تبیان، دستیار زندگی
دکتر حسن روحانی رئیس دفتر و برخی معاونان خود را تغییر داده و البته با تشکیل معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی رئیس جمهور که وظیفه سخنگویی در دولت دوازدهم را نیز بر عهده خواهد داشت، «رضا صالحی امیری» وزیر ارشاد خود در دولت گذشته را برای این مسئولیت انتخاب کرده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کابینه دوازدهم نهایی شد

دکتر حسن روحانی رئیس دفتر و برخی معاونان خود را تغییر داده و البته با تشکیل معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی رئیس جمهور که وظیفه سخنگویی در دولت دوازدهم را نیز بر عهده خواهد داشت، «رضا صالحی امیری» وزیر ارشاد خود در دولت گذشته را برای این مسئولیت انتخاب کرده است.

بخش سیاست تبیان
کابینه دوازدهم نهایی شد

از طرفی، تکلیف وزارتخانه هایی چون دفاع، نیرو، علوم، آموزش و پرورش و اقتصاد مشخص شده و این وزارتخانه ها نیز گزینه های مورد نظر خود را شناخته اند که سه شنبه به مجلس معرفی خواهند شد. همچنین گفته می شود، روحانی امروز و فردا حکم رئیس دفتر و معاونان خود را برای آغاز به کار یا ادامه فعالیتشان در دولت دوازدهم صادر کند.

پنجشنبه و شنبه گذشته، مراسم تنفیذ و تحلیف «حسن روحانی» برای بر عهده گرفتن کرسی بالاترین مقام اجرایی کشور و ریاست جمهوری دولت دوازدهم در حسینه امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی برگزار شد و شیخ دیپلمات از امروز رسما کار خود برای دولت دومش را آغاز کرده است.

از سی ام اردیبهشت ماه تا کنون ـ که حسن روحانی، پیروز عرصه رقابت های انتخاباتی برای ریاست جمهوری لقب گرفته ـ شاید کار انتخاب کابینه او برای دور دوم ریاست جمهوری اش، مهمترین دستور کار او، مشاوران و نزدیکانش بوده است.

در این مدت، گمانه زنی های بسیاری درباره وزیران و معاونان رئیس جمهور در رسانه ها و محافل سیاسی مطرح شد تا اینکه هفته گذشته خبر تکمیل قریب به اتفاق اعضای کابینه از درون پاستور به بیرون درز کرد.

البته هنوز هم در یکی دو مورد رایزنی هایی در حال انجام است، ولی رئیس جمهور ترکیب معاونان و وزیران پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم را شناخته و قرار است لیست وزیران پیشنهادی را سه شنبه 17 مرداد ماه به مجلس ارائه کند تا هر چه زودتر جلسه رأی اعتماد به وزیران تشکیل شده و کار دولت دوازدهم رسمی تر شود.

تکلیف وزارتخانه هایی مثل دفاع، نیرو، علوم، آموزش و پرورش و اقتصاد مشخص شده و این وزارتخانه ها نیز گزینه های مورد نظر خود را شناخته اند که سه شنبه به مجلس معرفی خواهند شد.

در این میان روحانی رئیس دفتر و برخی معاونان خود را تغییر داده و البته با تشکیل معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی رئیس جمهور که وظیفه سخنگویی در دولت دوازدهم را نیز بر عهده خواهد داشت، «رضا صالحی امیری» وزیر ارشاد خود در دولت گذشته را برای این مسئولیت انتخاب کرده است.

از طرفی انتخاب برای برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم سخت بوده که به گفته یکی از فعالان سیاسی اصلاح طلب 9 گزینه رئیس جمهور برای تصدی این وزارتخانه مورد موافقت قرار نگرفته اند؛ مسأله ای که تا حدودی نادرست به نظر می رسد، چون عمده افرادی که برای این وزارتخانه در نظر گرفته شده بودند، مثل «رضا فرجی دانا» خود تمایلی برای پذیرش این مسئولیت نداشته اند.

از طرفی تکلیف وزارتخانه هایی مثل دفاع، نیرو، علوم، آموزش و پرورش و اقتصاد مشخص شده و این وزارتخانه ها نیز گزینه های مورد نظر خود را شناخته اند که سه شنبه به مجلس معرفی خواهند شد.

همچنین گفته می شود، روحانی امروز و فردا، حکم رئیس دفتر و معاونان خود را برای آغاز به کار یا ادامه فعالیتشان در دولت دوازدهم صادر خواهد کرد.

ترکیب کلی کابینه دوازدهم که گفته می شود، ترکیب نهایی خواهد بود، بدین شرح است؛

معاون اول: اسحاق جهانگیری

رئیس دفتر رئیس جمهور: محمود واعظی

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رئیس جمهور و سخنگوی دولت: رضا صالحی امیری

معاون اجرایی: محمد نهاوندیان

معاون امور اداری و استخدامی: جمشید انصاری

معاون امور زنان و خانواده: معصومه ابتکار

معاون پارلمانی: حسینعلی امیری

معاون علمی و فناوری: سورنا ستاری

معاون حقوقی: الهام امین زاده

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی: علی اکبر صالحی

دستیار حقوق شهروندی: شهیندخت مولاوردی

رئیس بانک مرکزی: ولی الله سیف

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران: سید محمدعلی شهیدی

رئیس سازمان برنامه و بوجه: محمدباقر نوبخت

رئیس سازمان محیط زیست: عیسی کلانتری

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: علی اصغر مونسان

وزیر کشور: عبدالرضا رحمانی‌فضلی

وزیر امور خارجه: محمدجواد ظریف

وزیر اطلاعات: محمود علوی

وزیر آموزش و پرورش: بطحایی

وزیر ارتباطات: محمدجواد آذری جهرمی

وزیر ارشاد: سید عباس صالحی

وزیر اقتصاد: محمد نهاوندیان ـ مسعود کرباسیان

وزیر بهداشت: حسن قاضی زاده هاشمی

وزیر جهاد کشاورزی: محمود حجتی

وزیر دادگستری: سید علیرضا آوائی

وزیر دفاع: سرتیپ امیر حاتمی

وزیر راه و شهرسازی: عباس آخوندی

وزیر صنعت: محمد شریعتمداری

وزیر علوم: علی خاکی صدیق

وزیر کار: علی ربیعی

وزیر نفت: بیژن نامدار زنگنه

وزیر نیرو: حبیب الله بیطرف

وزیر ورزش: مسعود سلطانی فر
منبع: خبرگزار

تابناک