تبیان، دستیار زندگی
زمان کوتاهی تا ماه محرم، ماه حماسه و تولد جدید اسلام مانده است. برای رسیدن به محرم باید روح و جان خود را آماده کنیم و معرفت و شناخت خود را بالاتر ببریم تا با عشق به امام عجین شده و روح مان تعالی پیدا کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزشمار محرم؛‌ حرکت برای عزت و سربلندی !

زمان کوتاهی تا ماه محرم، ماه حماسه و تولد جدید اسلام مانده است. برای رسیدن به محرم باید روح و جان خود را آماده کنیم و معرفت و شناخت خود را بالاتر ببریم تا با عشق به امام عجین شده و روح مان تعالی پیدا کند.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

یک روز تا محرم

آزمونی که یاران امام حسین(ع) از آن سربلند بیرون آمدند

امام حسین(ع) در هر مرحله یاران خود را امتحان می‌کردند و یکی از این آزمون‌ها، برداشتن عهد از آن‌ها بود.

حسین وجدان جاویدان ادیان

چراغ او، شعله‌ی ایزدی است. جلوۀ جاویدان هدایت است و نغمه او، صدای رسای همیشگی موحدان. او آیینۀ تمام نمای حقیقت است او را نه به بیان و نه به زبان می‌توان شناخت.

احادیث تاکید شده بر انتقام خون حضرت اباعبدالله (علیه السلام)

معرفی حضرت حجه بن الحسن (عجل الله) به عنوان منتقم أعداء الله در روایات بسیاری آمده است. صفت انتقام گیرنده در روایات با سه واژه: طالب، منتقم و ثائر (1) (خون خواه) بررسی شده است.

نقش حضرت امام سجاد در تسلای خاطر خاندان عصمت و طهارت (علیهم السّلام) پس از واقعه عاشورا

یکی از مباحثی که اغلب از نظر برخی نویسندگان و مرثیه سرایان دور مانده است نقش ارشادی حضرت امام سجاد (علیه السّلام) و کفالت اهل بیت (علیهم السلام) در وقایع پس از عاشورا است.

فرزندان حضرت امام حسن (علیه السّلام) حاضر در واقعه عاشورا

طبق برخی از مقاتل و منابع تاریخی هفت فرزند حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام) در دشت کربلا حضور داشته اند و برخی از منابع از حضور سه فرزند حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام) سخن گفته اند.

روزشمار محرم، 2 روز مانده تا محرم

8 مورد از وظایف عزادار سید الشهدا (ع) در ایام محرم

عزاداری امام حسین (ع) یکی از اعمال پرفضیلتی است که تاکید فراوانی بدان شده است. همچنین ائمه اطهار (ع)، روایات و توصیه‌های فراوانی در مورد حفظ و بزرگداشت این شعائر دینی بیان کرده‌اند.

بررسی تعداد سپاهیان عمر بن سعد

رقم‌های متفاوتی درباره تعداد سپاه عمربن سعد در بین گزارش‌های تاریخی ذکر شده است. خوشبختانه مورخین بسیاری به گزارش واقعه عاشورا پرداخته‌اند و با جمع‌بندی بین تمام گزارش‌ها می‌توان به فصل مشترکی از تعداد سپاه دست یافت، هرچند که تعداد دقیق و نهایی سپاه همچنان مشخص نیست.

امام حسین علیه السلام و دفاع ازجایگاه رفیع امامت

امام حسین (ع) در دامان مادرى رشد و نمو کرد که تا پاى جان از امام خویش و مقام امامت دفاع نمود. امام حسین (ع) درخانه ى امیرالمومنین پرورش یافته است؛لذا او نیز چون مادر فداکارش،مدافع ولایت بود و با سخنان خویش مقام امامت را با بیانات و شیوه‌هاى مختلفى معرفى نمود که برخى را اشاره و بحث مى‌‌کنیم.

بخش‌هایی از زندگی امام حسین (ع) که مغفول مانده است

ام حسین (ع) حدود ۷ سال از عمر خویش را در دوران حیات رسول خدا (ص) و حدود ۲۵ سال را در دوران خلفا گذراند. حضور حسنین (ع) در عصر خلفا از جمله موضوعاتی است که باید با دقت مورد بحث و بررسی قرار گیرند. در این خصوص گفت‌و‌گویی با آیت‌الله دکتر محمدهادی یوسفی غروی، استاد و مدرس حوزه و دانشگاه داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

سیره ائمه اطهار (ع) در زنده نگه داشتن عاشورا

در میان حوادثى که در طول تاریخ بشریت به وقوع پیوسته، هیچ نهضت و حرکتى به پویایى و برجستگى قیام عاشورا نیست؛ نهضتى که در سرزمینى محدود، زمانى کوتاه و با فداکارى افراد معدودى رخ داد، اما توانست الگویى عملى براى آزاد مردان جهان ارائه کند و براى همیشه به عنوان انقلاب بزرگ بر تارک تاریخ بشر بدرخشد.

روزشمار محرم، 3 روز مانده تا محرم

مسئله منع آب و عطش

آب و تشنگى در واقعه کربلا از برجستگى ویژه‌اى برخوردار است، چنانکه دیگر وقایع تا حدى تحت تأثیر آن قرار گرفته‌اند و بخش قابل توجهى از گفت‌وگوى بین دو سپاه نیز بر سر آب بوده؛ به طورى که مظلومیت امام حسین (ع) و سنگدلى دشمنان از همین امر معلوم مى‌گردد.

انکار غدیر عاشورا را بوجود آورد

بسیاری معتقدند حادثه عاشورا در پس غفلت از واقعه غدیر رخ داده است. اگر مردم مسیر غدیر را ادامه می‌دادند و منحرف نمی‌شدند، قطعا حادثه عاشورا اتفاق نمی‌افتاد و مسیر تاریخ عوض نمی شد.

عزاداری، هدف یا وسیله؟

عزاداری در مصیبت امام حسین علیه‌السلام، یکی از اعمال عبادی است که نه تنها واسطه تقرب و توسل به امام حسین (ع) است، بلکه این عمل خودش نیز موضوعیت دارد که مورد تاکید ائمه بوده‌است.

محرم نزدیک است

اگر دوست یا عزیزی را در حادثه ای از دست بدهیم، در غم و ماتم او با لباس سیاه حتی ماه و سال را سپری می‌کنیم. در حالی که آنچه از خوبی ها به ما رسیده از دین و مذهب اثنی عشری، حلال زادگی، آداب و سنن، یادگیری احکام، آشنا شدن با خدا و قیامت، حسن سلوک، ادب، همه از برکت عاشورای امام حسین (ع)است.

نامه رسان حسین (ع)

نام کامل وی قیس بن مسهر بن خلید بن جندب بن منقذ بن جسر بن نکره بن صیداء است. قبیله قیس به بنی صیدا معروف بودند. نقش اصلی او در واقعه عاشورا نامه رسانی بود و نامه کوفیان و مسلم را به امام می رساند و پاسخ می گرفت که در آخرین باری که نامه امام حسین به دستش بود دستگیر و به شهادت رسید...

روزشمار محرم، 4 روز مانده به محرم

آیا حضرت زینب (س) در ظهر عاشورا پیراهن حضرت یوسف (ع) را به امام حسین (ع) دادند؟

در روز عاشورا امام حسین از حضرت زینب (س) پیراهنی کهنه خواست تا در صورت شهادت آن را غارت نکنند. برخی معتقدند حضرت زینب (س) پیراهن حضرت یوسف (ع) را در آن لحظه به امام تحویل دادند. در ادامه درباره اینکه این پیراهن همان پیراهن حضرت یوسف (ع) است یا نه بحث خواهیم کرد.

روایتگران واقعه عاشورا چه کسانی بودند؟

شاید این سوال در ذهن همه ما باشد واقعه عاشورا چگونه به دست ما رسیده است؟ چه کسانی واقعه‌ای که در بیابانی دورافتاده اتفاق افتاده است را نقل کردند؟ با جستجو در کتاب های تاریخی می توان فهمید چه کسانی اتفاقاتی که در صحرای کربلا رخ داده است را نقل کرده‌اند در ادامه به معرفی این راویان که خود هم در واقعه حضور داشتند می پردازیم.

منابع بررسی کننده تاریخ عاشورا و میزان اعتبار آنها

واقعه کربلا اصلی ترین عامل تحول تاریخ سیاسی اسلام است، بنابراین بررسی منابع موجود، اعم از منابع منتسب به اهل سنت، شیعه، نگاشته های تاریخی پراکنده و مقاتل در دسترس از اهمیت والایی برخوردار است. رابطه اجتناب ناپذیر بین مطالب مقاتل و پژوهش در زمینه تاریخ عاشورا نیازمند شناخت کلی و میزان اعتبار آنها است.

نقش امویان در تحریف تاریخ عاشورا

باید دانست تحریف،  نوعی تغییر و تبدیل است ،تحریف در بازگویی تاریخ عاشورا را می توان انحراف از مسیر اصلی دانست . تحریف یک واقعه تاریخی دقیقا به این معناست که آن واقعیت وحقیقت تاریخی را از جایگاه خودش خارج کرده و به سمتی ببرند که مقصود و هدف اولیه نبوده است . امویان نیز  بشدت بدنبال تحریف این واقعه بوده اند و به  اشتباه در تعیین استراتژی ، سبب ساز ماندگاری واقعه عاشورا شدند.

معرفی زنانی که راوی عاشورا بودند

بانوانی همراه با سیدالشهدا (ع) در کربلا بودند و پس از آن اسیر شدند از جمله آنها کسانی بودند که احوال امام حسین (ع) را برای دیگران بازگو کردند. در ادامه به شرح‌حالی از زنانی که راوی امام حسین (ع) بوده‌اند می‌پردازیم.

روزشمار محرم، 5 روز مانده به محرم

پیشگویی‌های پیامبر (ص) پیرامون شهادت امام حسین (ع)

پیشگویی‌های مرتبط با شهادت امام حسین (ع) در روایات متعدد و فراوان در کتب شیعه و اهل سنت به چشم ‌می‌خورد. رسول خدا (ص)، ‌امیرالمؤمنین‌ (ع) و امام حسن (ع) در طول زندگی بارها‌ این اتفاق را نزد مردم ‌پیش‌بینی کرده بودند؛ به گونه‌‌ای که نحوۀ کشته شدن آن حضرت و مکان شهادت ‌‌ایشان، پیش از شهادت برای مردم آشکار و عیان بوده است.

نظریه ابن طاووس درباره شهادت امام حسین (ع)

در میان نظریه‌های مربوط به هدف امام حسین (ع) از حرکت عظیم خود، نظریه سید بن طاووس در کتاب لهوف، شهرت زیادی یافته و امروزه گروه زیادی از اهل علم و عموم مردم بر این باورند که آن حضرت، به منظور شهادت و با هدف ریختن خونش در راه خدا و برای احیای اسلام، به سوی کربلا رفت. در این مقاله به بررسی دلایل و مستنداتی می پردازیم که در کتاب اللهوف ابن طاووس به عنوان یکی از پیشتازان این نظریه وجود دارد. برخی از این مستندات قابل توجه و برخی از نظر علمی قابل تأمل است.

