها و واکسن‌های دیگر نیز گسترش دهند.


منابع: ایسنا،‌ ایران ارتوپد،‌ ایرنا، پزشکان بدون مرز، فن زیست