تبیان، دستیار زندگی
در پی انتشار خبری از شبکه روسیا الیوم مبنی بر چراغ سبز عربستان درباره ماندن بشار اسد، وزارت خارجه عربستان به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد، موضع گیری عربستان در قبال بحران سوریه مبتنی بر بیانیه ژنو یک و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عربستان: موضع‌ ما در قبال سوریه تغییری نکرده است

در پی انتشار خبری از شبکه روسیا الیوم مبنی بر چراغ سبز عربستان درباره ماندن بشار اسد،‌ وزارت خارجه عربستان به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد، موضع‌گیری عربستان در قبال بحران سوریه مبتنی بر بیانیه ژنو یک و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است.

بخش سیاست تبیان

وزارت خارجه عربستان

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، یک منبع در وزارت خارجه عربستان در توئیتر اشاره کرد، عربستان از هیئت هماهنگی عالی مذاکرات، اقدامات در جهت گسترش اعضای آن و یکپارچه‌سازی صف مخالفان حمایت می‌کند.

این منبع در عین حال بر این خبر که در کنفرانس آتی در ریاض پایان نقش ریاض حجاب اعلام می‌شود، صحه گذاشت. چراکه مخالفان پیشتر گفته بودند که در نشست آتی مخالفان در ریاض که اکتبر خواهد بود ریاض حجاب از این پست کنار گذاشته می‌شود.

این منبع مسئول در وزارت خارجه عربستان با اشاره به انتشار اخباری درباره اینکه عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستانبه مخالفان ابلاغ کرده که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در پست خود باقی می‌ماند، گفت: برخی رسانه‌ها در انتشار این خبر دقت لازم را به خرج نداده‌اند.

این منبع ادامه داد: موضع عربستان همان مطابق با اصول بیانیه ژنو یک و قطعنامه مذکور است که بر تشکیل دولت انتقالی جهت اداره کشور، تدوین قانون اساسی جدید سوریه و فراهم سازی مقدمات انتخابات برای ایجاد آینده جدید سوریه بدون حضور بشار اسد تاکید دارد.

به گفته این مسئول عربستانی، حمایت عربستان از هیئت هماهنگی عالی مذاکرات و برنامه‌های آتی آن به قوت خود باقی است. این در حالی است که احمد العسراوی، عضو هیئت عالی مذاکرات به المیادین گفته است، عادل الجبیر تاکید کرده که مساله رفتن بشار اسد یا ماندن او در قدرت مساله مربوط به خود سوری‌هاست. آنها باید تصمیم بگیرند.

این عضو هیئت مخالفان سوری افزود: مساله اسد مربوط به عربستانی‌ها نیست بلکه سوری‌ها باید در مرحله مذاکرات درباره آن تصمیم بگیرند.

وی به المیادین گفت: الجبیر تاکید کرده بود که حل سیاسی بحران سوریه باید در راستای حفظ وحدت این کشور و نهادهای آن باشد.


منبع: ایسنا