مختصری در مورد نظریه شهادت فدیه‌ای امام حسین (ع)

یکی از دیدگاه هایی که در مورد هدف حرکت امام حسین (ع) مطرح شده است، دیدگاه شهادت فدیه‌ای است. معتقدان این دیدگاه، بر این باورند امام حسین (ع) بدین خاطر به سمت شهادت حرکت کردند که کشته شوند و شهادتشان، کفاره گناهان امت اسلامی باشد.

چرا امام حسین(ع) در کربلا یاران اندکی داشتند؟

فلسفه حرکت امام حسین (ع)، مسئله‌ای بحث برانگیز در بین علمای شیعه است. برای شناخت بیشتر و بررسی بهتر این موضوع، با دکتر مرضیه محمدزاده به گفت‌وگو نشستیم که بخش هایی از آن را در ادامه می‌خوانید.

کربلا، حاصل انحطاط از مسیر دین

معاویه بزرگترین مانع برای رسیدن به قدرت و حکومت خود را امیرالمومنین (ع) و اهل بیت پیامبر (ص) می‌دید. از این رو تمام تلاش خود را جهت دور کردن مردم از این خاندان انجام داد. این مسیر تا بدانجا ادامه داشت که امام حسین (ع)، چاره‌ای جز مقابله با یزید برای پاره کردن چرت جامعه نداشت.

روزشمار محرم، 6 روز مانده به محرم

چرا مصیبت امام حسین (ع)، بزرگترین مصیبت در آسمان‌ها و زمین است؟

در زیارت عاشورا می‌خوانیم مصیبت امام حسین (ع)، بزرگ‌ترین مصیبت در اسلام و در همه‌ آسمان‌ها و زمین است. ولی درظاهر مصیبت‌هایی در تاریخ رخ داده است که تعداد افراد بیشتری کشته شده اند و گاهاً به طرز فجیع‌تری کشته شده اند. ولی در روایات، مصیبت امام حسین (ع) را بزرگ‌ترین مصیبت نامیده‌اند.

بررسی تاریخی و روایی عبارت «کل یوم عاشورا، کل ارض کربلا»

جمله مشهور «کُلُّ یَومٍ عاشُوراءُ وَ کُلُّ أرْضٍ کَرْبَلا» از کیست؟ آیا این جمله سندیت دارد؟ آیا در روایات ما چنین عبارتی نقل شده است؟

چه کسانی برای اولین بار قاتلان سید الشهدا علیه السلام را مورد لعن خود قرار داده‌اند؟

برخی از پیشگویی های پیامبران و اولیا درباره حادثه کربلا

فعل حرام و غوطه‌ور شدن در عیش و نوش دنیا عامل وقوع حادثه کربلا

محمدحسین رجبی دوانی، تحلیلگر و پژوهشگر تاریخ اسلام در خصوص شاخصه‌ها و نکات خطبه‌های سیدالشهدا (ع) به هنگام خروج از مکه گفت: در تاریخ عاشورا، از زمان خروج حضرت سیدالشهدا (ع) از شهر مقدس مکه تا کربلای معلی، مجموعا هشت خطبه وارد و ثبت و ضبط شده است.

بررسی لغوی عبارت ثارَ اللَّهِ در زیارت عاشورا

ثار الله‌: «ثار» در اصل‌، «ثأر» (با همزه‌) بوده‌ است‌ که‌ برای‌ سهولت‌ تلفظ،‌ همزه‌ به‌ الف‌ تبدیل‌ شده‌ است‌. مثل «کفو» که‌ در اصل‌ «کفؤ» و نیز «مشیّه‌» که‌ در اصل‌ «مشیئه‌» بوده‌ و همزه‌ برای‌ سهولت‌ تلفظ‌، به‌ واو و یاء تبدیل‌ شده‌ است‌.

7 روز تا محرم

آیا امام حسین (ع) خود را به هلاکت انداخت؟

با توجه به اینکه امام حسین (ع) از شهادت خود خبر داشتند و دستور قرآن که با دست خود خویشتن را به هلاکت نیفکنیم، چرا امام حسین به سمت کربلا حرکت کردند؟

اعتقاد به شفاعت در اهل بیت امام حسین (ع)

خداوند از گناهان مومنان خطاکار می‌گذرد. شفاعت با اذن خدا است و معصومین نیز از کسانی شفاعت می‌کنند که هم خدا اذن می‌دهد هم خود آن افراد، استحقاق شفاعت را داشته باشند. پس شفاعت، زمینه لازم دارد و عقیده به شفاعت شفعا، نوعی مراقبت در رفتار و عملکرد را می‌طلبد. بُعد سازندگی شفاعت همین بخش است.

نگاه جوهرگرایانه در برخورد با لعن های زیارت عاشورا

دکتر سید جواد میری، از مفهوم وحدت در جامعه و مسیری که برای رسیدن به جامعۀ مدرن نیاز است، گفت.

اهداف قیام امام حسین (ع) از منظر علمای شیعه

در طول تاریخ، علمای امامیه و عالم تشیع اهداف و علت‌های مختلفی برای شروع نهضت امام حسین (ع)، سفر حضرت از مدینه به مکه و از مکه به عراق و کربلا و نهایتا واقعه‌ عاشورا نگاشته و قلم زده‌اند که برخی از این دیدگاه‌ها با یکدیگر تفاوت اساسی دارد.

دیدگاه اجتماعی حرکت امام حسین (ع) در نگاه دکتر شهیدی

کتاب «پس از پنجاه سال»،‌ نَه روایت زندگی حسین (ع)، بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست که به قلم توانمند و شیوای سید جعفر شهیدی در سال ۱۳۳۰ نگاشته شده است. دکتر شهیدی، در بررسی تاریخی حرکت امام حسین، دیدگاه اجتماعی را تبیین می کنند.

8 روز تا محرم

هشت خصوصیت واضح دشمنان امام حسین علیه السلام

هشت خصوصیت واضح دشمنان امام حسین علیه السلام را اینجا بخوانید

تحریف در قرائت ادعیه مأثوره (مانند زیارت عاشوراء)

در مراسم خواندن زیارت عاشورا که غالبا در طول سال هم برگزار می شود ، تحریف هایی به چشم می خورد که تذکر آنها لازم است . عزاداران بعضی از فقرات زیارت عاشورا را چند بار تکرار می کنند با این که در زیارت فقط یک بار وارد شده است و تکراری در کار نیست.

اختصاص داشتن أربعین به حضرت سید الشهدا

یکی از شعائر مختص شیعه که در هیچ مملکت و ملتی نظیری برای آن نمی توان یافت مسأله أربعین حضرت أباعبدالله الحسین (علیه السلام) است و این از امور اختصاصی فرهنگ تشیع است.

نقش بسترشناسی در تحلیل قیام عاشورا

در بررسی‌های تاریخی کمتر به بسترشناسی در تحلیل رویدادها پرداخته می‌شود و از این رو عموما تحلیل‌های نادرست و گاهی مواقع خلاف امر واقع تبیین می‌گردد. آن‌چه در جریان عاشورا و سال شصت ه.ق به وقوع پیوست، نیازمند بسترشناسی محققانه و عالمانه است.

روزشمار محرم، 9 روز مانده به محرم

تقدم و أصالت نماز بر عزاداری

این همه سهولت برای اجرای نماز همه و همه بیان گر این است که انجام آن در روح و روان تأثیر به سزایی دارد و ترک آن منقصتی در پیکره جان انسان به جای  می گذارد. خلاصه کلام آنکه هیچ مجوزی برای ترک نماز در اسلام تجویز نشده است . حال چگونه ما هنوز این فریضه را به بهانه های بی اهمیت به تأخیر می اندازیم مسئله ای است که جای تأمل و تفکر دارد.

استفاده از ابزار وآلات موسیقی و غنا

استفاده از ابزار و آلات موسیقی و غنا در عزاداری مسئله ای است که در حرمت آن ذره ای شک و شبهه نیست . از این ها گذشته تا آنجا هم که آدمی اشباع شود عذر بدتر از گناه می آورند ، مثل این عذر که قصدشان از استفاده از این ابزار و آلات ، ایجاد حالت عاطفی در سوگواران است که باید بگوییم جای بسی تأسف و دریغ دارد.

عکس های منتسب به امام و سایر معصومین(ع)

به جرأت می توان گفت که این مسئله هیچ دلیل و مدرک دینی ندارد ، اما با این همه ، هرساله و هرساله به تعداد این عکس ها اضافه می شود .

تعبیه و تعزیه محرم

«بدان که در این عصر که سنه 1288 هـ . ق . است و مقارب این اعصار در میان طائفه شیعه «شبیه و تعبیه» متداول شده است که بعضی را شبیه نسوان حرم آن حضرت و بعضی را شبیه به مردان و بعضی را شبیه به کفار و اشرار می سازند و در مجالس عزا بیرون می آورند و ایشان با هم گفت و شنود می نمایند و این اختراع و بدعت و محرم است .

روزشمار محرم، 10 روز مانده تا محرم

علم و علامات در محرم

در زمان صفویه بسیاری از مراسم و شعائر مذهبی از قبیل تکیه ( درکنار مسجد ) و هیئت و سینه زنی و زنجیرزنی وتیغ زنی و جریده و علم و علامات و پرده و شبیه از مسیحیان اقتباس شده است تا تشیع از همه جهت مراسم و شعائر و نمایش مذهبی‌اش از اهل تسنن جدا شود و با مسلمانان غیر شیعی که در حال جنگ دائمی بودند و قیامشان علیه آنان بود  هیچ وجه مشترکی احساس نکنند.

پیشینه به راه انداختن دسته جات عزاداری

گویا به راه انداختن دسته جات عزاداری در دوران صفویه رونق داشته است ، در این زمینه پیتر دلا واله ـ جهانگرد ایتالیایی ـ که سال ها در ایران به سر می برد و با شاه عباس اول همنشین بود ، گزارش هایی از مراسم عزاداری و زد و خورد های آن ارائه کرد که موجب تأسف است .

شیر زنان کربلا

زنانی که در نهضت عاشورا بودند افتخاری هستند برای همه زن ها. در مدینه، مکّه، کربلا، کوفه و شام، من ندیدم که زنی علیه این خانواده اقدامی کرده باشد؛ فقط یک مورد دارد که مرحوم حاج شیخ عباس قمی در کتاب سفینة البحار می نویسد: یک زنی هیچ مشخص نمی کند از قبیله ای نذر کرد: اگر امام حسین علیه السلام کشته شود، یک شتر قربانی کند. حالا این زن که بود و چه جریانی داشت، راست است یا دروغ، ما نمی دانیم.

امام حسین علیه السلام و پیشینه آب

از دیگر جریان هایی که باید مطرح شود جریان تشنگی است. امام حسین علیه السلام با آب سابقه ای داشت؛ اولاً، معروف است آب مهریه حضرت زهرا علیهاالسلام است. بعید هم نیست که این سرّی داشته باشد. چرا خاک و هوا و نور مهریه حضرت زهرا علیهاالسلام نبود؟ ظاهرا در ترجمه کتاب نفس المهموم مرحوم آقای شعرانی باشد که ماهی که عاشورا در آن واقع شد، در ماه رومی اسمش «آب» است. در ماه آب، کنار آب، فرزند آب را به شهادت رساندند.

قمه زنی، سینه زنی، تیغ زنی، قفل بندی آیا درست است؟

باید دانست که سنت ها و آداب عزاداری به شکل رایج فعلی و رایج آن در سده های اولیه تاریخ اسلام و به خصوص عصر زندگانی امامان شیعه وجود نداشته است و نمودی نداشتند .

