تبیان، دستیار زندگی
بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری، عده ای از داوطلبان رتبه خوب و راضی کننده ای را کسب نکرده اند. با توجه به این موضوع، احتمالاً این سؤال برای شما پیش خواهد آمد که آیا می توانیم با آنکه رتبه خوبی نیاورده ایم انتخاب رشته خوبی داشته باشیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتخاب رشته؛ انتخاب راه زندگی(بخش اول)

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری، عده‌ای از داوطلبان رتبه خوب و راضی کننده‌ای را کسب نکرده‌اند. با توجه به این موضوع، احتمالاً این سؤال برای شما پیش خواهد آمد که آیا می توانیم با آنکه رتبه خوبی نیاورده‌ایم انتخاب رشته خوبی داشته باشیم

انتخاب رشته؛ انتخاب راه زندگی(بخش اول)

حتماً تا به حال، برایتان پیش آمده است که برای خرید یا رفتن به یک محل تفریحی و ... ساعت‌ها فکر کرده و از کسانی که در آن زمینه، اطلاعات خاصی داشته‌اند، راهنمایی گرفته باشید. این تامل و تحقیق باعث می‌شود که شما بهترین انتخاب را با توجه به امکانات و شرایط خودتان داشته باشید و کمتر اشتباه کنید. چند روز است که برای شما داوطلبان عزیز، فرصت یک انتخاب مهم و حیاتی پیش آمده است که تمام زندگی و آینده شغلی‌تان را رقم می‌زند. این انتخاب مهم، همان انتخاب رشته است؛ چیزی که شما به خاطر آن، ماه‌ها و ساعت‌های زیادی زحمت کشیده و تلاش کرده‌اید و حالا قرار است که بدون دستپاچگی، و با تامل، تحقیق و مشورت، این تلاش خود را به ثمر برسانید و مرحله دیگری از زندگی خود را آغاز کنید.

در این شماره قصد داریم تا به مسایلی که در انتخاب رشته مهم است و یا سؤالات احتمالی که ممکن است در این زمینه برای شما پیش آید، و مهم‌تر از همه، نحوه انتخاب رشته برای کسانی که رتبه‌های چندان خوبی کسب نکرده‌اند، بپردازیم.

بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری، عده‌ای از داوطلبان رتبه خوب و راضی کننده‌ای را کسب نکرده‌اند. با توجه به این موضوع، احتمالاً این سؤال برای شما پیش خواهد آمد که آیا می توانیم با آنکه رتبه خوبی نیاورده‌ایم انتخاب رشته خوبی داشته باشیم. این سؤال، اغلب به ذهن دانش آموزانی خطور می‌کند که به دلیل شرایط خاص، امسال، در نظر دارند که حتماً در دانشگاه قبول شوند، اما از نتیجه رتبه و کارنامه خود راضی نیستند؛ مثلاً پسرانی که در صورت عدم قبولی در دانشگاه‌ها، باید راهی خدمت سربازی شوند، و نگران این موضوع هستند که بعد از اتمام دوران خدمت وظیفه عمومی، دیگر حوصله درس خواندن و دانشگاه رفتن یا امکان این کار را نداشته باشند؛ پس قبولی در دانشگاه برایشان مهم است؛ از طرفی، نگرانی دیگری هم برای این اشخاص  وجود دارد و آن نگرانی، این است که با توجه به رتبه نه چندان قابل قبولی که آورده‌اند امکان انتخاب رشته دلخواه خود را ندارند و قبولی در یک رشته دانشگاهی بدون علاقه‌مندی این افراد، مشکل دیگری است و امکان ادامه تحصیل در آن رشته را برایشان چندان ممکن و آسان نمی‌کند؛ از سوی دیگر، این مطلب را نیز باید درنظر گرفت که به هر حال، کارنامه شما نتیجه تلاش و عملکرد شماست.

