تبیان، دستیار زندگی
متخصص بهداشت و سلامت گفت: نوشابه های انرژی زا دارای مشتقات کافئین هستند و برای کسی که به آن ها وابسته شود سبب به هم ریختگی سیستم عصبی، پرخاش و اضطراب می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرخاشگری و اضطراب، عوارض مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا

متخصص بهداشت و سلامت گفت: نوشابه‌های انرژی‌زا دارای مشتقات کافئین هستند و برای کسی که به آن‌ها وابسته شود سبب به هم ریختگی سیستم عصبی، پرخاش و اضطراب می‌شود.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

نوشابه های انرژی زا

محمد هاشمی متخصص بهداشت و سلامت گفت: نوشابه‌های انرژی‌زا بیشتر یک تبلیغ، فریب و شعار هستند و این موضوع را که انرژی افراد را در فعالیت‌های روزمره و ورزشی افزایش می‌دهند، چندان واقعیت ندارد.

وی افزود: این نوشابه‌ها فرآیند تولیدشان مخفیانه است، ترکیبات آن‌ها اعلام می‌شود اما فرآیند تولید مشخص نیست یعنی اینکه چه محتویاتی و تحت چه شرایط آزمایشگاهی به آن‌ها اضافه می‌شود، به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم که از مصرف مداوم این نوشابه‌ها پرهیز شود.

متخصص بهداشت و سلامت اضافه کرد: این نوشیدنی‌ها در کل چند ترکیب اصلی دارند که باعث افزایش انرژی افراد می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها قند است. قند گر چه انرژی را زیاد می‌کند اما به دلیل ترشح انسولین کاهش قند خون را در پی دارد و نمی‌تواند انرژی پایداری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

این نوشابه‌ها فرآیند تولیدشان مخفیانه است، ترکیبات آن‌ها اعلام می‌شود اما فرآیند تولید مشخص نیست یعنی اینکه چه محتویاتی و تحت چه شرایط آزمایشگاهی به آن‌ها اضافه می‌شود، به همین دلیل ما توصیه می‌کنیم که از مصرف مداوم این نوشابه‌ها پرهیز شود

هاشمی گفت: همچنین این نوشیدنی‌ها دارای مشتقات کافئین هستند، این مشتقات در انواع قهوه استفاده می‌شود که باعث افزایش سطح هوشیاری انرژی افراد می‌شود اما برای کسی که به آن‌ها وابسته شود در درازمدت اعتیادآور است و سبب به هم ریختگی عصبی، پرخاشگری و اضطراب می‌شود.

وی گفت: این نوشیدنی‌ها عمدتاً گازدار هستند به همین دلیل سبب اشتها،‌ چاقی در درازمدت و عوارضی همچون کمبود کلسیم و پوکی استخوان می‌شوند همچنین کوتاه‌مدت مشکلات گوارشی و سوءهاضمه را ایجاد می‌کنند.

متخصص بهداشت و سلامت گفت:‌ افراد می‌توانند برای افزایش انرژی در فعالیت‌های روزمره و ورزشی از شربت قند، آبلیمو عسل استفاده کنند همچنین درست‌ترین راه‌حل داشتن یک تغذیه مناسب است که انرژی پایدار و بدون زیان را به دنبال داشته باشد.


منبع: فارس

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.