روزشمار محرم، 11 روز مانده به محرم

دعوا برای سر جناب حبیب بن مظاهر

از جمله اصحاب امام حسین علیه السلام حبیب بن مظاهر است. حبیب قریب 95 سال داشت، خیلی با شخصیت بود. پس از ماجرای عاشورا، برای برداشتن سر حبیب بین سپاه عمر سعد دعوا شد؛ چون به همراه داشتن سر مقتول، نشانه قاتل بودن است. قاتل بودن یک امتیاز بود، نشانه شجاعت و عرضه بود؛ یک امتیاز فاسد. یکی می گفت: من سر را می برم که نشان دهم چه عرضه ای دارم، دیگری می گفت: من می برم. دعوا شد.

غسل شهادت امام حسین علیه السلام

نکته دیگر درباره شب عاشورا، که گفتنی است، ماجرای غسل شهادت است. با وجود بی آبی چطور این کار را کردند؟

عنایت خاص امام حسین علیه السلام نسبت به قرآن

امام حسین علیه السلام نسبت به قرآن عنایت بسیار داشت. یکی از تعریف هایش این است که درباره حبیب بن مظاهر می فرماید: «کنتَ تختمُ القرآنَ فی لیلةٍ واحدةٍ»؛ در یک شب قرآن را ختم می کردی. این باعث عزّت و افتخار است.

برداشتن بیعت از اصحاب

دو نکته گفتنی است: یکی اینکه امام حسین علیه السلام آن شب به یارانش گفت: این ها با من کار دارند؛ اگر من تسلیم شوم، با شما کاری ندارند. اگر قبل از شما مرا بکشند، دیگر با شما کاری ندارند. شما اجباری ندارید که با من بیایید.

حرکت به سمت کربلا

امام علیه السلام راه دیگری در پیش گرفت؛ راه کربلا. کوفه در جنوب است، کربلا در شمال. در میانه راه، عمر سعد به آن ها رسید. ابن زیاد او را فرستاده بود. او در کربلا با امام علیه السلام برخورد کرد. در قبال انجام این مأموریت، استانداری ری و تهران را به او وعده داده بود. اول به او گفت: برگرد، اما بعد جریان عاشورا که پیش آمد، دید خوب طعمه ای است، هر کسی حریف امام حسین علیه السلام نمی شود برود با امام حسین علیه السلام بجنگد؛ کسی نمی پذیرفت.

روزشمار محرم، 12 روز مانده تا محرم

222 سال پس از تخریب و کشتار بزرگ کربلا به دست وهابیان آل ‌سعود!

آنها دست در داخل آن شکاف کرده و با پیکر سالم امام حسین(علیه السلام) مواجه می‌شوند که خون از آن جاری است. مقداری از خاک خونین اطراف جنازه مطهر را به تبرک برمی‌دارند و قبر را می‌پوشانند.

برخورد با حرّ بن یزید ریاحی

امام حسین علیه السلام از صبح آن روز به اصحابش فرموده بود: امروز آب زیادتری با خودتان بردارید. هیچ کس از جایی خبر نداشت. گفتند: لابد راه طولانی است، به آب نمی رسیم، آب زیادتر می خوریم. به هر صورت، هر چه می توانستند با خودشان آب برداشتند، ظرف های اضافی را پر آب کردند؛ آب بیشتری برداشتند، تا اینکه به حر رسیدند. پیش از ظهر بود، هوا گرم، همه تشنه.

تحریفی در مورد امام سجاد علیه السلام

همین دروغ، همین تحریم سبب شده است که بسیاری از اشخاص آه بکشند، ناله بکنند، خودشان را به موش مردگی بزنند تا مردم آن‌ها را احترام کنند و بگویند آقا را ببینید درست مانند امام زین العابدین بیمار است، این تحریف است. امام زین العابدین(ع) با امام حسین(ع) هیچ فرقی نداشته است. با امام باقر(ع) و امام صادق (ع)از نظر مزاج و بنیه هیچ فرقی نداشت. امام بعد از حادثه کربلا چهل سال زنده بودند. مانند همه سالم بودند، چرا بگوییم امام زین العابدین بیمار؟!

در تحریفات عاشورا مسئول کیست؟

مردم عوام، یعنی توده مردم، منطقی در برابر خواص دارند و این منطق را اغلب به کار می برند. می گویند: ماهی از سر گنده گردد نی ز دم. علما به منزله سر ماهی هستند و ما دم ماهی. ولی حقیقت این است که در این تقصیر و در این مسوولیت هم خواص مسوولند و هم عوام. این را بدانید که عامه مردم و توده مردم هم در این مسایل شریکند. در این جور مسایل این توده مردم هستند که حقایق کشی می کنند و خرافات را اشاعه می دهند.

رسالت و وظیفه ما در برابر تحریف

در این عصر ما وظیفه سنگینی داریم، با حادثه تحریف شده که نمی شود به مردم خدمت کرد. ما و شما بزرگترین وظیفه ای که داریم این است که ببینیم چه تحریف‌هایی در تاریخ ما شده است، چه تحریف‌هایی در نقاشی شخصیت‌ها و بزرگان ما شده است؟! چه تحریف‌هایی در قرآن شده است.

13 روز تا محرم

عاشورا در تاریخ دمشق؛ تمسخر شیعیان با تحریف تاریخ

نویسنده تاریخ دمشق یك جلد از تاریخ مفصل خویش را به عاشورا و امام حسین (ع) اختصاص داده است.

کدام وقایع عاشورا تحریف شده ‌است؟

شب عاشورا امام حسین(ع)، حضرت علی اکبر(ع)را با سی سوار و بیست پیاده فرستاد که چند مشک آب آورند و اهل بیت و اصحاب خود را فرمود که از این آب بیاشامید، آخر توشه شماست و وضو بسازید و غسل کنید.

نقد تحریف ابن عربی؛ حسین به شمشیر جدش کشته شد!

سبك ترین سخنی كه درباره به تاریخ عاشورا و حكمت قیام سیدالشهدا (ع) می توان به زبان راند، سخن ابن عربی است كه گوید: ان الحسین قتل بسیف جدّه لاّنه خرج امام زمانه (یزید) بعد أن تمّت البیعه له و كملت شروط الخلافه باجماع اهل الحلّ و العقد و لم یظهر منه مایشینه و یزری به. قال رسول الله (ص) ستكون هنات فمن اراد ان یفرّق امر هذه الامّه و هی جمیع فاضربوه بالسیف كائناً من كان فما خرج علیه احدٌ الاّ بتأویل و لا قاتلوه الاّ بما سمعوا من جدّه (ص).

بزرگترین تحریف در عاشورا چه بود؟!

متاسفانه دشمنان قسم خورده و دوستان نادان، هر كدام به نوعی و برای اغراض خاصی به این تحریف بزرگ دامن زده اند.

خیانت ابن خلدون

وقتی كه فسق و فجور یزید برای همه مردم روزگارش آشكار شد، شیعیان اهل بیت: در كوفه،‌ گروهی را پیش حسین (ع) فرستادند و او را به سوی خود خواندند تا به رهبری او قیام كنند. رای حسین چنین قرار گرفت كه بر یزید خروج كند؛ چون فسق یزید را آشكار و خود را با پشتیبانی كوفیان بر این كار توانا می دید و گمان می برد كه اهلیّت و شوكت در كار را دارد. اهلیّت را چنان كه خود نیز تصور می كرد، داشت. اما درباره شوكت اشتباه می كرد. خدا او را بیامرزد.

14 روز تا محرم

تحریف معنوی عاشورا

به طور کلی تحریف بر دو قسمت است: 1- تحریف لفظی و قالبی  2- تحریف معنوی و روحی.

تاریخچه با عظمت کربلا که به دست ما افتاده، هم دچار تحریف لفظی و هم دچار تحریف معنوی شده است. یعنی ما از خودمان ساز و برگ هایی بر پیکره این تاریخ ساخته ایم که چهره با عظمت و نورانی آن را تاریک و ظلمانی و قیافه زیبای آن را زشت کرده ایم. نمونه هایی را در این زمینه در قسمت های قبل ذکر کردیم.

گریه بر امام حسین علیه السلام با هر وسیله

مرحوم حاجی نوری نکته ای را در کتاب لؤلؤ و مرجان ذکر کرده است و آن این که عده ای گفتند موضوع امام حسین و گریه بر او، ثوابش آن قدر زیاد است که از هر وسیله ای برای این کار می شود استفاده کرد.

عوامل تحریف در عاشورا

"فبما نقضهم میثاقهم لعنا هم و جعلنا قلوبهم قاسیه یحرفون الكم عن مواضعه و نسوا حظا مماذكروابه." [1]

تحریفاتی در واقعه عاشورا انجام شده است که شامل تحریف لفظی و تحریف معنوی می باشد. و همین تحریفات سبب شده كه این سند بزرگ تاریخی و این منبع بزرگ تربیتی برای ما بی اثر و یا كم اثر شود، و احیانا در مواقعی اثر معكوس ببخشد. عموم ما این وظیفه را داریم كه این سند مقدس را از آن تحریفات كه آن را آلوده كرده است پاك و منزه كنیم.

چگونه حوادث و قضایا از طریق تحریف معنوی، تحریف می‌شوند؟

حوادث و قضایای تاریخی از یک طرف، و علل و انگیزه‌ها از طرف دیگر، منظور و هدف‌هایی دارند. تحریف یک حادثه تاریخی اینست که با علل و انگیزه‌ها، آن حادثه را به گونه‌ای غیر از آنچه که بوده است بگوییم؛ یا هدف و منظور آن را به گونه‌ای غیر از آنچه که بوده است تفسیر کنیم.

شرایط یک نهضت مقدس

اولین شرط یک نهضت مقدس اینست که منظور و هدف آن نهضت، شخصی و فردی نباشد بلکه کلی، نوعی و انسانی باشد.

15 روز تا محرم

جریان لیلا و حضرت علی اکبر علیه السلام

نمونه دیگر از تحریف در وقایع عاشورا که یکی از معروف‌ترین قضایا است و حتی یک سند تاریخ هم به آن گواهی نمی دهد، قصه لیلا، مادر حضرت علی اکبر است. البته ایشان مادری به نام لیلا داشته اند ولی یک مورخ نگفته که لیلا در کربلا بوده است. اما ببینید که چقدر ما روضه لیلا و علی اکبر داریم، روضه آمدن لیلا به بالین علی اکبر.

دامادی حضرت قاسم علیه السلام

از این بالاتر می گوید در همان گرما گرم روز عاشورا که می دانید مجال نماز خواندن هم نبود امام نماز خوف خواند و با عجله هم خواند. حتی دو نفر از اصحاب آمدند و خودشان را سپر قرار دادند و تا امام این دو رکعت نماز را خواندند، این دو نفر در اثر تیرهای پیاپی که می آمد از پا در آمدند.

مسئولیت مهم مردم در تحریفات عاشورا

گفتن یك مطلب هم لازم است كه در همه این‌ها مردم مسوولند. یعنی مردمی كه در روضه خوانی‌ها شركت می‌كنند در این قضیه مسوول هستند.

تحریف تعداد کشته شدگان در روز عاشورا

در کتاب اسرار الشهاده نوشته شده است که لشکر عمر سعد در کربلا یک میلیون و ششصد هزار نفر بود.

