تبیان، دستیار زندگی
آیت الله حاج شیخ علی اصغر مروارید از مبارزان دوران انقلاب اسلامی، بعد از تحمل یک دوره بیماری، امروز شنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۶ درگذشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات تشییع و تدفین آیت الله علی اصغر مروارید

آیت الله حاج شیخ علی اصغر مروارید از مبارزان دوران انقلاب اسلامی، بعد از تحمل یک دوره بیماری، دیروزشنبه 14 مرداد۱۳۹۶ درگذشت.
جزئیات تشییع و تدفین آیت الله علی اصغر مروارید

آیت الله علی اصغر مروارید از مبارزان دوران انقلاب اسلامی، بعد از تحمل یک دوره بیماری، صبح امروز شنبه ۱۴ مرداد ماه در ۹۳ سالگی درگذشت.

پیکر این عالم فقید، ساعت ۸ صبحامروز(۱۵ مردادماه) در تهران، حسینیه شماره۲ جماران تشییع و در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به خاک سپرده می شود.

آیت الله حاج شیخ علی اصغر مروارید مبارزات سیاسى خود را با سخنرانى بر منابر علیه رژیم شاه از سال 1337 شروع كرد و با آغاز نهضت حضرت امام، مبارزات خود را براى تقویت نهضت حضرت امام گسترش داد.

وی در سال ۱۳۴۲، بعد از قیام پانزده خرداد دستگیر شد و پس از آزادی، دوباره مبارزات خود را از سر گرفت. امام خمینی(ره) پس از آزادی به هنگام بازدید از مناطق قم، آقای مروارید را به منبر می‌فرستاد تا جایی که وی به‌عنوان سخنگوی امام خمینی(ره) در اذهان جای گرفت.

تداوم مبارزات، باعث دستگیری‌های مکرر وی شد؛ به‌طوری‌که در سال ۱۳۴۳ مجدداً دستگیر شد و مدتی را در زندان رژیم شاه گذراند. در سال ۱۳۴۷ به مسجد حضرت مهدی(عج) ویلای تهران رفت و به اقامه‌ی نماز پرداخت.

ایشان در سال ۱۳۴۹، به خاطر سخنرانی‌هایش دستگیر و به ۱۸ ماه اقامت اجباری (تبعید) در ایرانشهر محکوم شد، ولی این حکم در دادگاه تجدید نظر فسخ و حکم برائت صادر گردید. در همان سال دوباره دستگیر و مدت سه ماه زندانی شد. در خرداد ۱۳۵۱ نیز توسط مأموران رژیم شاه دستگیر و به سه سال تبعید محکوم شد. مدت محکومیت وی در سال ۱۳۵۴ به اتمام رسید و وی به تهران بازگشت و مبارزات سیاسی خود را ادامه داد.

از این عالم وارسته ۲ کتاب ارزشمند سلسلة الینابیع الفقهیة و تحقیق اللمعة الدمشقیة فی الفقه الإمامیة (با همکاری برادر مرحوم شان آیت الله محمدتقی مروارید) به جا مانده است.

منبع: حوزه نیوز