تبیان، دستیار زندگی
شهر سخته در ۱۱۰ کیلومتری دیرالزور، آخرین منطقه استراتژیک در استان بیابانی حمص محسوب می شد که کماکان در اختیار داعش قرار داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سخته آزاد شد

شهر سخته در ۱۱۰ کیلومتری دیرالزور، آخرین منطقه استراتژیک در استان بیابانی حمص محسوب می‌شد که کماکان در اختیار داعش قرار داشت.

بخش سیاست تبیان
سخته آزاد شد

به گزارش تبیان به نقل از شبکه خبر، ارتش عربی سوریه و نیروهای شبه نظامی حامی آن در ماه‌های گذشته عملیات گسترده‌ای را برای کنترل کامل استان حمص از نیروهای داعش آغاز کرده بودند. به نظر می‌رسد این عملیات بخشی از تلاش گسترده دولت بشار اسد و حامیان بین‌المللی آن برای تصرف دیرالزور، دومین پایگاه عمده «دولت اسلامی» در سوریه باشد.

برخلاف وضعیت پیچیده استان رقه که میدان نبرد میان نیروهای دموکراتیک سوریه (مورد حمایت آمریکا)، گروه‌هایی از ارتش آزاد سوریه (مورد حمایت ترکیه) و نیروهای مسلح دولت سوریه با داعش است، جنگ برای بیرون راندن جنگجویان دولت اسلامی از دیرالزور در مرز عراق، عملا در انحصار دمشق و متحدانش است. با وجود درگیری‌های پراکنده میان نیروهای مورد حمایت آمریکا و شبه نظامیان وابسته به ایران در سرحدات جنوبی دیرالزور در ماه‌های گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر دستور واشنگتن به متحدانش برای عدم درگیری با جنگجویان حامی اسد در منطقه تنف منتشر شده است.

آمریکا یک سامانه پرتاب موشک در خاک سوریه مستقر کرد

در حالی که پیشروی نیروهای دولتی سوریه به سوی دیرالزور ادامه دارد، روز شنبه روسیاالیوم به نقل از یک منبع آگاه در شورای رهبری مخالفان سوریه گزارش کرد عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به نیروهای اپوزیسیون گفته است که بشار اسد در قدرت خواهد ماند. بنا بر این گزارش، ریاض حجاب، رئیس شورای مخالفان هم از سمت خود کناره خواهد گرفت. تا لحظه تنظیم این خبر، هیچ منبع مستقل یا وابسته به اپوزیسیون این گزارش را تایید نکرده است.

روز یکشنبه، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با عماد خمیس، نخست وزیر سوریه در تهران گفت جمهوری اسلامی به حمایت‌ها و پشتیبانی‌های خود از [دولت] سوریه تا پایان یافتن بحران امنیتی در این کشور ادامه می دهد.


منبع: شبکه خبر