تحریفات عاشورایی

مطلب حاضر برگرفته از کتاب "حماسه حسینی" است که شامل سخنرانی های استاد شهید آیت الله مطهری در خصوص تحریفات صورت گرفته در مورد واقعه عاشورا می باشد.

روزشمار محرم، 16 روز مانده تا محرم

آیا لعن کردن دخالت در کار خداست؟

نکته‌ی مهم این است که «لعن» اصلاً فحش و ناسزا نیست. مگر خداوند کریم که برخی را در قرآن کریم لعنت نموده است و یا اهل عصمت (ع) که برخی را ملعون نامیده‌اند، به کسی فحش و ناسزا می‌گویند؟!

بدیهی است که برخی از انسان‌ها در سایه‌ی رحمت الهی هستند و آنان کسانی هستند که بر صراط مسقیم هدایت شده‌اند. خداوند را بندگی می‌کنند و به غیر از را برای الوهیت و یا ربوبیت بر نمی‌گزینند. اینان مؤمنینی هستند که در هر امری (به حد وسعت وجودی و امکانات خود) مطیع امر حق تعالی هستند. اینها مرحومین هستند.

در مقابل آنان کسانی هستند که از رحمت خدا دور شده‌اند. چرا که به غیر از را برگزیده و عبادت می‌کنند و در همه‌ی امور مطیع به غیر از خدا (از بت و طاغوت زمان گرفته تا هوای نفس خود) هستند. اینها ملعونین هستند.

چرا قمه‌زنی حرام است؟

آیا قمه‌زنی از مصادیق عزاداری است؟ قمه‌زنی به دلیل آثار و پیامدهایی منفی‌ای که به دنبال دارد، از مصادیق عزاداری برای امام حسین(ع) به شمار نمی‌رود. در این گزارش هفت دلیل بر رد موضوع قمه زنی ارائه می‌شود.

چرا امام حسین(ع) در آغاز حركت، از مدینه به مكّه رفتند؟

یکی از مواردی که در تاریخ شیعه بسیار اهمیت دارد، بحث حرکت امام حسین (ع) از مدینه به سمت مکه و سپس حرکت از مکه به سمت کوفه است. قیام امام حسین (ع) به عنوان نقطه عطفی در تاریخ شیعه و اسلام محسوب می شود. زیرا این حرکت باعث حفظ اسلام واقعی از انحرافات ایجاد شده در زمان بعد از رسول خدا (ص) می باشد.

چرا امام حسین(ع)،ذریه‌ی پیامبر(ص)را همراه خود به کربلا بردند؟!

بدیهی است که بر اساس اخباری که از زبان پیامبر اکرم (ص) و سایر اهل بیت (ع) تا امام حسین (ع) جاری شده بود و شخص امام حسین (ع) مکرر بدانها اشاره نموده بودند، نه تنها ایشان، بلکه بسیاری از مردم عادی هم می‌دانستند که اگر امام به سمت کوفه بروند، در منطقه‌ای به نام کربلا به همراه یاران به شهادت می‌رسند و خانواده‌ی ایشان به اسارت خواهد رفت و همین علم به جایگاه، ضرورت‌ها و تکالیف محوله و آثار آن ملزومات حرکت را فراهم آورد.

آیا امام حسین(ع) با علم به اینکه به شهادت می رسند به کوفه رفتند؟

این شبهه‌ای است که از دیر باز طرح گردیده و در هر دوره‌ای به صورت مجدد مطرح می‌گردد. هدف از این شبهه این است که اگر پاسخ دادید: «امام (ع) نمی‌دانستند»، علم امامت را زیر سؤال ببرند و اگر گفتید: «می‌دانستند»، بگویند مثلاً خود‌کشی بوده یا کار اشتباهی بوده است که با 72 نفر به قتلگاه بروند!

روزشمار محرم، 17 روز مانده تا محرم

دلائل برخی که مدعی‌اند که تمامی ماجرای کربلا و عاشورا دروغ است!!!

در خصوص تخریب حرم و کشت و زرع در آن سرزمین که بهانه‌ای سخیف‌تر از بهانه‌های قبلی است، دقت فرمایید که اولاً چنان چه بیان گردید، آن منطقه کویر لوت نبود، بلکه منطقه‌ای در کنار فرات بود، اما آبادانی نداشت. یعنی هنوز مردمان در آنجا زندگی و کار نمی‌کردند. اما، تخریب مکرر حرم در زمان عباسی‌ها صورت پذیرفته که ده‌ها‌ سال بعد از عاشورا است و در این مدت بسیاری از مردم در گرداگرد محل حرب و حرم‌ها زندگی کرده و کشت و زرع هم به راه انداخته بودند و موضوع تشنگی در ماجرای کربلا هم که پیش‌تر توضیح داده شد. لذا کشت و زرع در آن منطقه، نه تنها پس از ده‌ها سال، بلکه از فردای عاشورا نیز دلیلی بر عدم دسترسی به آب و تشنگی نمی‌باشد و جهنم سوزان جنگی ظالمانه نیز با چند علف خودرو، بهشت سرسبز خوانده نمی‌شود.

آیا با زیارت و گریه برای امامان گناهان بخشیده می شود؟

آیا واقعاً با کارهایی مثل زیارت امام رضا (ع) و یا گریه بر امام حسین (ع) گناهان به همین سادگی بخشوده می‌شود؟ آیا این روایات صحیح است؟

این همه هزینه برای مراسم ائمه اسراف نیست؟!

در برخی از سایت‌ها و نیز با ارسال گسترده‌ی ایمیل، این شبهه را تبلیغ می‌کنند که آیا این همه هزینه برای برپایی مراسمی چون سوم و نیمه‌ شعبان اسراف نیست؟! پاسخ چیست؟

چرا امام حسین علیه السلام به "اباعبدالله" ملقب شده اند؟

«عبدالله»، یعنی بنده‌ی «الله» و تقاوت آن با القاب دیگری چون «عبدالرحمن»، «عبدالرحیم»، «عبدالرازق»، «عبدالسلیم» ... و سایر اسامی رایج، در همان تفاوت اسم «الله» با دیگر اسمای الهی است، که «الله» اسم تام، کامل و مطلق خداوند است که همه‌ی اسما را در خود دارد. پس «عبدالله» نیز به بنده‌ی کاملی که تجلی تام همه اسمای الهی می‌باشد بیان می‌شود و والاترین مقام برای انسان همان مقام «عبداللهی» است.

چرا به امام حسین خون خدا «ثارالله» می‌گویند؟

در خصوص لقب «ثار الله». کمال انسان در کمال بندگی خداوند متعال است و کمال بندگی نیز مستلزم کمال در معرفت، خلوص و عمل است. هر چه مراتب بیشتر باشد، انسان بیش از پیش تجلی حق تعالی می‌گردد و در واقع رنگ خدایی می‌گیرد.

روزشمار محرم، 18 روز مانده به محرم

چگونه ممکنه با اشک برای امام حسین(علیه السلام) همه گناهان بخشیده می شود؟

گریه بر سیدالشهداء امام حسین علیه‌السلام نیز همین‌طور است. معلوم است که هر کسی دلش وصل به امام حسین (ع) یا اساساً خدا، قرآن، اسلام و هر یک از معصومین علیهم‌السلام شد، پاک می‌شود، اما باید این وصل صورت بگیرد، نه این که فقط چند قطره رطوبت از چشم او خارج شود. به قول قدیمی‌ها «با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی‌شود» - با حسین حسین (ع) گفتن نیز کسی حسینی نمی‌شود. و به قول حضرت امام خمینی (ره) نیز «از گریه فی نفسه کاری بر نمی‌آید»

چرا بعد از 1400 هنوز در شهادت‌ها یا دهه سیاه می‌پوشیم؟

مسئله‌ی عزاداری برای امام حسین علیه‌السلام همیشه برای دشمنان اسلام نام و تشیع، یک معضل غیر قابل حل بوده است، چرا که همین عزاداری‌ها و ذکرها، یک فرهنگ را زنده نگه‌ می‌دارد و سبب تداوم آن حرکت می‌گردد. لذا همیشه سعی دارند که موضوع عزاداری مسلمین (به ویژه شیعیان) را به انحای مختلف زیر سؤال ببرند. و جالب آن که هجمه‌ی سؤالات و شبهات نیز با نزدیک شدن ایام (مثلاً از یک تا دو ماه قبل) به شدت افزایش می‌یابد.

چرا سجده بر تربت کربلا فضیلت دارد؟

شیخ طوسی با سند خود از «معاویه بن عمار» نقل می کند که امام صادق (ع) مقداری از تربت امام حسین (ع) را در کیسه ای به همراه داشت و به هنگام نماز، مقداری از خاک آن را روی سجاده خود می ریخت و بر آن سجده می کرد. (وسائل، باب 16 از ابواب ما یصح علیه السجود)

چرا در زیارت عاشورا،خداوند را بر این مصائب شکر می‌کنیم؟

زیارت عاشورا یک تفاوت اساسی با دیگر زیارات معصومین (ع) مثل زیارت جامعه کبیره و ... دارد. در زیارات دیگر، زائر بیشتر از مقامات و کرامات امام (ع) می‌گوید، اما در زیارت عاشورا بیشتر «اعلام مواضع» خود را می‌نماید و اذعان می‌دارد که نه تنها مانند آنان که مسبب یا عامل پیدایش فاجعه‌‌ی عاشورا بودند نیست، بلکه با بصیرت کامل در موضع حق که همان موضع امامت و ولایت است ایستاده است.

چرا در رثای امام حسین علیه‌السلام گریه می‌کنیم؟

هیچ کس گریه نمی‌کند که چرا امام حسین از دنیا رفت، چرا به مقام شهادت رسید، چرا به فیض اکبر و فوز عظیم نائل گردید و چرا سیدالشهداء شد، بلکه هر کس بر این گریه می‌کند که چرا بر محبوبش و آن هم چنین انسان‌ والایی آن ظلم‌های ددمنشانه شد و چرا محبوب را اینگونه از دست داد. در واقع هر کس برای خودش گریه می‌کند. برای جدا شدن از محبوب و برای ظلم‌ها و ستم‌هایی که با این فاجعه بر سر خودش آمده است.

روزشمار محرم، 19 روز مانده به محرم

عاشورا در پاییز بوده، پس هوا گرم نبود؟!

این شبهات همه ساله مطرح می‌گردد. بدیهی است اگر در امکانات امام حسین علیه‌السلام شتر ماده‌ای وجود می‌داشت و آن شتر نیز شیرده بود، آنان استفاده کرده بودند. بدیهی است که چاه آب حفر کرده و به آب نیز رسیدند، اما به فرمان عمر سعد آن چاه با یک یورش به جمع کوچک آنان، از دستشان خارج شد. و در مهر ماه هوا حتی در تهران هم گرم است، چه رسد به بندر عباس، اهواز، نجف، کربلا، عربستان ... و حاشیه‌ی خلیج فارس. این حرف‌ها بسیار سبک است. هر کسی می‌داند که حتی چند ساعت دویدن بدون آب، و حتی در هوای پاییزی تشنگی‌آور است، چه رسد به یک روز جنگیدن.

