تبیان، دستیار زندگی
از تاسیس کارخانه آلومینیوم سازی مشترک در اهواز تا اعلام حجم مبادلات ایران و آمریکا.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اقتصاد در گذر زمان

از تاسیس کارخانه آلومینیوم سازی مشترک در اهواز تا اعلام حجم مبادلات ایران و آمریکا.

بخش اقتصاد تبیان
اقتصاد در گذر زمان

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هفدهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

17 مرداد 1345، ایران و پاکستان مشترکا یک کارخانه آلومینیوم ‌سازی با ظرفیت 45 هزار تن در سال در اهواز تاسیس کردند. همچنین در این روز، قرار خرید پانزده هزار تراکتور و ده هزار گاوآهن از رومانی بین مدیرعامل سازمان برنامه و وزیر تجارت خارجی آن کشور امضا شد.

17 مرداد 1346، قرارداد ترانزیت ایران و شوروی در مسکو امضا شد. همچنین در این روز قطعنامه مشترک ایران، ترکیه و پاکستان در زمینه ارتباط بین سازمان عمران منطقه ‌ای و شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

17 مرداد 1355، هوشنگ انصاری وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام كرد «حجم مبادلات ایران و آمریكا به 40 میلیارد دلار رسیده و ایران در حال حاضر 20 میلیون تن نفت به آمریكا صادر می كند.» وی افزود: معاملات ایران و آمریكا در سال 1354 بدون نفت و تسلیحات 5/2 میلیارد دلار بوده است.


منبع: خبرگزاری تابناک