تبیان، دستیار زندگی
حسین مرعشی معتقد است با توجه به تغییر شرایط اقتصادی، ماموریت اقتصادی دولت دوازدهم نیز تغییر کرده و در نتیجه لازم است تیمی توسعه گرا برای پیشبرد اهداف،همراه رییس جمهور باشند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دولت دوازدهم تیم‌اقتصادی توسعه‌گرا نیاز دارد

حسین مرعشی معتقد است با توجه به تغییر شرایط اقتصادی، ماموریت اقتصادی دولت دوازدهم نیز تغییر کرده و در نتیجه لازم است تیمی توسعه گرا برای پیشبرد اهداف،همراه رییس جمهور باشند.

بخش اقتصاد تبیان
دولت دوازدهم تیم‌اقتصادی توسعه‌گرا نیاز دارد

به گزارش تبیان به نقل از خبرآنلاین، زهرا علی‌اکبری: اقتصاد ایران گروگان خواسته های کوتاه مدت مردم است.این را حسین مرعشی می گوید؛فعال سیاسی که به واسطه فعالیت های شغلی اش تحلیلی به روز از وضعیت اقتصاد ایران دارد.

مرعشی ظرفیت های اقتصاد ایران را هر چند بالا می داند اما وقتی با این سئوال روبرو می شود که آیا برنامه دولت یازدهم برای خارج کردن اقتصاد از سایه سیاست به تحقق نزدیک شده یا خیر می گوید:«مشکل ما این نیست که اقتصاد زیر سایه سیاست است. طبیعی است جهت گیری های سیاسی بر تصمیمات اقتصادی موثر باشند، بحران وقتی آغاز می شود که اقتصاد گروگان خواسته های کوتاه مدت مردم می شود و سیاستمدار نیز چون خواسته کوتاه مدت و آنی را به درستی درک می کند، از پاسخ به آن دست بر نمی‌دارد.»

او ادامه داد:«برای روشن‌تر شدن موضوع بهتر است به چند نکته اشاره کنم؛رشد مصرف برق در ایران هشت درصد است اما رشد تولید به این میزان نمی رسد.سیاستگذار و برنامه ریز می داند با این روند،بالاخره کشور با کمبود برق و خاموشی روبرو می شود. به جای آنکه موضوع را با مردم در میان بگذارد و قیمت برق را افزایش دهد تا روند رشد مصرف را کنترل کند، شق دوم را می پذیرد و با عدم افزایش قیمت، بالاخره کشور را با خاموشی مواجه می کند.»

اقتصاد ایران در اثر آزاد شدن پتانسیل بخش خصوصی قدرت پرواز خواهد داشت و می توان از ظرفیت های عجیبی برای ایجاد شغل های پایدار بهره برد.

مرعشی تصریح کرد:«این وضعیت در حوزه ارز نیز مشهود است، ما چه زمانی ارز هفت تومانی را رها کردیم؟وقتی قیمت ارز دربازار دیگر به 150 تومان رسیده بود. چه زمانی از دلار 300 تومانی و هزار تومانی دل کندیم؟ وقتی قیمت به شدت در بازار آزاد افزایش یافته بود، به این ترتیب به جای آنکه تن به افزایش تدریجی قیمت ارز بدهیم؛ تا وقتی زورمان می رسد قیمت ها را پایین نگه می داریم و وقتی هم لنگر از دستمان در رفت،اقتصاد با بحرانی جدی روبرو می شود.»

کارنامه دولت یازدهم

مرعشی در پاسخ به این سئوال که عملکرد اقتصادی کابینه یازدهم را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت:«تیم اقتصادی آقای روحانی متناسب با برنامه ای که داشتند،موفق بودند، به هر حال در شرایطی اداره کشور را در دست گرفتند که تورم بیش از چهل درصد بود و در نتیجه ماموریت اصلی این کابینه کنترل نرخ تورم بود که به درستی به اجرا درآمد.»

او با اشاره به اینکه احتمالا تیم اقتصادی کابینه ناهماهنگی هایی با یکدیگر داشتند، متذکر شد:« اطلاع از میزان هماهنگی این تیم با انجام سه مصاحبه با آقایان نوبخت، طیب نیا و سیف قابل درک است اما موضوع این است که اگر ناهماهنگی ای هم در این حوزه وجود داشت، منجر به عملکرد ناصحیح نشد.»

اولویت های دولت دوازدهم

مرعشی در پاسخ به این سئوال که اگر عملکرد اقتصادی کابینه را قبول دارید چرا اعلام کردید تیم اقتصادی کابینه باید تغییر کند؟ گفت:«تیم اقتصادی دولت یازدهم در شرایط خاصی اداره کشور را در دست گرفت.طبیعی است ماموریت های این تیم با توجه به شرایط اقتصادی با ماموریت های امروز متفاوت است.»