چرا برای حضرت علی‌اصغر (ع) اینقدر حرمت قائلیم؟

اگر هر طفل صغیر دیگری نیز جای حضرت علی‌اصغر علیه‌السلام بود، همین حکم را داشت و اگر امروز امام حسین علیه‌السلام تشریف داشتند، حتماً به شدت برای شهداء و به ویژه اطفال صغیری که در دنیا و به ویژه در میان ملت‌های مسلمان قتل و عام می‌شوند متأثر شده و گریه می‌کردند. و یقین بدانید که اگر امیرالمؤمنین علیه‌السلام برای طفل یتیمی گریه می‌کرد و به کمک او می‌شتافت، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز چنین است. چرا که به خاطر شدت عشق به خدا، عاشق بندگان خدا نیز هستند.

چرا در زیارت عاشورا این همه لعن وجود دارد؟

در این زیارت دوست شناسی و دشمن‌سناسی «تولی و تبری» خودمان را به حضرت امام (ع) اعلام می‌داریم و بیان می‌نماییم که چه کسانی را در «ظل رحمت الهی»، یعنی هدایت شده و هدایت کننده – و چه کسانی را دور از رحمت، یعنی منحرف و منحرف کننده «ملعون» می‌شناسیم.

فلسفه و حکمت عزاداری برای معصومین (ع) چیست؟

هر محبّی از فقدان، رحلت یا دوری محبوب خود [اگر چه انسان نباشد و حتی کالا باشد)  به رنج و محنت فرو رفته و اندوهگین می‌گردد، چه رسد به این که محبوب او، راهنما، امام، هادی و الگوی او باشد.

آیا امام حسین(ع) حتی شمر و یزید شفاعت می کند؟!

شفاعت، نه بازی است، نه شانسی، نه احساسی و نه بی‌حساب و کتاب و نه به‌گونه‌ای که ظلم به دیگران شود. بلکه آن هم به اذن خدا و در حیطه‌ی مشیّت و حکمت الهی انجام می‌پذیرد. لذا مکرر بیان شده است که «شفاعت ما به کسی که نسبت به نماز کاهل است نمی‌رسد» - چه رسد به کافر، مشرک، ظالم، قاتل ... ، مضاف بر این که شفاعت محو کننده‌ی حق‌الناس نیست.

20 روز تا محرم

چرا مسلمانان فقط یک دهه عزاداری می‌کنند

چرا مسلمانان (شیعیان) فقط یک دهه عزاداری می‌کنند و عاشورا که تمام شد، همه چیز تمام می‌شود؟

ثواب زیارت و زائر امام حسین(ع)

شما درباره ثواب زیارت و زایر امام حسین (ع) بگویید تا اطلاعات‌مان بیشتر و شور و شوق‌مان افزون‌تر شود؟

برهنه شدن به هنگام سینه زنی چه حکمی دارد؟

برهنه شدن به هنگام عزاداری (سینه زنی) چه حکمی دارد؟ نگاه نامحرم به آنان چه حکمی دارد؟

بسیار (با پیامک و ...) شایع می‌کنند که امام حسین (ع) و یارانش را شیعیان کشتند؟!

ضد تبلیغ علیه کربلا، عاشورا و قیام حسینی (ع) بسیار تشدید شده است و این همه نه فقط به خاطر عظمت و تأثیر آن، بلکه به خاطر توجه روزافزون شیعیان و کلّ جهان اسلام به اهداف، پیام‌ها و آموزه‌های این قیام است.

چطور اهل سنت از ماجرای عظیمی چون کربلا هیچ نمی‌دانند؟

چطور اهل سنت از ماجرای عظیمی چون کربلا هیچ نمی‌دانند، آیا در منابع آنها هیچ ذکری در باره‌ی عاشورا و قیام حسینی (ع) نیامده است؟ مواضع‌شان چیست؟ (لطفاً با ذکر سند)

21 روز تا محرم

آیا یکی از یاران امام حسین (ع) ارمنی بوده است؟

چطور یکی از یاران امام حسین علیه‌السلام ارمنی بوده است، در حالی که خدا فرمود هیچ دینی به غیر از اسلام نزد او مقبول نیست؟

چرا به حضرت عباس علیه السلام «باب الحوایج» گفته می‌شود؟

آیا حضرت عباس علیه السلام از پیامبران سلف نیز بالاترند که به ایشان «باب الحوایج» گفته می‌شود و به حضرات موسی (ع) یا عیسی (ع) گفته نمی‌شود؟

آیا مژده‌ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق‌الباب مساجد مستند است؟

آیا مژده‌ی پایان صفر به حضرت رسول اکرم(ص) و دق‌الباب مساجد مستند است؟ اگر هست چرا و یعنی چه؟

فوقش سه ثانیه درد کشید، اما ...؟

در ایام دهه اول محرم، شخصی مکتوبی را توزیع کرد مبنی بر این که سختی و صبر امام حسین (ع) و یارانش بسیار کمتر از سختی اشخاص دیگر است. مثلاً علی اصغر (ع) فوقش سه ثانیه درد کشید، اما ...؟

چرا به زیارت ضریحی می‌روند که هنوز به کربلا نرسیده است؟

چرا به زیارت ضریحی می‌روند که هنوز به کربلا نرسیده است؟ آیا شرک نیست؟ اصلاً چه لزومی دارد که شهر به شهر می‌گردانند؟!

22 روز به محرم

چرا سیّدالشّهدا (ع) تنها شد

... در زیارت عاشورا به امام حسین(ع) این‌گونه خطاب می‌كنیم: «و الوتر الموتور». وتر به معنای «تنها و یكتا»، و موتور «تنها شده» است. یك احتمال دربارة این معنا، یگانگی، منحصر به فرد بودن و بی‌بدیل بودن حضرت است. احتمال دیگر این است كه، حضرت تنهاست و در این تنهایی «موتور» است؛ یعنی حضرت با نقشه و برنامه‌ریزی تنها شده است؛ به خصوص اگر توجه داشته باشیم كه درگیری سیدالشّهدا (ع) مخفیانه نبود كه مسلمانان از آن بی‌خبر باشند.

درس‌هایی که باید از عاشورا آموخت

پاسخ این شبهه از سروش را می‌خواهم: «درس‌هایی از عاشورا برای زندگی امروز - واقعه عاشورا نباید به ما نفرت افکنی را یاد بدهد، این را باید پاک کنیم ... این دینداری عوضی است»

آیا نذرکردن مثل نذر امام حسین یاسفره ابوالفضل و...دراسلام حرام است؟

استاد ما در دانشگاه گفت: نذر کردن مثل نذر امام حسین یا سفره ابوالفضل و... در اسلام حرام است، آیا چنین کارهایی حرام است؟ لطفا کامل توضیح دهید.

شبهاتی در خصوص موقعیت جغرافیایی کربلا

شبهات در خصوص موقعیت جغرافیایی کربلا بسیار است، مثل: فاصله رود فرات تا کوفه یکصد کیلومتر بوده است، پس حضرت عباس (ع) چگونه به شط زده است؟! چرا چاه نکندند و ...؟!

شبهه کشتار مردم ایران به دست امام حسن و امام حسین (ع)

به خاطر کشتار مردم ایران به دست امام حسن و امام حسین (ع) دچار تردید و شبهه شدم. ما قبلاً در روضه و سینه‌زنی شرکت می‌کردیم، اما اکنون ...؟ تعداد کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند بسیار زیاد است، مگر چند نفر می‌توانند اشتباه کرده باشند؟ پاسخ‌های علمای نیز همه شبیه به هم است – برخی نیز داعش را به همان حملات تشبیه می‌کنند!

روزشمار محرم، 23 روز مانده به محرم

شب عاشورا کسی از امام حسین (ع) جدا نشد و تازه 30 نفر هم به ایشان ملحق شدند... واقعیت چیست؟

در یکی از سایت‌ها خواندم که شب عاشورا کسی از امام حسین (ع) جدا نشد و تازه 30 نفر هم به ایشان ملحق شدند... واقعیت چیست؟

چرا به حضرت علی اصغر(ع) باب الحوائج میگویند؟

مگر حضرت علی اصغر (ع) در نوزادی یا شش ماهگی چه کرده بود که باب الحوائج شد؟

هئیتِ امام حسین(علیه السلام) سکولار نداریم

هئیتِ امام حسین سکولار نداریم - هركس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنى علاقه‌‌مند به اسلام سیاسى است

فهرست کامل از شهدای کربلا

آیا فهرست کامل شهدای کربلا، اولاد امامان علیهم‌السلام، بنی هاشم و غیر آنها به صورت کامل موجود است؟

به جلسات هفتگی هیئت می‌روم، اما چرا فقط امام حسین (ع) ...؟

به جلسات هفتگی هیئت می‌روم. اما چرا فقط امام حسین (ع) ...؟ این شبهه برایم وجود دارد که چرا امام حسین و یارانش را از بقیه معصومین جدا می‌کنیم‌، مگر ما تک امامی هستیم که فقط به آن بپردازیم‌؟ تو رو به خدا جوابم رو بفرمائید که خیلی منو از مراسمات مذهبی دل سرد کرده.

روزشمار محرم، 24 روز مانده به محرم

چرا در مذهب تشیع، هر کس کاری می‌کند، می‌گویند: اجرت با امام حسین (ع)؟

چرا در مذهب تشیع، هر کس کاری می‌کند، می‌گویند: اجرت با امام حسین (ع)؟ مگر امام حسین مانند دیگران بشر نیست؟ اجر کار نیک با امام حسین و بقیه بزرگان است یا با خداست؟ و این در کجای قرآن آمده است که کسی به غیر از الله اجر و پاداش کار نیک را می‌دهد یا در کدام حدیث از پیامبر(ص) آمده است.

چرا ما باید برای امامانی که از دنیا رفته‌اند، به این شدت عزاداری کنیم؟

چرا ما باید برای امامانی که از دنیا رفته‌اند، به این شدت عزاداری کنیم، درحالی که پیامبر و حضرت علی (ع) این سنت را نداشتند.

آیا با گریه کردن برای حضرت ابا عبد‌الله حق الناس بخشیده می‌شود؟

آیا با گریه کردن برای حضرت ابا عبد‌الله حق الناس بخشیده می‌شود؟ یا این که بتوان در آخرت این گریه‌ها را با حق الناس معامله کرد؟

آیا درسته یزید بیست هزار سرباز و امام حسین هفتاد و دو یارش به جنگ رفتند؟

آیا این درست و عقلانیه که بپذیریم یزید بیست هزار نفر تا دویست هزار نفر سرباز برای جنگ با امام حسین علیه السلام و هفتاد و دو یارشان فرستادند؟

هفت نکته، برای دوستداران، یاران و عزاداران سید الشهداء امام حسین علیه‌السلام

نکات ذیل، هفت نکته در باره قیام عاشورا و عزاداری برای سیدالشهداء علیه السلام می‌باشد که از مجموعه‌ بیانات ایشان در پایگاه «Khamenei.ir  » تلخیص شده و به دوستداران، یاران و عزاداران ایشان تقدیم می‌گردد.

روزشمار محرم، 25 روز مانده به محرم

آیا امام حسین علیه السلام، به دشمن التماس کرد که به خودش و به فرزندش علی اصغر (ع) آب بدهند؟

آیا امام حسین علیه السلام، به دشمن التماس کرد که به خودش و به فرزندش علی اصغر (ع) آب بدهند؟ برخی می‌گویند: این دروغ‌ها را مداحان برای گریاندن می‌گویند و از اساس دروغ است.

