تبیان، دستیار زندگی
اوج مصرف برق دیروز به 53 هزار و 60 مگاوات رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال (49 هزار مگاوات)، چهار هزار مگاوات افزایش یافت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اوج مصرف برق چهار هزار مگاوات افزایش یافت

اوج مصرف برق دیروز به 53 هزار و 60 مگاوات رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال (49 هزار مگاوات)، چهار هزار مگاوات افزایش یافت.

بخش اقتصاد تبیان
اوج مصرف برق چهار هزار مگاوات افزایش یافت

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری ایرنا، از وزارت نیرو، چهار هزار مگاوات افزایش مصرف برق در زمان اوج، به تنهایی بیش از مصرف برق در جمهوری آذربایجان است. با این حال، اوج مصرف برق دیروز نسبت به روز قبل از آن (دوشنبه) یک هزار و 500 مگاوات کاهش داشت.

اوج مصرف برق در یکشنبه هفته جاری با ثبت بالاترین میزان مصرف در تاریخ صنعت برق کشور، به 55 هزار و 442 مگاوات رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 12 هزار و 500 مگاوات افزایش داشت. حمید چیت چیان وزیر نیرو یکشنبه هفته جاری در مراسم بهره برداری مشترک 59 پروژه احداث، توسعه و بهینه سازی شبکه های انتقال و فوق توزیع شرکت برق منطقه ای تهران اعلام کرد: مهمترین مساله این روزهای وزارت نیرو، رشد بالای مصرف برق است؛ این رشد نشان دهنده وجود یک بیماری در ساختار اقتصادی کشور است که باید علاج شود.

مسئولان کشور از جمله دولت و مجلس باید به این فکر باشند که این روندِ رشد غیرطبیعی را مهار کنند؛ اگر این رشد مهار نشود، حتی اگر همه منابع را نیز در زمینه تولید برق سرمایه گذاری کنیم، باز هم جوابگو نخواهیم بود.

وی تاکید کرد که این افزایش مصرف با دلایلی از جمله افزایش درجه حرارت، افزایش فعالیت واحدهای صنعتی و افزایش جمعیت قابل توجیه نیست. وی ادامه داد: گزارشی 2 هفته پیش در جلسه شورای برق ارائه شد که من آن را در جلسه هیات دولت ارایه کردم؛ بر اساس آن گزارش، میزان مصرف برق برخی استان ها در زمان اوج (پیک بار) نسبت به اوج مصرف پارسال حدود 20 درصد افزایش یافته است.

وزیر نیرو افزود: این روند رشد مصرف برق نشانه یک بیماری در ساختار اقتصاد برق است که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد؛ این میزان رشد نشان می دهد صنعت برق ایران با توجه به مجموعه شرایطی که در آن فعالیت می کند، هر ساله باید پاسخگوی رشد حدود 8 درصد در کل کشور باشد.

چیت چیان تصریح کرد: مسئولان کشور از جمله دولت و مجلس باید به این فکر باشند که این روندِ رشد غیرطبیعی را مهار کنند؛ اگر این رشد مهار نشود، حتی اگر همه منابع را نیز در زمینه تولید برق سرمایه گذاری کنیم، باز هم جوابگو نخواهیم بود.
منبع: خبرگزاری ایرنا