او با تاکید بر اینکه بدنه اقتصاد ایران انتظار تغییر دارد،اضافه کرد:»شرایط اقتصادی ایران امروز به هیچ وجه شبیه چهار سال گذشته نیست.اقتصاد امروز شرایطی با ثبات تر از گذشته دارد و با ثباتی نسبی روبروست.تورم کاهش یافته و ماموریت دولت تغییر کرده است. اتفاقا اقتصاد ایران در شرایط کنونی به یک تیم توسعه گرا نیاز دارد که از پس ایجاد رونق و تحریک در بازار به درستی بربیایند.»

این فعال‌سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد:«در اثر ثباتی که طی چهار سال گذشته در کشور حاکم شده است، امروز مردم اعتمادشان را به سیاست های دولت دوباره به دست آورده اند و حالا می توان از این موقعیت برای افزایش قدرت مانور اقتصاد بهره‌مند شد.»

مرعشی تاکیدکرد:«در حقیقت تیم قبلی با ماموریت بازگرداندن ثبات و کنترل تورم به درستی از عهده وظایفشان بر آمدند و حالا باید جای خود را به کسانی بدهند که هم توسعه را بفهمند و هم بخش خصوصی را باور داشته باشند.»

او گفت:«لازم نیست توسعه را به اتکای دولت انجام دهیم ، بخش خصوصی می تواند مناسبات اقتصاد ایران را تغییر دهد و این دور از ذهن نیست.»

از مقبولیت تا محبوبیت

معاون رییس رییس دولت اصلاحات در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به این سئوال که تغییراتی مورد اشاره را تا چه میزان در کابینه محتمل می دانید؟ گفت:«ما در جمهوری اسلامی عادت داریم که کارها را نیمه تمام رها کنیم، حالا دولت دوازدهم هم از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است این ماموریت ویژه را در نظر نگیرد. به عبارت دیگر این نگرانی برای من وجود دارد که دولت دوازدهم با ترکیبی کنترلی، برای ورود به دوران توسعه آماده شود.»

او ادامه داد:«آقای روحانی قبل از پروسه انتخابات دوازدهم مقبولیت داشت،در پروسه انتخابات دوازدهم محبوب شد و حالا انتخاب کابینه می تواند موجب حفظ، تقویت یا تضعیف این محبوبیت شود. به هر حال اگر در تعیین کابینه به انتظارات بدنه اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور پاسخ دهد، طبیعتا با افزایش محبوبیت روبرو خواهد شد و اگر نتواند از پس این مهم برآید ممکن است موقعیت عکس موقعیت اول را شاهد باشد.»

مشکل ما این نیست که اقتصاد زیر سایه سیاست است. طبیعی است جهت گیری های سیاسی بر تصمیمات اقتصادی موثر باشند، بحران وقتی آغاز می شود که اقتصاد گروگان خواسته های کوتاه مدت مردم می شود و سیاستمدار نیز چون خواسته کوتاه مدت و آنی را به درستی درک می کند، از پاسخ به آن دست بر نمی‌دارد.

مرعشی اضافه کرد:«ضروری است که رد انتخاب افراد کابینه ، اولویت ها و ضرورت های کشور نیز مد نظر قرار گیرد.» به گفته وی هم بدنه سیاسی و هم بدنه اقتصادی انتظار جدی برای تغییر دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر این انتظار با جواب مثبتی مواجه نشود، می تواند زمینه های دلسردی را در ایران ایجاد کند، گفت:«اگر کبوترهایی که به جوجه هایشان پرواز یاد می دهند را دیده باشید، متوجه می شوید که پرواز تنها وقتی اتفاق می افتد که مادر ، فرزندانش را هل دهد و آنها را وادار کند که یاد بگیرند.حالا نیز وقتی آن است که دولت خودش را در این جایگاه قرار دهد و بخش‌خصوصی را مجبور کند وارد میدان شود.»

نماینده دور پنجم و ششم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه توجه به بخش خصوصی و کارکردهای آن از مهمترین اولویت های پیش‌روی کابینه دوازدهم است، متذکر شد:«مگر می شود این پتانسیل را نادیده گرفت؟اقتصاد ایران در اثر آزاد شدن پتانسیل بخش خصوصی قدرت پرواز خواهد داشت و می توان از ظرفیت های عجیبی برای ایجاد شغل های پایدار بهره برد.»
منبع: خبرآنلاین