چرا حضرت زینب (س) فرمودند ما رایت الا جمیلا؟

زینب علیهاالسلام در آن هنگامه چه می‌دید که در یک جمله کوتاه شرح نمود: «مَا رَأَیْتُ إِلَّا جَمِیلًا»

پاسخ به شبهه خوش به حال كسانی كه ماه محرم زنجیر نمی زنند!

می‌گویند: خوش به حال كسانی كه ماه محرم زنجیر نمی زنند! اما زنجیری از پای گرفتاری باز می‌كنند.... سینه نمی‌زنند! اما سینه دردمندی را از غم و آه نجات می‌دهند... اشكی نمی‌ریزند! اما اشك از چهره انسانی پاك می‌كنند... – پاسخ این شبهه رایج در فضای مجازی چیست؟

چه منابعی برای شناخت و معرفت امام حسین مطالعه کنیم؟

از اونجایی که در آستانه ورود به ماه محرم هستیم، خواستم بدونم که معرفت و شناخت امام حسین چگونه است؟ ما چه منابعی رو مطالعه کنیم که واقعه کربلا رو بتونیم درک کنیم و بفهمیم چه برسر امام مظلوممون اومده؟ اصلا شاید این شناخت و معرفت از راه مطالعه نباشه ... .

آیا سپاهیان کفر، در روز عاشورا نمی‌دانستند که طرف‌شون فرزند رسول خداست؟

می‌گویند سپاهیان کفر، در روز عاشورا نمی‌دانستند که طرف‌شون فرزند رسول خداست و تحت تاثیر تبلیغات یزیدیان قرار گرفته بودند و فکر می‌کردن که به جنگ با خوارج می‌روند. پس این ظلم است که آنها را لعن کنیم چون که آنها نیت‌شون خیر بوده ولی گول خوردن. یا این میتونه توجیه باشه واسه کارشون؟

روزشمار محرم، 26 روز مانده به محرم

چرا باید چند میلیون پول به مداح بدهیم؟!

«چرا باید چند میلیون پول به مداح بدهیم؟!»؛ این شبهه‌ای است که با توجه به نزدیک شدن محرم، به ویژه در مجازی راه انداخته‌اند و کلیپی از یک آقایی با عبا و عمامه را که همین حرف‌ها را می‌زند نیز در سطح گسترده پخش می‌کنند.

حضرت عباس، پیش از علمداری، ابوالفضل بودند؟

دلایل مثبت و منفی بسیاری سبب گردیده تا نه تنها تمامی مسلمانان، بلکه حتی شیعیان نیز که با محبت و مودت اهل بیت علیهم السلام رشد یافته و زندگی می‌کنند و دل‌شان همیشه متوجه بقیع، نجف، کربلا، کاظمین و مشهد مقدس است، و ذهن، فکر و نگاه‌شان به سمت ظهور است آن طور که باید و شاید، آنها را نشناسند.

آیا فردوس مختص كسانی است كه از همه نظر كامل هستند؟

آیا فردوس مختص كسانی است كه از همه نظر كامل هستند؟ آیا شرط ورود به آن، انجام كامل عبادات (دعای ندبه، زیارت عاشورا، ختم سوره انعام، شركت در مجالس ابا عبدالله، سینه زنی، پیاده روی تا كربلا، حدیث كساء، نماز غفیله، نماز شب و ... .

آیا حضرت زینب(ع) سر نماز کسانی را که سنگ می‌زدند دعا کردند؟

آیا حضرت زینب (ع) سر نماز کسانی را که سنگ می‌زدند دعا کردند؟ آیا امام حسین به شمر گفت برو من در قیامت شفاعتت را می‌کنم؟ آیا قاتلان پیامبران و امام بخشیده نمی‌شوند، حتی اگر توبه کنند؟ اگر آن شخص توبه کرده (به فرض) باز می‌توان لعنتش کرد؟

معلم: امام حسین قیام نکرد، فرار کرد! آیا حدیثی مبنی بر قیام داریم؟

امروزه برخی از معلمان ما می‌گویند: امام حسین فرار کرد نه قیام! آیا حدیث یا روایتی در آن کلمه "قیام" باشد از کتب معتبر حدیثی وجود دارد؟!

روزشمار محرم، 27 روز مانده

علت اصلی دشمنی‌ها با عزاداری، ترس از آثار وحدت قلوب می‌باشد

علت اصلی دشمنی‌ها با عزاداری، ترس از آثار وحدت قلوب، حول محور "محبوب واحد"ی چون سیدالشهداء علیه السلام می‌باشد.

منظور از اول الثانی و الثالث و الرابع در زیارت عاشورا چه کسانی هستند؟

در قسمت اخر زیارت عاشورا که میگوییم: «اللهم خص انت اول ظالم باللعن منی» و..... منظور از اول الثانی و الثالث و الرابع در این زیارت چه کسانی هستند؟

استناد ننوشیدن آب توسط حضرت اباالفضل علیه السلام در کنار شریعه فرات چیست؟ 

لطفا توضیح دهید که استناد ننوشیدن آب توسط حضرت اباالفضل علیه السلام در کنار شریعه فرات چیست؟

آیا در روز عاشورا عقل حکم فرما بود یا عشق؟ 

این روزها بسیار مطرح است که آیا در روز عاشورا عقل حکم فرما بود یا عشق؟ بعضی‌ها می‌گویند کسانی که با امام حسین (ع) در روز عاشورا ماندند و شهید شدند کشش و قدرت عقل در آنها بود که با امام حسین (ع) ماندند و بعضی‌ها هم می‌گویند کشش و قدرت عشق بود که با امام حسین (ع) بودند. آیا عقل انسان در روز عاشورا می‌گفت باید با امام حسین (ع) باشند یا عشق؟ همین طور در مورد آب ننوشیدن حضرت عباس (ع) و ...؟

گرفتن حاجت با نذری‌ها و تبرک شدن به پرچم امام حسین (ع) و اهل بیت

می‌گویند این نذری‌ها و تبرک کردن به پرچم امام حسین (ع) و اهل بیت چگونه می‌تواند انسان را به حاجتش برساند؟ می‌گویند اینها تاثیری نداره و بهتره که نذر برای فقرا باشه و می‌گویند خارجی‌ها که اهل بیت (ع) ندارند، با دعا و چیزهای دیگری هم شفا می‌گیرند. پس نباید اینگونه توسلات رو داشت.

روزشمار محرم، 28 روز مانده

چرا امام حسین (علیه السلام) به این مصیبت گرفتار شدند؟

با توجه به آیه 30 از سوره شوری، گناه یا خلاف اهل عصمت علیهم السلام (مانند امام حسین ع) چه بوده است که به این مصیبت‌ها گرفتار شدند؟

چرا در زیارت عاشورا، یزید و ... را لعن می‌کنیم و می‌گوییم از رحمت خدا دور باد‌؟

چرا در زیارت عاشورا، یزید و ... را لعن می‌کنیم و می‌گوییم از رحمت خدا دور باد‌؟ اگر مقصود از یزید و لعنت او فقط دوری جستن از رفتار‌های یزیدی است که درست، اما اگر مقصود شخص یزید هم هست، سوال این است که چرا باید از خداوند مهربان‌، نا مهربانی نسبت به کسی را بخواهیم‌؟ مگر خدا بخشنده‌ی بی‌نهایت نیست ...؟

آیا لعن در زیارت عاشورا سبب تشدید اختلافات شیعه و سنی نمی‌شود؟

مراد از لعن اولی تا چهارمی در زیارت عاشورا چه کسانی هستند؟ آیا لعن آنها سبب تشدید اختلافات شیعه و سنی نمی‌شود؟

دلایلی که باعث شد امام حسین،حرکتش را آغاز کند چه بود؟

از دلایلی که باعث شد امام حسین، حرکتش را آغاز کند عبارت بودند از فضای رعب‌آور امنیتی، سازش‌ناپذیری با یزید، و جستجو به دنبال جای امن؛ هیچ سند معتبری هم وجود ندارد که هدف امام حسین قیام و انقلاب بوده است این واژه‌ها ترمولوژی زمانه‌ی ما هستند و ابداً ارتباطی با انگیزه‌ی امام حسین ندارند! واقعه‌ی عاشورا بزرگ شده است چرا که شیعیان نیاز داشتند از این واقعه یک اسطوره بسازند و با پیوند زدن خود به این اسطوره، هم کسب هویت نمایند، هم ابراز مظلومیت کنند و هم از مخالفان خود هویت‌ستانی کنند»؟!

چرا امام حسین(ع) فرمودند هرکس حق الناسی به گردن دارد برود؟

امام حسین به یارانش فرمود: هر کس از شما حق الناسی به گردن دارد برود.... او به جهانیان فهماند که حتی کشته شدن در کربلا هم از بین برنده حق الناس نیست.. در عجبم از کسانی که هزاران گناه می‌کنند و معتقدند یک قطره اشک بر حسین ضامن بهشت آنهاست؟

روزشمار محرم، 29 روز مانده

چرا در زیارت عاشورا صریحاً اسمی از اولی و دومی و سومی آورده نشده است؟

چرا در زیارت عاشورا صریحاً اسمی از اولی و دومی و سومی آورده نشده است؟ ایا این نشان از تقیه است؟ چرا به جای آن که دقت کنیم در زیارت عاشورا چه گفته شده و چرا ؟ ذهنمان را متوجه این که چه گفته نشده و چرا؟!

چرا امام حسین(ع) پس از بی‌وفایی کوفیان به مدینه باز نگشت

توجه به علل خروج از مدینه، حاکی از آن است که ایشان مجبور به این خروج شدند. بنابراین بازگشت به مدینه امکان و موضوعیتی نداشت، وگرنه همانجا می‌ماندند و در جهت اهداف اقدام می‌نمودند.

معرفی منابع معتبری از زمان عاشورا 

این شبهه‌ در سایتی گفته شده بود که : مسلمانان واقعه‌ی عاشورا را خیلی تخیلی کرده‌اند. لذا منابع معتبری از زمان عاشورا معرفی کنید. و این که منابعی که آن زمان نوشته شده آیا هنوز سالم هستند و در کجا نگهداری می‌شوند؟ و در زمان شهید شدن امام حسین (ع)، آیا نویسنده در آن زمان با امام حسین بوده که همه سخنان و کارهایی که انجام شده را بنویسد؟ یا فقط در عوام گفته میشده و بعد نوشته شده است؟

 آیا بیان و انتشار جمله «کُلّنا عَباسُک یا زینب (س)» شرک است؟

پیش از آن که بدانیم آیا این جمله، آن جمله و جملات دیگر "شرک" هست یا نیست؟ باید دقت کنیم که نوع نگاه ما به مقوله‌هایی چون «توحید، کفر، شرک، نفاق و ...»، مبتنی بر تعاریف، چهارچوب‌ها، جوّسازی و فرهنگ «وهابیت انگلیسی» نباشد.