اکنون می‌خواهیم ببینیم آیا راهی وجود دارد که بتوان با همین رتبه‌های نامطلوب، انتخاب رشته خوبی داشت یا اینکه چگونه رتبه پایین و نامطلوب را به قبولی خوب تبدیل کنیم. همیشه در انتخاب رشته، چند موضوع و اصل مهم وجود دارد که باید به آنها توجه کرد. لطفاً مطالب زیر را با دقت بخوانید و مرحله به مرحله انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

تقسیم‌بندی رشته‌ها: قبل از انتخاب رشته به این موضوع توجه داشته باشید که رشته‌های دانشگاهی با توجه به ماهیت خود به چهار دسته استانی، ناحیه‌ای، قطبی و کشوری تقسیم می‌شوند و انتخاب درست شما بر اساس این ویژگی رشته‌ها می‌تواند کمک مؤثری در مورد قبولی شما داشته باشد.

میزان علاقه‌مندی داوطلبان به مجموعه‌ای از رشته‌ها یا یک رشته خاص

میزان علاقه‌مندی داوطلبان به مجموعه‌ای از رشته‌ها یا یک رشته خاصرشته‌های تحصیلی، بسته به کاربرد آنها و مطلوبیت جذب در بازار کار، میان داوطلبان کنکور از میزان علاقه‌مندی‌های متفاوتی برخوردارند؛ مثلاً رشته پزشکی، مهندسی عمران، حقوق، طراحی صنعتی، مترجمی زبان انگلیسی از رشته‌های پرطرفدار میان داوطلبان کنکور در گروه‌های مختلف آزمایشی است، و برای انتخاب این رشته‌های پر طرفدار، باید دقت بیشتری داشته باشید و حتماً رتبه خود و شهر انتخابی را مد نظر بگیرید.

درباره تمام رشته‌های گروه خودتان، شناخت دقیقی داشته باشید

علاقه‌مندی داوطلبان به تحصیل در بعضی از دانشگاه‌ها و بحث رده بندی کیفی دانشگاه‌ها در سطح تحصیلات عالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به طوری که وزارت علوم نیز دانشگاه‌های تحت پوشش خود را سالیانه رده‌بندی می‌کند. طبیعتاً جذب و اشتغال در بازار کار در برخی از رشته‌ها و نیز در بعضی از مؤسسات، به دانشگاهی که متقاضی کار از آن فارغ التحصیل شده است، بستگی دارد؛ پس حتماً به این نکته توجه داشته باشید که به همین دلیل و نیز به دلیل امکانات بهتری که برخی از دانشگاه‌ها به داوطلبان خود ارایه می‌دهند، متقاضیان و داوطلبان بیشتری دارند، و اگر احتمال می دهید که رتبه شما با این دانشگاه‌ها هم خوانی ندارد، شانس خود را برای رشته مورد نظرتان در یک دانشگاه دیگر امتحان کنید؛ زیرا رشته برای داوطلب، مهم‌تر از دانشگاه است.

شرایط محل و شهری را که در آن تحصیل می‌شود در نظر بگیرید

انتخاب محل و شهری که در آن تحصیل می‌شود و دانشگاه در آن مستقر است، برای داوطلبان مهم است. هم اکنون با توجه به آیین‌نامه‌های بومی گزینی و شرایط و محدودیت‌های خوابگاهی بسیاری از دانشگاه‌ها، داوطلبان ترجیح می‌دهند که در دانشگاه‌های معتبر در شهر محل سکونتشان ادامه تحصیل دهند؛ از طرفی، پراکندگی واحدهای دانشگاهی، نسبت به جمعیت هر شهر یا استان یکسان نیست؛ به طوری که تعداد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در بعضی از استان‌ها و ظرفیت پذیرش آنها، با توجه به جمعیت آن و تقاضاهایی که از سوی داوطلبان می‌شود، بالاتر از سایر استان‌هاست، و برعکس در بعضی از استان‌ها تقاضا بیشتر از تعداد دانشگاه‌ها و ظرفیت پذیرش آنهاست؛ به همین دلیل، حتماً به شرایط این دانشگاه‌ها از نظر تعداد داوطلبان بومی و نظایر آن توجه کنید تا با یک انتخاب اشتباه، فرصت خود را در این زمینه از دست ندهید.

