تبیان، دستیار زندگی
وزیرآموزش و پرورش از تهیه پیش نویس سند مدرسه مطلوب براساس سند تحول بنیادین، پرداخت بیش از۱۱ هزار میلیارد تومان معوقات فرهنگیان، پرداخت پاداش پایان خدمت نزدیک به ۱۴هزار بازنشسته تا سال ۹۵، تدوین طرح نظام تفکیک حقوقی معلمان ازکارمندان، ارسال طرح سازمان نظام
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولویت من دوره ابتدایی بود

وزیرآموزش و پرورش در گفتگو با روزنامه «ایران»:

زینب شاه مرادی - مرکز یادگیری تبیان

اولویت من دوره ابتدایی بود

وزیرآموزش و پرورش از تهیه پیش نویس سند مدرسه مطلوب براساس سند تحول بنیادین، پرداخت بیش از۱۱ هزار میلیارد تومان معوقات فرهنگیان، پرداخت پاداش پایان خدمت نزدیک به ۱۴هزار بازنشسته تا سال ۹۵، تدوین طرح نظام تفکیک حقوقی معلمان ازکارمندان، ارسال طرح سازمان نظام معلمی به هیأت دولت و ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت با اولویت دوره ابتدایی در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از روزنامه ایران، فخرالدین دانش آشتیانی در طول مدت ۱۰ ماه ریاستش در وزارت آموزش و پرورش تلاش کرد تا اسناد بالادستی حوزه آموزش کشور را اجرایی کند گرچه در این زمینه با مشکلاتی هم مواجه شد اما همه تلاشش را کرد تا در این مدت کوتاه برخی از مشکلات معلمان و دانش آموزان را برطرف کند، با این همه او چندی پیش اعلام کرده بود که در کابینه دوازدهم حضور نخواهد داشت اما هم چنان دغدغه پیگیری برخی از برنامه های مصوب آموزش و پرورش را دارد با اینکه عمر وزارت دانش آشتیانی کمتر از یکسال است اما در همین مدت کوتاه نیز توانست در سه حوزه ساماندهی صندوق ذخیره فرهنگیان، پرداخت معوقات معلمان و اجرا و تدوین برخی از مواد سند تحول بنیادین موفق عمل کند. با این حال بسیاری از کارشناسان حوزه آموزشی معتقدند سکان آموزش و پرورش در دولت دوازدهم باید به دست فردی کارآمد و آشنا به امور فرهنگیان و دانش آموزان سپرده شود؛ موضوعی که گرچه از سوی وزیر آموزش و پرورش هم تأیید می شود.

وی با اشاره به اقدامات مهم دولت در حوزه آموزش و پرورش و همچنین ضرورت تقدم اولویت های تربیتی بر اولویت های آموزشی می گوید: « از روزی که وارد وزارتخانه شدم به موضوع پرورشی توجه بسیاری داشتم؛ از ملزومات این مطلب کاهش حجم برنامه های درسی و عدم تمرکز بر آن، انعطاف پذیری به سمت برنامه درسی متناسب با پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در هر استان، اجتناب از فعالیت ها و رقابت های فردی و تنش زا و جایگزینی آن با فعالیت های جمعی بود. همچنین توجه ویژه ای هم در بحث اصلاح نگرش و بینش معلمان داشتیم. روش های سنتی آموزش باید در مدارس کم رنگ و به جای آن استفاده از فناوری های نوین در دستور کار قرار گیرد. برای همین با معلمان در این باره وارد بحث شده ایم.»

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در این مدت اولویتمان را روی دوره های ابتدایی گذاشته ایم، تأکید کرد: «تغییراتی در حوزه ابتدایی در این مدت داشتیم که می خواستیم این دوره متفاوت تر از پایه های دیگر باشد برای همین از مدیران خواستیم که بر آموزش مهارت های زندگی در دوره ابتدایی و پیش دبستان تأکید کنند. همین طور تلاش کردیم که دوره پیش دبستانی سراسری شود، این موضوع در مناطق عشایری مورد توجه ویژه ما قرار گرفت.»