عکس‌هایی را بنام امام حسین و حضرت ابوالفضل (علیهماالسلام)

من دیده‌ام که در تکایا و حسینیه‌ها، عکس‌هایی را بنام امام حسین و حضرت ابوالفضل (ع) نصب می‌کنند؛ یک عده نیز می‌آیند و این عکس‌ها را زیارت کرده و می‌بوسند! آیا این ا کار اینها اشکال دارد؟

روزشمار محرم، 30 روز مانده به محرم

تعداد یاران امام حسین علیه السلام، در روز آخر چند نفر بوده؟

تعداد یاران امام حسین علیه السلام، در روز آخر چند نفر بوده و چند نفر در روز عاشورا از لشکر مقابل یا خارج از منطقه به ایشان ملحق شدند؟

آیا جمله‌ی «کربلا به رفتن نیست، به شدن است»، از شهید آوینی می‌باشد؟

آیا جمله‌ی «کربلا به رفتن نیست، به شدن است»، از شهید آوینی می‌باشد؟ لطفاً پاسخگو باشید.

31 روز مانده به محرم

چرا باید عزاداری کنیم؟

⁠چرا باید برای شهادت امام حسین(علیه السلام) و یارانش عزاداری و گریه کنیم؟ آنان با شهادت به قرب الهی رسیدند و این افتخاری بزرگ است و نباید ناراحت بود. مسیحیان نیز برای کشته شدن مسیح گریه و عزاداری نمی‌کنند، بلکه حتی جشن می‌گیرند.

دلیل جاودانگی قیام عاشورا چیست؟

عواملی که باعث قداست قیام عاشورا و جاودانگی آن پس از قرن‌ها شد، چیست؟

«شبهه» تو عزادار حسینی، من عزادار افکار پوسیده تو!!

این روزها در فضای مجازی عزادار حسینی را به تمسخر گرفته و پیامهایی دست به دست می گردد یکی از این پیامها «شبهه» تو عزادار حسینی، من عزادار افکار پوسیده تو است.

گریه امام حسین(علیه السلام) برای فرزندان و عزیزانش برای چیست؟

با نزدیک شدن محرم شبهه می‌کنند: «مگر باور ندارید که امام حسین (علیه السلام) در بهشت و یزید در جهنم است، پس این همه عزاداری برای چیست؟ در ضمن آنها قوم و خویش بودند و دعوای آنها خانوادگی بود، پس به ایرانی‌ها چه؟!

این شبهه‌ی قدیمی، سبک و نخ‌نما را سالی یک‌بار در فضای مجازی تکرار می‌کنند!

آیا این حدیث که زوار امام حسین علیه السلام، عذاب قبر ندارند صحیح است؟ 

آیا این حدیث که زوار امام حسین علیه السلام، عذاب قبر ندارند صحیح است؟ و آیا امام حسین در برزخ هم به دیدار زوار خود می‌آید و شفاعت می‌کند؟ اگر زوار امام حسین حق الناس داشته باشند چه می‌شود؟

32 روز مانده تا محرم

فلسفه و اهداف قیام عاشورا  

عده ای با ارائه برخی نظریات پیرامون حقیقت قیام عاشورا، تصویری وارونه و یا حداقل نامنا‎سب با شأن رهبر قیام ارائه كرده‌اند همچنین آنان در ارائة یك تصویر روشن و جا‎مع از انگیزه ‎های قیام امام حسین (علیه السلام) توفیق نداشته‎اند.

چرا امام حسین (علیه السلام) صلح نکرد ؟ 

چرا امام حسین(علیه السلام) مانند امام حسن(علیه السلام) صلح نکرد بلکه با یاران اندکش برضد یزیدیان جنگید؟

امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین (علیه السلام) 

از شرایط امر به معروف و نهی از منکر، نداشتن خطر جانی یا مالی است. چگونه امام حسین(علیه السلام) برای این فریضه،‌جان خود را به خطر انداخت ؟

همراه بردن اهل بیت با علم به شهادت خود 

چرا امام حسین(علیه السلام) با آن که از شهادت خود آگاهی داشت، زن و فرزندانش را به همراه خود به کربلا برد؟

چرا امام حسین (علیه السلام) طلب باران نکرد؟  

چرا امام حسین (علیه السلام) در کربلا برای رفع تشنگی از خداوند طلب باران نکرد؟

33 روز مانده تا محرم

گزیده ای از اخلاق و رفتار امام حسین علیه السلام 

چند نمونه از سیره‌ اخلاقی امام حسین(ع) را از زندگی ایشان بنویسید.

جلوه های عرفان در قیام عاشورا

جلوه های عرفان در قیام عاشورا چیست؟

شبهه نخست «صحرای کربلا»

همانطور که می دانید جنگی که در روز عاشورا رخ داده در نزدیکی رود فرات بوده.در هیچ کجای کره زمین نمی توانید سرزمینی در کنار یک رود را بیابید که صحرا و بیابان بی آب و علف باشد،مگر رودی که از میان کوهستان می گذرد...

واقعه عاشورا در تابستانی گرم

با مراجعه سایت های تبدیل تاریخ و وارد کردن تاریخ 10 محرم سال 61 هجری قمری در قسمت Islamic calendarدر می یابید که عاشورا در روز چهارشنبه 21 مهرماه بوده است...

عدم حفر چاه در صحرای کربلا

امام حسین (علیه السلام) و یارانش،چرا چاه نکندند تا از آب آن استفاده کنند زیرا در این مناطق پس از حفر چهار تا پنج متر به آب می رسیم.

34 روز تا محرم

آیا عمامه، شمشیر و اسب امام حسین(ع) برای پیامبر بود؟

آیا عمامه، شمشیر و اسب امام حسین(ع) همان عمامه و شمشیر و اسب پیامبر بود؟ توضیح دهید.

چرا به امام حسین ـ علیه السّلام ـ ثار الله می‌گویند

چرا به امام حسین ـ علیه السّلام ـ ثار الله می‌گویند و چه كسی این لقب را به ایشان داده است؟

فضایل و كراماتی از سیره ی امام حسین (علیه السلام)

فضایل و كراماتی از سیره ی امام حسین ـ علیه السلام ـ بیان كنید؟

شبهات پیرامون قیام امام حسین علیه السلام

در حالات و وقایع كربلا وارد شده كه عده‌ای از سپاه یزید می‌گفتند كه به امام ـ علیه السّلام ـ سنگ بزنید و... كه ثواب بیشتری دارد و برای كشتن امام ـ علیه السّلام ـ قصد قربت هم كرده بودند.فضایل و كراماتی از سیره ی امام حسین ـ علیه السلام ـ بیان كنید؟

آیا شهادت امام حسین(ع) مقدّر شده بود؟

شهادت امام حسین(ع) عمل اختیاری بود یا مقدّر شده بود؟

روزشمار ماه محرم

راز شش گوشه بودن ضریح امام حسین(ع)

چرا قبر امام حسین ـ علیه السّلام ـ شش گوشه دارد؟

آیا امامت ارثى است؟

آیا امامت ارثى است؟ اگر ارثى نیست، چگونه از امام حسین(ع) به بعد، امامت به فرزندان ایشان یکى پس از دیگرى رسیده است؟

چرا امامان از نسل امام حسن(علیه السلام) نیستند؟

چرا دنباله امامان بعد از امام حسین(علیه السلام) از فرزندان و خاندان امام حسن(علیه السلام) شروع نشده است؟

شبهات عاشورا (1)

آیا سر مبارک حضرت على اصغر (علیه السلام) را نیز بر سر نیزه زدند یا نه؟

شبهات عاشورا (٢)

به نظر شما آیا امام حسین(ع) و یارانشان در کربلا اقدامى براى به دست آوردن آب نمودند؟ آیا نمى شد با حفره چاه (در حالى که فاصله نزدیکى با نهر آب داشتند و آب نزدیک سطح زمین بود) آب تهیه نمود؟

36 روز تا محرم

لعن در زیارت عاشورا

چرا در زیارت‌عاشورا این همه لعن وجود دارد؟

شبهات عاشورا: وصیت نامه امام حسین علیه السلام

در وصیت نامه اى كه امام حسین علیه السلام نوشته و به برادرشان محمد حنفیه دادند به چه نكات مهمى اشاره فرمودند؟

فلسفه عزاداری برای ابا عبدالله

امام حسین قیام كرد قبول دارم اما نیاز است كه ما اینكارها رو براى عزادارى بكنیم؟

چرایی رفتن امام حسین علیه السلام به کربلا با وجود علم داشتن به شهادتشان

اگر امام حسین(ع) علم به شهادت خود داشتند، چرا به کربلا رفتند؟ و اگر علم نداشتند، پس روایاتی که دلالت بر علم ائمه(ع) دارد را چگونه باید توجیه کرد؟

فلسفه قیام امام حسین علیه السلام

چرا امام حسین قیام كرد در صورتی كه امام محمد باقر و امام صادق كه در زمان انحطاط و ضعف بنی امیه بودند قیام نكردند و اجازه دادند كه دولت مستبد عباسی به وجود آید؟

روزشمار محرم، 37 روز مانده به محرم

آیا عاشورا اسلام را حفظ کرد؟

وقتیكه مى گوئیم امام حسین علیه السلام براى حفظ اسلام كشته شد به دین خدا اهانت كرده ایم , و در حقیقت پذیرفته ایم كه نابودى و بقاء اسلام منوط به بود یا نبود یك انسان است؟

انعکاس شهادت امام حسین علیه السلام در جامعه اسلامی

شهادت حسین (ع) در تمام مجامع اسلامى و بلاد مسلمان نشین باتأثر و تأسف شدید رو به رو شد. براى مسلمانها غم انگیزتر از خبر فجیع شهادت یگانه سبط رسول خدا و یادگار آن سرور خبرى نبود. با افشاگرى‏هاى اسیران كربلا و رفت و آمد مطلعین، عموم مردم از سوء رفتار بنى‏امیه با خاندان رسول خدا آگاه شدند و موج نفرت و انزجار به زودى همه جا را فرا گرفت حتى در اندرون خانه یزید نیز صداى اعتراض بلند شد.

جنگ مسلمان با مسلمان در عاشورا !!

پیامبر اكرم (ص) می فرماید: «اذا تقاتل المسلمین فالقاتل و المقتول فی النار فسئل الرسول لما المقتول فی النار؟ فقال :اذا ما قتل، قتل» با توجه به این روایت جنگ امام حسین(ع) و یزید را چگونه تفسیر می كنید؟ با علم به اینكه نفاق باطنی دلیل بر خروج از دایره مسلمین نیست؟

روزشمار محرم، 38 روز مانده به محرم

عزاداری برای امام حسین علیه السلام و قمه زدن

عزادارى هم باید عرفى باشد یعنى هر كس همانطورى كه براى عزیز از دست رفته‏اش عزادارى مى‏كند براى امام حسین (ع) هم باید همانگونه عزادارى نماید و سینه زدن یك نحوه عزادارى در عرف مردم است كه براى امام حسین علیه السلام نیز مرسوم شده است.