رشته‌های مورد علاقه خود را در دانشگاه‌های جدید یا ظرفیت پذیرش جدید جست و جو کنید

اگر رتبه شما برای کسب قبولی در رشته مورد نظرتان در چند دانشگاه، مناسب نیست، شما می‌توانید این رشته را در دانشگاه‌های جدیدتری جست و جو کنید. معمولاً دانشگاه‌های جدیدالتاسیس، مبادرت به ایجاد رشته‌های پر داوطلب‌تر می‌نمایند و عموماً قبولی در این دانشگاه‌ها نیز راحت‌تر است. داوطلبانی که هنگام انتخاب رشته از نرم افزارهای تحت سیستم عامل یا تحت ویندوز گزارش می‌گیرند، اغلب با گزارش رشته / شهر‌های سال گذشته مواجه می‌شوند؛ بنابراین، مثل این است که آنها دارند برای قبولی‌های سال‌های گذشته، انتخاب رشته می‌کنند؛ پس حتماً به این نکته توجه داشته باشید که با بررسی دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال جاری، آگاهی دقیقی از رشته‌های جدید پیدا کنید.

شانس قبولی شما در یک رشته تحصیلی به تعداد داوطلبان متقاضی آن رشته بستگی دارد که در رتبه‌های بهتری نسبت به شما قرار گرفته و آن رشته را انتخاب می‌کنند؛ مثلاً اگر داوطلبان از وجود رشته‌های مورد نظر در دانشگاه‌های جدید بی‌خبر باشند یا تمایلی به ادامه تحصیل در دانشگاهی که این رشته‌ها در آن برقرار است، نداشته باشند، خواه ناخواه آن رشته‌ها و دانشگاه‌ها از رتبه‌های پایین‌تری دانشجو پذیرش خواهند کرد.

مراقب انتخاب رشته کامپیوتری و مشاوران غیر واقعی باشید

نکته‌ای که همیشه به داوطلبان گوشزد می‌کنیم و با این وجود، متاسفانه عده‌ای از داوطلبان، هر سال مرتکب این اشتباه می‌شوند، این است که به پیشنهاد مشاورنماها و انتخاب‌های کامپیوتری بسنده نکرده و در انتخاب رشته خود از دبیران، دانشجویان رشته‌های مختلف، والدین و صاحب نظران بهره گیرند. عده‌ای از داوطلبان، با اکتفا به مشاورنماهایی که انتخاب رشته را منبع درآمدی برای خود تصور می‌کنند و با شیوه‌های غلط انتخاب رشته می‌کنند، نتایج بسیار بد و دور از انتظاری می‌گیرند؛ در حالی که ممکن است داوطلب دیگری در شرایط شما با بهره‌گیری از یک مشاوره خوب، نتیجه بسیار بهتری را بگیرد؛ از طرف دیگر، اگر بدبینانه و با وسواس بسیاری انتخاب رشته کنید و از رتبه خود در این زمینه، خوب استفاده نکنید، بعد از اعلام نتایج در دانشگاه یا رشته‌ای که با رتبه پایین‌تری نیز می‌توانستید در آن قبول شوید، پذیرفته خواهید شد، و این بدان معنی است که شاید با آن رتبه در رشته یا دانشگاه بهتری هم می‌توانستید قبول شوید، اما به دلیل ترس و استرس، از انتخاب آن رشته و دانشگاه صرف نظر کرده‌اید و این موضوع اصلاً به نفع شما نیست.

ضمناً فراموش نکنید که یک انتخاب رشته کامپیوتری، در صورتی از الگوریتم صحیحی برخوردار است که بتواند نسبت به رتبه‌های متفاوت، گزارش‌های مختلفی را ارایه دهد؛ مثلاً گزارش رتبه 11000 باید با رتبه 12000 متفاوت باشد؛ همان طور که انتظار می‌رود نوع انتخاب رشته رتبه 1000 با رتبه 2000 نیز متفاوت باشد.

ادامه دارد.....

منبع: http://peyk.sanjesh.org

بخش مرکز یادگیری تبیان،تنظیم کننده: محبوبه همت