تبیان، دستیار زندگی
مقام های استرالیایی روز دوشنبه ۱۶ مرداد اعلام کردند که یک پناهجوی مرد ایرانی در اردوگاه مهاجران به استرالیا، واقع در پاپوآ گینه نو، جان خود را از دست داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرگ پناهجوی ایرانی؛ خودکشی یا قتل؟

⁠مقام های استرالیایی روز دوشنبه ۱۶ مرداد اعلام کردند که یک پناهجوی مرد ایرانی در اردوگاه مهاجران به استرالیا، واقع در پاپوآ گینه نو، جان خود را از دست داده است.

بخش اجتماعی تبیان
مرگ پناهجوی ایرانی؛ خودکشی یا قتل؟

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری جام نیـوز ، مقامات پلیس در پاپوآ گینه نو کمی بعد از اعلام خبر مرگ یک پناهجوی ایرانی در اردوگاه پناهجویان استرالیا در جزیره مانوس، هویت او را اعلام کرده اند.

نام این شهروند ایرانی حامد شمشیری پور و سن او ۲۸ سال اعلام شده است. پلیس علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده است. به گزارش دویچه وله، گری باکی، کمیسار پلیس پاپوآ گینه نو گفت که جسد به دار آویخته شده حامد شمشیری پور در نزدیکی مدرسه ای در لورنگائو شرقی، در جزیره مانوس توسط دانش آموزان پیدا شده است.

به گفته پلیس هیچ شواهدی مبنی بر مشکوک بودن مرگ حامد شمشیری پور وجود ندارد. طبق گزارش ها این پناهجو پیشتر هم اقدام به خودکشی کرده بود. این در حالی است که طبق گزارش ها افراد دیگر ساکن در بازداشتگاه پناهجویان مانوس این موضوع را رد می کنند و می گویند او کشته شده است.

سازمان عفو بین الملل استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد: "این هم یک فاجعه جانگداز دیگر ناشی از رنج و مصیبتی که در جزیره مانوس در جریان است." این سازمان همچنین گفته است که در این رابطه باید تحقیقاتی "مستقل، منصفانه و در اسرع وقت" صورت گیرد.

سازمان حقوق بشر استرالیا گفت این پنجمین نفری است که از ۲۰۱۳، زمان تاسیس این مرکز توسط دولت استرالیا، در حین بازداشت در این جزیره، جان خود را از دست داده است. مسئولیت اصلی اداره و کنترل اردوگاه پناهجویان مانوس بر عهده مقام های استرالیاست و این کشور هزینه آن را پرداخت می کند.


منبع: خبرگزاری جام نیوز