عزاداری برای امام حسین علیه السلام در زمان ائمه معصومین علیهم السلام

آیا عزادارى براى امام حسین علیه‏السلام، در زمان امامان علیهم‏السلام سابقه دارد؟

آثار تربیتی نهضت امام حسین (علیه السلام)

نهضت امام حسین(ع)طوفانى بود كه غبارها، تیرگى ها و پیرایه هاى جامعه آن روز را در نوردید و بسیارى از رفتارهاى پست مردم آن روزگار را به چالش كشید. چشم اندازى كوتاه به برخى از این دگرگونى ها، با رویكرد تربیتى، از نمونه هاى زیر نشان دارند. پیشتر یادآورى مى شود كه پیامدهاى تربیتى در هر دو گستره خرد و كلان جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

روز شمار محرم، محرم، امام حسین

چرایی عزاداری در محرم

عواطف انسان ممكن است با مراسم جشن و سرور هم تحریك شود. مىدانیم كه در ولادت هاى مبارك، در میلاد خود سیدالشهداء(ع)، وقتى مراسم جشن برگزار مىشود، مدح ها خوانده مىشود و مردم از طریق آن ها شور و نشاطى مىیابند. سؤال سوم این است كه چرا براى تحریك احساسات از مراسم شاد استفاده نمىكنید؟ چرا باید گریه كرد؟ چرا باید به خود زد؟ چرا باید زنجیر بزنیم؟ بیاییم به جاى این كارها جشن بگیریم، نُقل و نبات پخش كنیم، شیرینى بدهیم، مدح و سرود بخوانیم، تا احساسات مردم تحریك شود.

چرا باید دشمنان امام حسین(علیه السلام) را لعن كرد؟

شما در این عزادارىهاى خود كار دیگرى هم مىكنید. علاوه بر این كه از امام حسین(ع)به نیكى یاد مىكنید، و بر شهادت او گریه مىكنید، بر دشمنان امام حسین(ع) هم لعن مىفرستید. این كار براى چیست و چرا دشمنان ابى عبد الله را لعن مىكنید؟ این كار نوعى خشونت و بدبینى است.

چرا باید حادثه عاشورا را گرامى بداریم؟

چرا باید خاطره حادثه اى را كه 1360 سال پیش اتفاق افتاده است، زنده كرد و مراسمى به یاد آن خاطره برگزار كرد؟ این رویداد جریانى تاریخى بوده است كه زمان آن گذشته است; تلخ یا شیرین، هر چه بوده است آثار آن تمام شده است. چرا باید بعد از گذشت نزدیك به چهارده قرن، یاد آن جریان و آن حادثه را زنده نگه داریم و مراسمى براى آن بر پا داریم؟

روزشمار محرم، محرم، امام حسین

فلسفه و حكمت عزادارى براى امام حسین علیه‏السلام

با توجّه به بیانات، سخنان و شعارهاى عاشورا، مى‏توان عناصر انسان‏ساز، جامعه‏ساز و فرهنگ‏ساز را ملاحظه كرد؛ مواردى چون عبادت، ایثار، شجاعت، توكل، صبر، امر به معروف و نهى از منكر، نابودى اسلام در شرایط سلطه یزیدیان، حرمت بیعت با كسى چون یزید، شرافت مرگ سرخ بر زندگى ذلّت‏بار، اندك بودن انسان‏هاى راستین در صحنه امتحان، لزوم شهادت‏طلبى در عصر حاكمیت باطل، زینت بودن شهادت براى انسان، تكلیف مبارزه با سلطه جور و طغیان، اوصاف پیشواى حق، تسلیم و رضا در برابر خواسته خدا، همراهى شهادت‏طلبان در مبارزات حق‏جویانه، حرمت ذلّت‏پذیرى براى آزادگان و فرزانگان مؤمن، پل بودن مرگ براى عبور به بهشت برین، آزادگى و جوان‏مردى، یارى خواهى از همه و همیشه در راه احقاق حق.

تعارض آموزه‏هاى دینى با یافته‏هاى علمى در پوشیدن لباس سیاه!!

تعارض آموزه‏هاى دینى با یافته‏هاى علمى در پوشیدن لباس سیاه و سیاه پوش كردن تكایا و محافل چه توجیهى دارد؟یافته‏هاى علمى حكایت از تأثیر مثبت لباس‏هاى روشن در نشاط و شادى و ارتقاء فعالیت‏هاى انسانى و تأثیر منفى لباس سیاه دراین امور دارد كه با سنت رایج دینى در محافل مذهبى مبنى بر سیاه پوشیدن و سیاه پوش كردن در تعارض است به این تعارض چگونه پاسخ مى‏دهید؟

"اَن یرزقنى طلب ثارك" و"اَن یرزقنى طلب ثاری" در زیارت عاشورا

در زیارت عاشورا در یك جمله مى خوانیم : "اَن یرزقنى طلب ثارك" و در قسمت بعد:""اَن یرزقنى طلب ثارك" " آیا جمله مطالبه خون خودم به مناسبت اتحاد و وحدت شیعیان با حضرت سیدالشهداء(علیه السّلام ) است یا وجه دیگرى دارد؟

41 روز تا محرم

دستور اهل بیت برای برگزاری مراسم عزادارى براى امام حسین(علیه السلام)

آیا در مورد برپایى مراسم عزادارى براى اهل‏بیت علیهم‏السلام روایتى وجود دارد؟

آیا امام حسین‏ علیه‏السلام می دانست شهید مى ‏شود؟

آیا امام حسین ‏علیه‏السلام مى ‏دانست شهید مى ‏شود؟ اگر چنین است، چرا با پاى خویش به سوى قتلگاه رفت؟

فلسفه پوشیدن لباس سیاه

فلسفه پوشیدن لباس سیاه در ایام عزادارى امام حسین(ع) چیست؟

42 روز تا محرم

کوفیان و تنها گذاشتن امام حسین سلام الله علیه

چرا كوفیانی كه با‌‌آن همه شور و شوق از امام (ع) دعوت كرده بودند. امام(ع) را یاری نكرده بلكه علیه او جنگیدند؟ علل نامه نگاری كوفیان و دعوت گسترده آنها از امام حسین (ع) چه بود؟

ثواب عزادارى براى امام حسین علیه‏السلام‏

وجود روایاتى كه ثواب عزادارى براى امام حسین علیه‏السلام‏را بى‏شمار ذكر مى‏كند تاچه اندازه صحیح است؟

43 روز مانده به محرم

حضور اهل بیت در اربعین اول بر سر قبور شهدا

در مورد مسیر حركت اسیران كربلا، راه شام از كربلا نیست و چنین قضیه‌ای غلط است كه اسیران به كربلا آمدند و اهل بیت با جابر ملاقات كردند و در واقع اربعین تحریف شده است.

عزادارى برای امام حسین علیه السلام

چرا فقط براى امام حسین علیه السلام این همه عزادارى مى‏كنیم و براى بقیه ائمه اینطور نیست؟

روزشمار محرم؛ ماه غم و اندوه !

شبهات عاشورا رجعت امام حسین علیه السلام

آیا امام حسین علیه السلام پس از رجعت دوباره شهید مى شوند؟

وصیت نامه امام حسین علیه السلام به برادرشان محمد حنفیه

در وصیت نامه اى كه امام حسین علیه السلام نوشته و به برادرشان محمد حنفیه دادند به چه نكات مهمى اشاره فرمودند؟

اهمیت عزاداری برای سالار شهیدان علیه السلام

در مورد عزاداری برای اهل بیت خصوصا امام حسین(ع) افراط و زیاده روی شده است و اهمیت دادن به این مراسمات هیچ لزومی ندارد.

روزشمار محرم؛ ماه غم و اندوه !

جائز بودن عزاداری برای میت در روایات

آیا عزادارى فقط براى پیامبران جایز است یا براى امام هم مىتوان عزادارى نمود؟ بعضی ها اشكال می كنند كه شیعیان براى فردى عادى (امام حسین علیه السلام ) عزادارى مى كنند؟

توبه «رسول ‌ترک»در مجلس عزاداری ‌امام حسین(علیه السلام)

دقایقی از آمدن رسول نگذشته بود که چند نفر از اعضای هیأت به دور مسئول هیأت حلقه زدند، از طرز نگاهشان پیدا بود که درباره رسول صحبت می‌کنند. بعد از دقایقی، جوانی میان آنها قد راست کرد و یک راست به سوی رسول رفت.

روزشمار محرم؛ ماه غم و اندوه !

«مصطفی دیوونه» دیوانه حسین(ع) بود

یك نفر از گردن كلفت‌ها و پهلوانان تهران مصطفی بود كه چون دیوانه اهل‌بیت(ع) و سیدالشهدا(ع) بود او را «مصطفی دیوونه» می‌گفتند.

علی گندابی که از شراب خواری توبه کرد و مرید میرزا شد

علی گندابی گفت شیخ به خدا تیکه تیکت میکنم اگه برام همینجا روضه نخونی که شیخ میگه: آخه حسن روضه منبر میخواد که میگه: من این حرفاحالیم نیست منبر میخوای باشه من خودم میشم منبرت. چهار دست و پا نشست تو خاک ها و گفت، بشین رو شونه من روضه بخون، اومدم نشستم رو شونه های علی شروع کردم به روضه خوندن که علی گفت: شیخ صاف منو ببر سر خونه آقا ابولفضل عباس و بهش بگو آقا، علی اومده.

روزشمار محرم؛ ماه غم و اندوه !

47 روز مانده تا ماه غم و اندوه !

«ای مردم! کدام یک از مردان شما می‌تواند پس از کشته شدن حسین (علیه السلام) شاد و خرّم باشد؟ و یا کدامین قلب است که برای او اندوهگین نشود؟ و یا کدامین چشمی است که بتواند اشکش را نگه دارد و از دیدگان جاری نسازد؟ در حالی‌ که آسمان‌های هفتگانه بر او گریستند و ارکان آسمان به خروش آمد و زمین با اعماق و اطرافش و درختان با شاخه‌هایشان و ماهیان در قعر دریا و ملائکه مقرّب الهی و جمیع اهل آسمان‌ها بر او گریستند.

آیا هر روز امام حسین را زیارت می کنید؟

طبق نقل تاریخ و روایات اهل بیت علیهم‌السلام، همه ائمه شیعه، پایان حیات دنیاییشان با شهادت بوده است.بنابر این، با توجه به اینکه  قرآن کریم شهیدان را زنده معرفی می‌کند و مسلمانان را از مرده تصور کردن آنان نهی می نماید، لذا امامان ما همیشه زنده اند و حتی بعد از شهادت نیز، آگاهی و توجه آنها به این جهان کم نمی شود.

از همین رو است که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله بارها یکسانی زیارتشان در حیات و پس از آن را بیان کرده‌اند و این ویژگی را برای دیگر ائمه نیز قائل شده‌اند.

ثواب هر قدم در راه زیارت امام حسین علیه السلام !

از حسین بن ثویر روایت شده که امام صادق(علیه السلام) فرمودند:

ای حسین! کسی که از منزلش بیرون آید و قصدش زیارت قبر حضرت حسین بن علی(علیهماالسلام) باشد؛ اگر پیاده رود؛ خداوند منّان به هر قدمى که برمى‏ دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏ فرماید؛ با رسیدن به حرم دوست، از رستگاران می شود تا زمانى که به حائر (2) برسد و پس از رسیدن به آن مکان شریف حق تبارک و تعالى او را از رستگاران قرار مى‏ دهد؛ با انجام اعمال زیارت، از فائزان می شود تا وقتى که مراسم و اعمال زیارت را به پایان برساند که در این هنگام او را از فائزین محسوب مى‏ فرماید؛ هنگام بازگشت ندا می رسد که بخشیده شدی تا زمانى که اراده مراجعت نماید در این وقت فرشته‏ اى نزد او آمده و مى‏ گوید: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به تو سلام می رساند و خطاب به تو مى ‏فرماید: از ابتدا عمل را شروع کن، تمام گناهان گذشته ‏ات آمرزیده شد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.