وی همچنین با تأکید بر اینکه  دوره های فنی و حرفه ای نسبت به دوره های نظری هم اولویت بسیار دارد، اعلام کرد: هنرستان ها یکی از اولویت های جدی ما بوده است برای همین توسعه هنرستان ها را در دستور کار خودمان قرار دادیم. در حقیقت توسعه هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش در استان ها و دایر کردن رشته های مرتبط با مزایای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان ها به گونه ای  است که اگر در استانی ظرفیت صنعتی خاصی وجود داشته باشد، رشته های متناسب با آن ایجاد شود تا فارغ التحصیلان مستقیماً در خود استان وارد بازار کار شوند. برای همین هنرستان ها را در کنار کارخانجات راه اندازی کردیم که بتوانیم نیروی حرفه ای و فنی موردنیاز را تربیت کنیم. این مراکز با همکاری هنرستان ها برنامه های درسی را متناسب با نیاز بازار کار تهیه می کنند.

تدوین طرح نظام تفکیک حقوقی معلمان

دانش آشتیانی با اشاره به وضعیت معلمان در مدارس گفت: همواره به دنبال بهبود شرایط معلمان بودم و همیشه گفته ام که باید از ظرفیت علمی، فکری و اجتماعی معلمان در تصمیم گیری های درون مدرسه استفاده شود. برای همین سعی کردیم که حقوق یکپارچه و هماهنگ با دیگر کارکنان داشته باشند علاوه بر این آیین نامه ارزیابی معلمان تدوین شد که در آیین نامه جدید وضعیت معلمان را از کارمندان تفکیک می کند؛ بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان معوقات فرهنگیان پرداخت شد و پاداش پایان خدمت و مرخصی ذخیره بازنشستگان سال ۹۵ پرداخت شد. پاداش پایان خدمت نزدیک به ۱۴ هزار بازنشسته سال ۹۵، پرداخت کامل مرخصی ذخیره پرداخت نشده به معلمان، ساماندهی وضعیت بیمه تأمین اجتماعی بیش از یکصد هزار پرسنل و آموزش وپرورش، تدوین طرح نظام تفکیک حقوقی معلمان از کارمندان ،بخشی از فعالیت های ما در ارتباطات با حقوق معلمان بوده است. نظام رتبه بندی معلمان تدوین شد؛ این نظام می خواهد که استقراری در نظام پرداخت ها براساس تخصص و شایستگی ها داشته باشد که عملکرد رقابتی را بین معلمان ایجاد می کند.

به گفته وی طرح سازمان نظام معلمی به هیأت دولت ارسال شد که این سازمان مأموریت سنجش صلاحیت های حرفه ای و تخصصی، توانمندسازی و حمایت از حقوق صنفی و ارتقای منزلت اجتماعی معلمان را برعهده دارد.

دانش آشتیانی به جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه وبودجه موظفند به منظور ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، در طول اجرای قانون برنامه، ردیف های استخدامی و تأمین اعتبار مورد نیاز آموزش وپرورش را با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه و ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاه ها برای جذب دانشجو، معلمان را در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهند.

پیش نویس سند مدرسه مطلوب تدوین شد

وزیر آموزش و پرورش همچنین به اقدامات انجام شده در راستای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره و خاطرنشان کرد: برای پیشبرد اهداف سند فعالیت های زیادی داشتیم تا بتوانیم شرایط اجرایی شدن سند تحول را فراهم کنیم، تسریع در فرآیند تدوین و تصویب برنامه زیر نظام های سند از مهم ترین برنامه ما در این باره بوده است. همچنین برنامه زیر نظام فضا، تجهیزات و فناوری پایان یافته و برنامه اجرایی و عملیاتی آن نیز برای اجرا تهیه شده است. برنامه زیر نظام پژوهش و ارزشیابی به تصویب شورای عالی آموزش وپرورش رسیده است علاوه بر این برنامه زیر نظام راهبری و مدیریت، آماده برای طرح در شورای عالی آموزش و پرورش است و برنامه زیر نظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی در مرحله تدوین است. ما برای پیشبرد اهداف سند سیاست های راهبردی برنامه های سال ۹۶ را مبتنی بر سند تدوین کردیم، این برنامه ها مبتنی بر سند تحول بنیادین نظام آموزش وپرورش و در راستای سایر اسناد بالادستی کشور و با محوریت قرار دادن اهداف عدالت محوری با کاهش نابرابری در برخورداری از فرصت های تعلیم و تربیت، ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت با اولویت دوره ابتدایی، ارتقای منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه ای سرمایه انسانی آموزش و پرورش، با تأکید بر جایگاه و نقش الگویی معلم از مهم ترین اقدامات ما بوده است.

