تبیان، دستیار زندگی
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور پرشور در مراسم تحلیف رییس جمهوری نشان دهنده این است که پروژه منزوی ساختن ایران پوچ و بیراهه است و کشورهای مختلف علاقه مند به ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هستند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پروژه منزوی کردن ایران پوچ است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور پرشور در مراسم تحلیف رییس جمهوری نشان دهنده این است که پروژه منزوی ساختن ایران پوچ و بیراهه است و کشورهای مختلف علاقه مند به ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هستند.

بخش سیاست تبیان
پروژه منزوی کردن ایران پوچ است

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی امروز - سه شنبه- مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از حضور میهمانان داخلی و خارجی در مراسم تحلیف، افزود: حضور 500 میهمان خارجی در مراسم تحلیف که حدود 130 نفر آنان مقامات عالی رتبه از 105 کشور بودند در مجلس شورای اسلامی، نوعی ارج نهادن به مردم سالاری دینی بود.

لاریجانی تصریح کرد: این حضور، حاکی از احترامی بود که دولت ها و ملت ها برای ملت ایران قائل بودند، به رغم تبلیغات مستمر قدرتمندان و صرف هزینه های زیاد، درخشندگی فرهنگ و تمدن ملت ایران اسلامی و حرکت ملت ما، تعلق خاطر آنان را به ملت نشان می دهد.

لاریجانی یادآور شد: این حضور نشانگر ارزشمندی مردم سالاری دینی در کشور ما است، در این منطقه که متاسفانه بسیاری از کشورها از نعمت مشارکت مردم در سرنوشت خود بی بهره هستند ایران توانست بعد از انقلاب نظام مردم سالاری تاسیس کند و این حضور احترام به رای ملت و انتخابات و ارزش جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: باوجود دسایس آمریکا و حرافی ها و این موضوع که برخی کشورها فریاد می زدند ایران در جهان منزوی است و برای این موضوع میلیاردها دلار خرج کردند، حضور این تعداد چشمگیر نشان داد دولت ها بی اعتنا به این دسایس علاقه مند به ایران هستند. رییس مجلس ادامه داد: در هنگامه لفاظی های آمریکا و اقدامات ایذایی آنان در محدود سازی تحاری ایران، این حضور نمایندگان کشورهای مختلف نشانه علاقه آنان برای داشتن روابط تجاری و همکاری با ایران است و این حضور نشان داد تحریم های آمریکا چه قدر بی مقدار است.

لاریجانی تاکید کرد: از همه قسمت های مختلف دنیا از آمریکای لاتین، آسیا، اروپا، کشورهای اسلامی، همسایگان اتحادیه های مهم در این اجلاس شرکت کردند، حضور این کشورها، نشانه حمایت و پشیبانی از دولت ما است که جنبه منطقه ای دارد.

وی تاکید کرد: احترام کشورهای مختلف به ایران دستاوردی برای منافع ملی ایران بود ولی با برخی از حاشیه سازی ها تلاش شد این دستاورد دیده نشود. رئیس مجلس در عین حال تصریح کرد: تصویربرداری چند نفر از نمایندگان از یکی میهمانان مراسم تحلیف گرچه نوعی سهل انگاری بود اما تبدیل آن به یک موضوع اساسی و ندیدن اثرات مهم این مراسم در امنیت ملی درست اندیشی و نگاه ملی در آن نهفته نیست.

لاریجانی همچنین گفت: متاسفانه چند سالی است آفتی گریبان گیر کشور شده و موضوعاتی مربوط به امنیت ملی و منافع ملی کشور به سرعت به موضوعات جناحی تبدیل شده است که این مساله موجب خسارت می شود.

وی تصریح کرد: تلاش می شود اقدامات باارزش که با زحمت و فکر حاصل می شود با حاشیه سازی ضایع شود که این مراسم هم از این آسیب مصون نبود، برای مثال نام چند کشور کوچک و کمتر شناخته شده را برجسته و بزرگ نمایی کردند، آیا مقامات عالی رتبه از چین، روسیه، اندونزی، عراق ،ترکیه، جمهوری آذربایجان، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، برزیل، دانمارک، سوئد و بسیاری از کشورهای دیگر موضوع قابل پنهان است؟ چرا ارزش کار و احترام برخی کشورهای دنیا را به خاطر برخی دسته بندی های سیاسی و داخلی کم رنگ و بی مقدار جلوه می دهید؟

وی تصریح کرد: مقامات عالی رتبه کشورها برای حضور در مراسم دیگر کشورها محاسبات زیادی می کنند و با همه مسائلی که آمریکا و برخی کشورها کرده بودند حضور آنان نشانه دوستی و شکست پروژه منزوی سازی ایران بود که دشمنان برای اجرای آن میلیاردها دلار هزینه کردند.

رییس مجلس همچنین گفت: البته حضور افراد زیاد ما را با محدودیت جا مواجه کرد که نتوانستیم از حضور همه بزرگان کشور دعوت کنیم، البته جفاست که این محدودیت جا را به مسائل مذهبی و قومی مرتبط کنیم. لاریجانی در مورد دولت آینده ابراز امیدواری کرد که با سرعت زیاد هیات دولت تشکیل شود و حرکت اجرایی کشور شکل جدیدی به خود گیرد.

**برخی سخنان درمورد تعاملات بین مجلس و دولت درزمینه دولت دوازدهم غیرواقعی است

وی تصریح کرد: گاهی در برخی رسانه ها در مورد بعضی تعاملات بین مجلس و دولت در مورد هیات دولت دوازدهم سخن گفته اند که این امر ذهنیات، حدسیات آنان و غیر واقعی است. رییس مجلس ادامه داد: انتخاب وزرا وظیفه و حق رییس جمهوری است و کسی نقشی در این امر جز خودش نداشته است، گمانه زنی های رسانه ای خصوصا گمانه زنی هایی که مربوط به رییس مجلس و مجلس است، واقعیت ندارد.

وی گفت: فراکسیون های مجلس با رییس جمهوری جلسه داشتند، تا آن جا که اطلاع دارم بیشتر معیارهای خود را در مورد افراد اصلح بیان کردند و در مورد افراد نظری ندادند، حداقل در مورد رییس مجلس این گونه نیست.وی از رسانه ها خواست که به اصل موضوع توجه شود و به حواشی که واقعیت ندارد پرداخته نشود.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در سخنان خود روز 17 مرداد را که به نام شهید محمود صارمی روز خبرنگار نام گرفته است، به خبرنگاران تبریک گفت و اظهار داشت: تلاش رسانه‌های گروهی در توسعه کشور و ایجاد وفاق در افکار عمومی جهت حل مشکلات کشور عامل پیشرفت و آبادانی کشور می شود.


منبع: خبرگزاری ایرنا