تبیان، دستیار زندگی
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، از به نتیجه رسیدن مذاکره درباره ترجیحات تعرفه ای اقلام کشاورزی و مواد غذایی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا خبر داد و افزود: در دیدار با همتایان خود از پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا، مقرر شد اسناد ا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همکاری های اقتصادی ایران و اوراسیا

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، از به نتیجه رسیدن مذاکره درباره ترجیحات تعرفه‌ای اقلام کشاورزی و مواد غذایی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا خبر داد و افزود: در دیدار با همتایان خود از پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا، مقرر شد اسناد امضا شده تا یک هفته آتی، تایید نهایی و مبادله شود.

بخش اقتصاد تبیان
همکاری های اقتصادی ایران و اوراسیا

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایرنا، «مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت در امور تجارت افزود: حدود 100 تعرفه از محصولات کشورهای عضو این اتحادیه در مقابل 125محصول صادراتی ایران به این کشورهای برای اعطای تعرفه‌های ترجیحی در آینده نزدیک توافق شد.

وی با اشاره به توافق دور قبلی اجلاس که حدود سه هفته پیش با موضوع اعطای تعرفه‌های ترجیحی برای کالاهای صنعتی در ایروان برگزار شد، افزود: مذاکره و توافق نامه ها، زمینه‌ساز توسعه روابط اقتصادی با کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان خواهد شد.

خسو تاج افزود: حقوق گمرکی کالاهای صادراتی ایران به این کشورها نیز کاهش خواهد یافت تا شرایط رقابتی برای توسعه صادرات غیرنفتی ایران بیش از پیش فراهم شود. در این نشست، خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، و مهرفرد، قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی به همراه هیات کارشناسی از سوی ایران، و خانم نیکیشینا، وزیر بازرگانی اتحادیه اورآسیا و معاونین ذیربط کشورهای عضو اتحادیه به بررسی شرایط توافقی برای ایجاد روابط‌ اقتصادی بهتر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و ایران پرداختند.

بر اساس این گزارش، معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی با همتایان خود از پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا در شهر ایروان دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش ایرنا، فضای پساتحریم، چشم انداز روشنی از همکاری های همه جانبه منطقه ای و بین المللی را پیش روی ایران گشوده است به طوری که در دوره جدید همکاری های منطقه ای، سازمان ها و نهادهای معطوف به همکاری های اقتصادی به طور ویژه مورد توجه است. در این زمینه، «اتحایه اقتصادی اوراسیا» به همراه توجه به زمینه های فرصت ساز و آسیب زای احتمالی آن، به عنوان نهاد اقتصادی مطرح در منطقه اوراسیا، یکی از موضوعات مورد توجه سیاست گذران اقتصادی و سیاست خارجی ایران بوده است.


منبع: خبرگزاری ایرنا