دانش آشتیانی برنامه های سال ۹۶ را حاوی ۵۱ راهبرد، ۱۶ سیاست اجرایی و ۵۴۳ برنامه حوزه های آموزش و پرورش دانست و گفت: برنامه های سال تحصیلی جدید منطبق با راهکارهای سند تحول تدوین شده است و بر اساس این برنامه ها ادارات کل آموزش وپرورش استان ها برنامه های استانی و منطقه ای را تهیه و اجرا خواهند کرد.همچنین پیش نویس سند مدرسه مطلوب بر اساس سند تحول بنیادین تدوین شده است و این سند مبتنی بر پژوهش صورت پذیرفته با همین منظور تهیه شده است.

وی به تدوین آیین نامه شورای هماهنگی مناطق مرزی آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: اختیارات گسترده ۱۱ گانه با ابلاغ دستورالعمل های لازم به ادارات کل تفویض شد که بر اساس این تفویض، اختیارات زیادی نظیر مدیریت بر نیروی انسانی، نقل وانتقال نیروها، تعداد کلاس ها، زمان شروع و پایان کار مدارس استثنایی و برنامه های این مدارس، صدور مجوز تأسیس مدارس و مراکز غیر دولتی و نظایر آن به عهده خود ادارات واگذار شده است. همچنین دولت مکلف است برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را اجرا کند؛ به نحوی که همه اقدامات وزارت آموزش و پرورش بر اساس این سند انجام شود و اقدامی مغایر با قانون و سند صورت نگیرد.

دانش آشتیانی با اشاره به ماده «۶۳» بند «ت» اظهارکرد: با اجرای این حکم، دولت مکلف به تنظیم و اجرای سیاست های حمایتی از خیرین مدرسه ساز است و باید معادل کمک های تحقق یافته آنان را جهت تکمیل طرح های نیمه تمام خیرین در بودجه سنواتی منظور کند. آیین نامه اجرایی این بند حداکثر ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدنی این قانون توسط وزارت آموزش وپرورش تهیه شده و به تصویب هیأت وزیران می رسد. همچنین ماده ۶۳ بند «ت » هم در این دوره تصویب شده است. با اجرای این حکم، دولت مکلف است به منظور افزایش ایمنی و مقاوم سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش معادل ریالی مبلغ سه میلیارد دلار در طول اجرای قانون برنامه از محل حساب ذخیره ارزی پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی با اولویت طرح های نیمه تمام آموزشی، پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش اختصاص دهد.

وی به اتفاقات صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره و بیان کرد: ۶۱ نفر از مدیران صندوق برکنار شدند و با توجه به حواشی گسترده ای که پیرامون صندوق ذخیره و شرکت های وابسته به آن به وجود آمده بود، این تغییرات از یکسو ضروری بود و از سوی دیگر فشارهای مختلفی برای عدم تغییر وجود داشت. همچنین ساختار تشکیلات هیأت امناء صندوق فرهنگیان تغییر می کند و در مراحل نهایی جهت ابلاغ است.بر اساس ساختار جدید از خود نمایندگان فرهنگیان در جلسات استفاده شده و اختیارات وزیر نیز کاهش پیدا می کند.

منبع: پایگاه جامع اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش